Liší se pouze v jediném: zda má vzniknout menšinová krajská „vláda“ vítězné ČSSD s tichou podporou KSČM, anebo se dohodnou na koalici s tím, že by komunisté měli zastoupení přímo v radě kraje. Buď tedy budou vládnout Středočeskému kraji sociální demokraté s tolerancí komunistů – anebo přímo s komunisty.

„Obě strany setrvaly na svých požadavcích,“ zhodnotil výsledek úterního jednání předseda středočeské krajské rady Komunistické strany Čech a Moravy Stanislav Grospič. „Sociální demokracie zůstala u podpory své menšinové vlády, která by hledala podporu zejména středolevého spektra zastupitelů, my vidíme účelnější z hlediska svých voličů zastoupení KSČM v radě kraje,“ řekl Deníku.

Otázka zastoupení komunistů v radě kraje je ale jediným sporným bodem, protože sociálně demokratický kandidát na hejtmana David Rath nechce kývnout na jejich požadavky. Stále je přesvědčen, že vyjednavači KSČM svůj postoj změní. „My nadále trváme na konceptu menšinové vlády. Oni řekli, že zatím by trvali na tom svém,“ komentoval Rath výsledky jednání – a to s mimořádným důrazem na slovo „zatím“. Dává tedy na srozuměnou, že podle vlastních očekávání nebude on tím, kdo ustoupí.

Vytvoření menšinové vlády bylo hlavním cílem Davida Ratha už po vyhlášení výsledků voleb do krajských zastupitelstev – a pro tento záměr hledal podporu jak v řadách KSČM, tak i ODS. Záhy však bylo zřejmé, že má-li na krajském úřadě rozkvést oranžová růže, pod křídly modrého ptáka to jistě nebude. Na to jsou příliš hluboké nejen ideové rozpory, ale představitelé obou stran, které před volbami vedly úporné boje, mají k sobě daleko i lidsky. Jak Rath, tak současný hejtman Petr Bendl naznačují, že pro debaty s politickým protivníkem nemají partnera. Snad kdyby sociální demokraté přišli s návrhem, že by byli ochotni vyjednávat bez Ratha, naznačil Bendl… Něco podobného je ovšem pro sociální demokraty nepředstavitelé. „Kdo to vymyslel, ať si dá obklad na hlavu,“ řekl Deníku šéf strany Jiří Paroubek. I Bendl se už smiřuje s tím, že na jeho stranu zůstane role opozice.

Dohodu o užší spolupráci tak nelze očekávat a při rozdělování funkcí zbude na občanské demokraty zřejmě jen post placeného předsedy kontrolního výboru zastupitelstva. Mohli by získat také místa místopředsedů dalších výborů.

V obsazení výborů a komisí krajského zastupitelstva mají nicméně zástupci ČSSD a KSČM jasno – a jsou v tom zajedno, stejně jako se shodují na programových prioritách. O jediném sporném bodu vzájemných vztahů budou znovu jednat ve čtvrtek, a to v rámci politických grémií obou stran. Pokud si potom plácnou, výsledek dohody chtějí společně oznámit v pátek.

Hmatatelného naplnění by se dosažená úmluva měla dočkat na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva v novém složení. V něm ČSSD získala 26 mandátů a KSČM 10; ODS, která se již stylizovala do role opozice, má 25 zastupitelů a Nezávislí starostové pro kraj čtyři. Termín konání prvního zasedání, kde bude na programu i volba hejtmana, ale zatím není jasný.

Dva voliči podali stížnosti na průběh voleb – a pokud o nich soud nerozhodne do dvou týdnů, osdunulo by se první jednání až na prosinec. Soud přitom má na svůj výrok dvacetidenní lhůtu.

Levicové plány – a kde na ně vzít

Nějaká forma spolupráce sociálních demokratů s komunisty je více než pravděpodobná. Programově jsou si velmi blízko – na rozdíl od ODS. Pro tým současného hejtmana Petra Bendla je například nepřijatelné rušení vybírání regulačních poplatků v krajských nemocnicích, což bylo jedním ze stěžejních bodů kampaně ČSSD.
V záměru zrušit tyto poplatky jsou přitom komunisté se sociálními demokraty zajedno. Stejně jako v odporu proti umístění radarové základny v Brdech. Společných plánů ale mají mnohem více. V oblasti zdravotnictví je to ještě zejména rozšíření sítě záchranné služby a vyvedení krajských nemocničních akciovek zpátky do neziskového sektoru. Dále se vyjednavači obou levicových stran shodli zejména na podpoře školství, a to zvláště učňovského, řešení dopravní obslužnosti obcí, podpoře výstavby komunikací, zvýšení ochrany zemědělského půdního fondu, stejně jako na otázkách prevence kriminality, na podpoře terénní sociální služby i výstavby domů s pečovatelskou službou pro seniory.
Současné debaty se ale vedou jen kolem pilířů budoucího programu. Zatím stojí stranou otázka, kde vít na jejich uskutečnění. Aspoň podle slov vyjednavače z KSČM Stanislava Grospiče. „Otázka finančních prostředků je potom už z velké části věcí jednání zastupitelů za obě strany, protože ti budou rozhodovat a ovlivňovat utváření rozpočtu,“ odpověděl na otázku Deníku. „Nicméně to není jen otázka takzvaného dělení na levici a pravici, ale jde o věc všech zastupitelů kraje. Převážit by měl společný zájem.“