VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úterní dopoledne na Kolínsku: voda stoupá

Kolínsko - Lidé ještě nestačili zlikvidovat škody po nedávných záplavách a už se na ně opět hrne voda. Hustě a vytrvale prší.

25.6.2013
SDÍLEJ:
Fotogalerie
21 fotografií

Příprava na povodně v SendražicíchFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Český Brod – Voda se dostává do sklepů, garáží zejména ve Štolmíři a Liblicích. Ve spolupráci se soukromým vlastníkem bylo třeba zbourat zeď, u níž se hromadila voda. Odčerpává se voda ze sklepů, krizové orgány v pohotovosti. Technické služby pytlují písek. Preventivně se před několika dny odpouštěl Podviniční rybník, takže má ještě rezervu. „Šembera je zatím v korytu, problémy dělají splachy z polí," popisuje Jakub Nekolný, starosta města a předseda krizového štábu.

Chotouchov – Louka nad rybníkem je pod vodou už od rána. V domě Sobolíkových, kteří byli přednedávnem nejvíce postiženou rodinou, se opět pytluje písek, čerpadlo připravené k okamžitému zapnutí. Rybník, který byl ještě v pondělí vypuštěný, je už z více než poloviny plný vodou, která se do něj hrne z okolních luk. Bagr v pohotovosti, kdyby bylo potřeba opět prohrábnout a odpustit. V rámci náprav škod po nedávné záplavě se ale vyčistilo koryto, takže voda ještě odtéká. Hráz, kterou nedávné povodně poškodily na mnoha místech, je opravená z 85%. Obec práce zastavila. Zbývají dva poslední kousky, kde by bylo třeba cca 300 tun kamene. „Teď se bojíme, aby to hráz vydržela, dole je podemletá," říkají v obci.

Kolín – Na AVE se připravují další pytle s pískem. Chystá se 150 pytlů. „Po zastupitelstvu zasedala povodňová komise. Hlídáme hlavně Sendražice, už teď jsou na místě policisté a hasiči. Voda v ulicích už bohužel je," řekla Jiřina Holubová, mluvčí kolínské radnice. „Necháváme připravit pytle s pískem. Kolín je na záplavy připravený," dodala.

Polepy – Situace v Polepech je zatím v klidná. „Držíme povodňová hlídky, máme první stupeň, bohudíky dramatická situace není," řekl starosta Rostislav Vodička.

Starý Kolín – Na Klejnarce je podle starosty Flegla Jaroslava druhý stupeň povodňové pohotovosti. „Do zahrad zbývá 50 – 60 centimetrů. Když bude ustávat déšť, tak se tam snad nedostane," řekl starosta. Problém hlavně může nastat ve starokolínské loděnici a chatkové kolonii.

Toušice, Mlékovice – Voda v Toušcích a Mlékovicích stoupá. Podle starostky obce Hany Pazderové už jde záložním korytem. S pytlováním však v Toušcích ani vedlejších Mlékovicích ještě nezačali. „Voda by se tu tentokrát neměla zadržet," okomentovala situaci starostka obce Hana Pazderová. Situaci zde monitorují již od pondělí. Na místo dorazili hasiči a podle slov Pazderové také zástupci povodí Labe. Ty obec navštívili proto, že zvýšený průtok vody začal narušovat panely podél provizorního koryta. Břehy se tak nejspíše budou muset ještě zpevnit například kamením.

Radim, Chroustov – V Radimi je situace dobrá. Podle Martina Sýkory, starosty voda stoupá zejména proto, že se začal odpouštět Vavřinecký rybník. „Radim by voda neměla ohrozit," řekl Sýkora. Za to v osadě Chroustov, která k Radimi patří mají s vodou opět problémy. Rodiny, které byly na začátku měsíce odříznuté od světa, do tohoto stavu nemají daleko. „V Chroustově je zaplavená louka, to je však normální stav při zvýšeném průtoku," vysvětlil Sýkora. Podle jednoho z místních voda už v úterý dopoledne dosahovala k mostku, který je jedinou příjezdovou cestou. Průjezd do Chotutic za vydatných dešťů bude opět znemožněn a vlaky zde od začátku měsíce ještě nejezdí. Místní pevně doufají, že tentokrát nebude situace tak vážná jako na začátku měsíce.

Kouřim – Vážná začala být opět situace také v Kouřimi. V záplavovém území u Kouřimky město vyhlásilo druhý povodňový stupeň již v úterý dopoledne. Postupně se však dostalo i na třetí povodňový stupeň. A stav ohrožení byl podle Zuzany Čihákové, starostky, vyhlášený pro povodňové lokality v ulici Kolínské, v Ouličkách a v Podskalí.

Pečky – Kolem poledne vyhlašují II. stupeň povodňové aktivity tedy stav pohotovosti v částech města Bačov a Kandie. „Jsou to dvě lokality, které jsme měli zaplavené už minule. Výrovku máme poměrně daleko, ale voda z ní se k nám dostává starým mlýnským náhonem," řekl starosta Milan Urban.

Dobřichov – Poměrně klidná je prozatím situace v Dobřichově. Podle Milana Jíchy, starosty, je obec v pohotovosti. Začíná se svážet písek a pytle, přesto jde podle starosty pouze o prevenci. Voda se sice z břehů rozlila a ještě se zvedne, situace je však podle jeho slov pod kontrolou. „Odpouští se nejen Vavřinecký rybník, ale také Panský rybník v Žíšově," prozradil Jícha.

Autor: Redakce

25.6.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nová cisterna pomůže při extrémním suchu

Ilustrační foto.

Krátce: Zalešany kopou kanalizaci

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Kmeny uřezaných stromů zůstaly čnít dva metry nad zemí. Proč?

Kolín /FOTOGALERIE/ - Proč? A proč takto? To jsou otázky, které si pokládají kolemjdoucí při pohledu na pařezy zbylé po pokácených stromech v ulicích Kolína. U autobusového nádraží například zmizelo celé stromořadí lemující ulici Dukelských hrdinů.

O titul krajského sportovce se ve středu rozhodne v Mladé Boleslavi

Střední Čechy – Prestižní anketa Nejúspěšnější sportovec směřuje do krajského finále. Výsledky budou odtajněny ve středu 29. března v Mladé Boleslavi.

Kandidáti na krále Kolínského majálesu se představili studentům

Kolín /FOTOGALERIE/ – Měsíc před začátkem Kolínského majálesu měli kandidáti na krále šanci představit se veřejnosti. „Zahřívací" část majálesu, tedy warm-up, se odehrál v kolínském baru Pod Hodinami.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies