VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V synagoze se křtila kniha i DVD a ještě se otevřely tři výstavy

Kolín – Několikanásobná vernisáž a oslavy se konaly v kolínské synagoze. Slavilo se sto čtyřicáté výročí vzniku Městské knihovny v Kolíně, stejné narozeniny slaví i kolínští baráčníci, na svět se vítalo DVD nazvané Kolín – Jeruzalém na Labi, jehož vznik podpořila automobilka TPCA, a kniha Létu žalu a strasti navazující na stejnojmennou výstavu konanou rovněž v synagoze.

9.5.2013
SDÍLEJ:

V synagoze se křtila kniha i DVD a ještě se otevřely tři výstavyFoto: Zdeněk Hejduk

Tam se nyní otevřela nejen ta k výročí založení knihovny, ale i výstava obrazů se židovskou tématikou autora Václava Limra za jeho osobní účasti. Celé příjemné odpoledne zahájil třemi židovskými písněmi pěvecký soubor církve bratrské doprovázený houslemi a pak už se střídali řečníci.

Pavel Kárník, ředitel Městské knihovny a Informačního centra, pod které spadá i synagoga, je postupně zval před zaplněnou synagogu – všechny přivítal místostarosta města Jan Pospíšil, promluvila Klára Zubíková, vedoucí krajského odboru kultury a podle Kárníka lobistka v těchto záležitostech, Miroslava Jouzová s Martou Malou představily  knihu, Roman Šulc poděkoval všem za spolupráci na práci při natočení DVD, které vytvořil společně s Janem Kubkou.

Květiny od místostarostů Jana Pospíšila a Tomáše Růžičky dostaly ženy, které svými příběhy pomohly při tvorbě knihy.

Poslední slova pak patřila historikovi Ladislavu Jouzovi, jenž pohovořil o výročí knihovny i baráčníků. „Knihovna vznikla v roce 1873 jako spolková  a  Řemeslná beseda ji provozovala ve své spolkové místnosti v hostinci Eduarda Antonína Morstadta na kolínském náměstí, na počátku to byla malá knihovnička určená převážně pro řemeslníky, členy Řemeslnické besedy," vzpomněl Jouza na vznik knihovny i její další osudy sahající od azylu v budově pozdější vojenské správy přes dům Občanské záložny na rohu Kouřimské ulice až po dnešní místo.

Ladislav Jouza vysvětlil i umístění výstavy k výročí vzniku baráčníků v synagoze: „Jedním z předních organizátorů a otců zakladatelů tohoto spolku byl Pavel Fischer, otec Otokara a Josefa Fischera. Spolek vznikl v roce 1873 jako stolní společnost skupiny převážně mladých mužů. Záhy se do popředí dostaly cíle národně dobročinné péče o rozvoj českého jazyka a podpora českého školství, které doprovázely spolkové zvyklosti a také společné zábavné podniky a výlety," shrnul Jouza.

Velké oslavy chystají baráčníci na 22. červen, kdy se setkají v Městském společenském domě a poté  bude odhalena pamětní deska zakladatelů spolku a městem projde jejich průvod.

Zdeněk Hejduk

Autor: Redakce

9.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští muži obsadili na největším turnaji světa v kategorii Open třetí místo.

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Jan Hamáček sjel Sázavu a vzpomínal, jak se topil

Kácov /FOTOGALERIE/ ­– Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček sjel patnáctikilometrový úsek Sázavy. Právě Sázava mu chyběla do jeho „sbírky“ řek. Zkušený vodák sjel totiž snad všechny české toky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení