Dětských hřišť máme stále méně. Za poslední roky se jich zrušilo kolem dvaceti. Nahrazují se novými, moderními. Důvodem rušení hřišť, či spíše plácků, byla zejména nevyhovující pískoviště. Pryč jsou tedy doby, kdy prolézačky a pískoviště byly na každém rohu. Od roku 2003 regulují totiž všechna dětská hřiště evropské normy.

Podle nich nesmí být na ploše třeba klasická zeměkoule, tradiční prolézačka, která za minulého režimu nechyběla téměř na žádném hřišti. Zakázány jsou ostré hrany, některé kovové prvky nebo dřevo, z něhož se odlamují třísky. Kvůli narkomanům nejsou často doporučována ani pískoviště.
„Evropská komise není odpovědná za dětská hřiště. Dodržování norem na hřištích je povinností výrobce a provozovatele,“ uvedl mluvčí zastoupení Evropské komise pro ČR Martin Stašek.

Kolín se rozhodl vyřešit situaci jedním velkým centrálním dětským hřištěm na sídlišti. Oploceným, hlídaným, s vlastním správcem a celým potřebným zázemím včetně obchodu, teplé vody či přebalovny pro nejmenší děti. Nebude chybět pískoviště, in-linová dráha, hřiště na míčové hry.
Hřiště by mělo ještě letos vyrůst v prostoru za ubytovnou nemocnice poblíž ulice Rimavské Soboty.
Město už má hotovou studii a vybraného projektanta. Ve státním rozpočtu se podařilo vyčlenit na výstavbu hřiště deset milionů korun. Celkem by mělo vybudování hřiště vyjít zhruba na 12 milionů korun.

Další moderní zabezpečené dětské hřiště vzniklo při revitalizaci Kmochova ostrova. Naleznete zde provozní řád, otevírací dobu, správce a hlavně plot s odemčenými či zamčenými vrátky. A tím pádem také čisto.

Jana Martinková, Šárka Škapiková