VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohňová show na kolínském náměstí bude trvat 7 minut

Kolín - Snažím se o to, aby každý můj ohňostroj byl výjimečný, říká Petr Polívka, který připravuje barevnou podívanou pro stovky Kolíňáků již šest let.

30.12.2008 4
SDÍLEJ:

Na Karlově náměstí v Kolíně už svítí vánoční strom.Foto: Deník/ Michal Bílek

Ohňostroje patří dnes k již neodmyslitelným součástem nejen oslav příchodu nového roku. Barevné obrazce dokáží zaujmout a nadchnout všechny věkové kategorie. Kolínský deník si pro vás připravil rozhovor s člověkem, který už šestým rokem stojí za ohňostrojem, který baví obecenstvo při silvestrovské noci na kolínském náměstí. Seznamte se s Petrem Polívkou, odpalovačem ohňostrojů z Kolína.

Jak jste se k tomuto zajímavému povolání dostal?
Začal jsem se o ohňostroje blíže zajímat po revoluci s partou kamarádů. Bylo to nejspíš kvůli tomu, že mám rád zábavu všeho druhu. Samotné oprávnění mám třináct let a firmu provozuji o rok méně. Začínal jsem s kolegou v Poděbradech a poté různě po okolí. Mohu jmenovat například Kolín, Nymburk, Ústí nad Orlicí atd. Ovšem neživím se tím na plný úvazek, mým hlavním zaměstnáním je funkce technika ve výzkumném ústavu.

Kolik je u nás v republice lidí, kteří provozují toto povolání a popřípadě, kolik jich je přímo na Kolínsku?
To je těžké určit. Lidí s licencí od báňského úřadu jsou stovky, ale mnozí z nich si to například chtěli jen vyzkoušet a získat nové zkušenosti a zážitky. Popřípadě, když si chtějí na Silvestra udělat větší ohňostroj sami pro své známé. U nás na Kolínsku fungují v oboru asi čtyři lidé – včetně mého kolegy, se kterým jsem začínal a který si později založil vlastní firmu.

Dá se říci, že jste již tradičním tvůrcem novoročního ohňostroje na kolínském náměstí. Můžou se příchozí diváci pro letošní rok těšit na něco speciálního?
V první řadě se pokaždé snažím, aby každý můj ohňostroj byl něčím odlišný a speciální, takže určitě budou mít diváci na co koukat. Kolínský ohňostroj má určitou nevýhodu v tom, že se odpaluje ze střechy městského společenského domu, takže nelze použít efekty jako populární fontány apod., protože by za střechami jednoduše nebyly vidět. Ovšem i tak se snažíme, aby se lidé bavili. Letos by měla celá show trvat přibližně sedm minut.

Máte nějakou akci, na kterou jste skutečně hrdý? Které si ceníte více, než ostatních?
Takhle bych to určitě neřekl. Pro ohňostrůjce je vždy úspěch, pokud se mu povede udělat ohňostroj ve špatném počasí. Pokud například fouká silný vítr nebo prší, je vždy obtížnější udělat vše tak, jak jste si to naplánovali, ale na druhou stranu při dešti je efekt ohňostroje jedinečný a krásný.

Jak je na tom finanční stránka věci? Na kolik vyjde takový silvestrovský ohňostroj v Kolíně?
Co se týče finanční stránky, tak ve městech, jako je právě Kolín, se cena takového ohňostroje pohybuje kolem 40 tisíc a výš. Ty největší, jako je tradiční silvestrovská show v Praze, se ovšem vyšplhají až k milionům. Pro nás byl letošní rok těžký, jelikož nám dodavatelé zdražili ceny efektů v průměru až o 40 procent.

Jsou jednotlivé efekty rozdělované do kategorií podle své velikosti, potažmo odbornosti?
Ano. Efekty jsou členěné do skupin od jedničky do čtyřky, přičemž na tu nejvyšší již musíte mít výše zmiňované povolení vystavené báňským úřadem. Ohňostroj s těmito efekty už se zahrnuje pod pojem „ohňostrojné práce“ a musí na ně být zpracován plán celé show, který schvaluje opět báňský úřad. Je zde nutná asistence hasičů, záchranky atd. Já osobně tyto efekty moc nepoužívám, jelikož jsou velice nákladné a vyzkouším si je spíše, když se povinně po čtyřech letech obnovuje povolení pro odpalování ohňostrojů formou zkoušky, která právě obsahuje zpracování projektu ohňostrojných prací a vše s tím související. Já při svých akcích raději také využívám asistence hasičů a policie, protože ač je to „pouze“ zábavní pyrotechnika, bezpečnost je na prvním místě.

Kde si vybíráte jednotlivé efekty, které poté zařazujete do své produkce? Necháváte se také inspirovat v zahraničí?
Každoročně pro nás dodavatelé pořádají ukázky svých výrobků, takže většinou si vybírám právě zde. Výborná akce je také pravidelná přehlídka ohňostrojů na brněnské přehradě, která je skutečně úchvatná. Rád bych se samozřejmě podíval i do zahraničí. Například do USA, Austrálie nebo Číny, odkud vlastně pochází většina zábavní pyrotechniky na světě, ale zatím to neplánuji. Kdybych měl jmenovat ohňostroj v Kolíně, na kterém jsem se nepodílel a líbil se mi, byl by to určitě ten ku příležitosti otevření lávky přes Labe.

Podporuje vás ve vaší činnosti rodina?
Ano, moje manželka se dokonce se mnou přímo podílí na přípravě ohňostrojů. Dá se říci, že v současnosti už o tom ví skoro tolik, co já. Baví jí to a zajímá se o to. Většinou se mnou absolvuje takřka všechny akce, které do roka máme, což je průměrně jeden ohňostroj za měsíc.

Stalo se během vaší akce někdy nějaké zranění vás, nebo diváků?
Nikdy naštěstí nic vážného. Samozřejmě se hlavně ze začátku stávaly spíše úsměvné historky, když mi například chytl kus oblečení, ale z toho byly naštěstí jen minimální popáleniny. Při svých vystoupeních trvám na tom, aby bylo vše přesně tak, jak určím. Bez řádného zajištění bezpečnosti bych ohňostroj neodpálil, protože jakmile se to celé rozběhne, už to nejde zastavit. Abych řekl pravdu, tak kromě pár případů, které byly i medializovány, neznám nikoho ze svých kolegů, kterému by se něco takového přihodilo. Problém je spíše mezi amatéry, kteří například drží rakety přímo v rukou atd. I proto v posledních letech pořádají někteří kolegové na základních školách instruktáže o zásadách bezpečného odpalování „rachejtlí“, aby se dalo zmenšit riziko často zbytečných zranění.

Chtěl byste ještě něco vzkázat čtenářům Deníku?
Rád bych se ještě pokusil vyvrátit rozšířený omyl o pozorování ohňostrojů. Řada lidí si myslí, že efekty nejlépe uvidí, když k nim budou co nejblíže, což je ale naprostý omyl. Každý ohňostroj je nejpůsobivější z větší vzdálenosti, proto bych doporučoval, aby se za každou cenu nehrnuli k místu odpalování, ale vychutnali si show v poklidu z povzdálí. A samozřejmě bych rád všechny pozval 31. 12. na Karlovo náměstí.

Autor: Martin Petřík

30.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkoosecký vrh 2017.
36

OBRAZEM: Ve Velkém Oseku vrhali nože i sekery

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení