Verdikt zatím nepadl, úterní líčení bylo odročeno na listopad. Žalobce i obhájce trvají na osobní účasti ještě dalších dvou soudních znalců. Za ublížení na zdraví hrozí lékařům až pětileté vězní.

Sporný zákrok lékařů se odehrál v pátek 10. srpna 2001 ve Starokolínské ulici v Kolíně. Havaroval tam automobil s třemi mladými muži. Řidič se prý vyhýbal jezdci na babetě, strhnul řízení a narazil do parovodu. Dvacetiletý Michal Kocián utrpěl vážná zranění včetně výrazného poškození mozku. Přestože měl minimální šanci na přežití, lékaři podle obžaloby zmařili i tu poslední naději. Janda, tehdejší ředitel záchranné služby, měl pacienta zaintubovat do jícnu a nikoliv do dýchací trubice a jeho kolega Slabý si toho neměl všimnout. Pochybení odhalili ažv kolínské nemocnici, zhruba půl hodiny po intubaci.

Soudní znalci se však shodli na tom, že dýchací trubici svysokou pravděpodobností zavedl Janda správně. „Kanyla mohla vyklouznout zdýchacích cest při převozu do kolínské nemocnice. To se stává,“ řekl jeden zexpertů. A jeho verzi potvrdili i ostatní. Podle nich je totiž nepravděpodobné, aby pacient dýchal spomocí přístroje tak dlouho do trávicího traktu. „Jeho stav by se musel zhoršit natolik, že by si toho lékař Slabý při převozu do nemocnice všiml,“ dodal znalec.

Josef Slabý vypověděl, že po Jandově intubaci se stav Michala Kociána naopak zlepšil. „Přestože bylo na první pohled patrné, že jeho tělo utrpělo četná zranění a byl v bezvědomí, už nebyl promodralý, dýchal a krevní oběh fungoval,“ řekl Slabý.

Dramatické zhoršení prý přišlo až těsně před vjezdem do nemocnice. „Začal jsem okamžitě smasáží srdce. A do minuty jsme byli na příjmu ARO,“ doplnil lékař. Tam už čekal jeho kolega Martin Nováček. Ten poznal, že trubice je vsazena vjícnu. Otázkou zůstává, za jakých okolností se tam dostala. „Jak to tak vypadá, podle dnešních výpovědí už ale jen obtížně určíme, kdo a vkterém okamžiku ji tam zasadil,“ zrekapituloval státní zástupce Petr Šimice.

Michal Kocián byl vkritickém stavu letecky přepraven do nemocnice na Vinohradech, kde později mnohočetným zraněním podlehl. Podle znalců byl rozsah zranění tak velký, že prakticky neměl šanci. „Už poškození mozku bylo velmi vážné a neslučitelné se životem. Péče lékařů Slabého a Jandy a moderní přístroje smrt pacienta jen oddálily,“ dodali akademici.

Alkohol se nepodařilo prokázat

Soudního líčení se znovu zúčastnili i příbuzní zesnulého mladíka. Lenka Píšova, teta Michala Kociána, si povzdychla, že se při projednávání odsunulo alkoholové pozadí případu. Dodnes se totiž po Kolíně hovoří o tom, že Janda, který khavárii přijel druhým sanitním vozem, byl opilý. To se ale nikdy nepodařilo prokázat. „Potvrdilo mi to několik osob, které u nehody byly. Prý se muselo ututlat, že druhá posádka vezla opilého ředitele záchranky. Před soudem to ale nikdo neřekne. To mě mrzí. Víte, chybovat může každý. To je lidské. Ale alkohol do práce nepatří. To je snad každému jasné,“ řekla Lenka Píšová.

Bohumil Janda, který po maléru z kolínské záchranky odešel a nyní je v invalidním důchodu, se z účasti u soudu opakovaně omlouvá a souhlasí, aby se líčení konalo vjeho nepřítomnosti. V přípravném řízení vypověděl, že tehdy sloužil týden v kuse a na jeho zákrok mohla mít vliv únava.

Josef Slabý, nyní kardiolog kolínské nemocnice, své selhání odmítá. „Pacienta jsem měl v péči, ale nešlo o mé profesní pochybení,“ uvedl.

 

Mladý řidič dostal za nehodu podmínku

V případu Michala Kociána už jeden trest v minulosti padl. Před soudem stanul Michalův kamarád Tomáš Dobřanský, který v osudný den seděl za volantem. "Obvinili jsme jej z ublížení na zdraví s následkem smrti," uvedla kolínská policejní mluvčí Petra Čimová. Soud později jeho trestní stíhání podmínečně zastavil a udělil mu dvouletou zkušební lhůtu. Verdikt soudu nabyl právní moci 23. července 2002.

A co na kauzu říká Michalův otec Zdeněk? Čtěte ZDE.