VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY: Ohlasy politiků

Kolín - Oslovili jsme politiky a ptali se na jejich názor.

18.10.2008 11
SDÍLEJ:

Volby na 2. ZŠ KolínFoto: Lenka Bradová

Senátní volby:

Jiří Buřič (ODS):Mé první hodnocení obecně? Lidé se dívají na vábničku, kterou použila ČSSD, a věří. Nevím, kde by na to chtěla ČSSD vzít, ale na to se občan neptá, chce mít vše zadarmo. Výsledky hovoří až příliš ve prospěch ČSSD. Je to výzva do druhého kola. Uděláme maximum pro to, abychom oslovili voliče a případně druhé kolo vyhráli.

Pavel Lebeda (ČSSD): Chci především poděkovat všem, kteří se voleb zúčastnili a případně mi projevili důvěru. Jsem výsledkem velmi potěšen a ještě více překvapen už proto, že moje možnosti a zdroje v kampani byly menší než některých soupeřů. Dílčí úspěch je jistě ovlivněn skutečnostmi, které způsobily i celostátní výsledek krajských a senátních voleb v ostatních obvodech. Snad se ve výsledku odrazil i můj profil lékaře, zastupitele a bezúhonného člověka se zájmem o věci veřejné. Přesto jsem teprve v polovině a rozhodující krok je přede mnou. Ještě není čas na jakékoliv soudy a vítězná či poraženecká gesta, takže výsledek závisí nad účasti voličů v 2. kole a jejich rozhodnutí.

Krajské volby:

Josef Kantůrek (ODS): Výsledek voleb je pro mě velkým zklamáním v tom smyslu, že se tematika netýkala krajských voleb, ale ČSSD se podařilo přesvědčit voliče o úplně jiných, kraje se netýkajících tématech. Děkuji všem voličům, kteří dali hlas ODS i mně preferenční hlasy, což mě samozřejmě potěšilo. Respektuji výsledek a beru jej sportovně. Prohra je vždy výzva. Jen mě děsí, že republika bude potažená oranžovo-rudým suknem.

Karel Molnár (ČSSD): Je to historické úžasné vítězství ČSSD ve Středočeském kraji dosažené početně nejvyšší účastí voličů, za což všem patří dík. Teď je na nás, abychom realizovali sliby dané voličům. Budu postupně seznamovat prostřednictvím Deníku o tom, jak se nám jednotlivé body volebního programu daří naplňovat. V posledních čtrnácti dnech jsem roznesl osobně na 3000 volebních letáků po Kolíně a okolních obcích. Myslím, že osobní styk s voliči se proměnil v úspěch, již potřetí jsem se stal krajským zastupitelem za Kolínsko.

Marek Semerád (ČSSD): Jsem rád, že ČSSD vyhrála v celé ČR, ve Středočeském kraji, v Cerhenicích, kde jsem starostou, jsme dostali 70 procent hlasů. Děkuji voličům za jejich hlasy pro ČSSD i za sebe za preferenční hlasy, kterých bylo přes dva tisíce, a zároveň slibuji, že uděláme všechno pro to, abychom splnili program, pro který jsme byli zvoleni.

Jakub Nekolný (ODS): Tento výsledek jsme absolutně nečekali. Jediné, co k výsledkům letošních voleb mohu říct je, že jsme neuspěli. Je to referendum o vládě a vláda je evidentně nepopulární. Ve Středočeském kraji byl výsledek pouze nepatrný, ale celorepublikově je to velký propad nejenom naší strany, ale vůbec vládnoucích stran.

Jan Černý (UNIE SVOBODY): Pro pravici letošní volby znamenají tragický výsledek. Pro nás jako pro Unii jakýsi návrat na výsluní, někde se kandidáti dostali do krajského zastupitelstva. Ovšem obecně lidé přestali hledat alternativy. Volby jsou pak referendem o tom, která z velkých stran bude vládnout.

Pavel Jetenský (KSČM): Pro naši stranu volby obecně dopadly lépe, než v roce 2004, konkrétně ve Středočeském kraji ovšem špatně, ubydou nám min. čtyři zastupitelé. Já jsem byl kontraverzní, často jsem byl ve sporu s hejtmanem Bendlem. Nové vedení převzetí kraje nebude mít snadné, Středočeský kraj má již předurčené výdaje na další rok. Vedení kraje ODS vždycky tvrdilo, že kraj žádné dluhy nemá. Opak je pravdou.

Jan Rakušan (současný místopředseda senátu, ČSSD): K urnám šli lidé, ne politici, před tím bychom měli mít každý úctu. Je to čistý demokratický výsledek, ne veřejné klamací hlasování. Výhra ČSSD? Dělám praktického lékaře a denně to od pacientů slyším. ODS přicházela s tak hloupými nápady, vyslovenými nahrávkami na smeč, že to prostě nešlo nesmečovat.

ODS na kraji je z prohry zklamaná. „Je to vítězství sociálních demokratů a komunistů,“ řekl k výsledku voleb dosavadní středočeský hejtman Petr Bendl. Dodal, že Sociální demokracii se voliče podařilo přesvědčit, aby z voleb do krajů udělali referendum na celostátní úrovni. Ti tak krajskou ODS potrestali za poplatky v nemocnicích a další součásti reforem vytvořených vládou. „My jsme v kraji nemohli ovlivňovat to, co vláda bude, nebo nebude dělat,“ řekl Bendl. Podle Bendla je jasné, že se ODS musí změnit, prohrála totiž ve 13 krajích. Ve středních Čechách sice neprohrála drtivě, ale ve srovnání s minulými volbami je to propastný rozdíl.

Téměř jistě se novým středočeským hejtmanem stane David Rath. Ten prohlásil, že půjde do menšinové vlády. „Uděláme všechno pro to, abychom vládli ve středních Čechách jako jednobarevná vláda sociální demokracie,“ řekl Rath. A pochopitelně existuje možnost, že se spojí s komunisty. Dnes to však vyloučil. ODS se zjevně stáhne do opozice.

Sociální demokracie získala v zastupitelstvu Středočeského kraje 26 křesel, ODS má o jedno méně, tedy 25 křesel. Pokud se tedy ČSSD spojí s komunisty, kteří mají deset krajských zastupitelů, získá nadpoloviční většinu tří hlasů. ČSSD přitom ještě může vyjednávat s NSK a případně i získat některé hlasy z ODS.

Rath ale nechce vyjednávat ani s ODS, s kterou se neshodne ve většině otázek řízení kraje a ani s komunisty. „Komunisté se dosud neočistili od své minulosti, je složité s nimi podepsat koaliční dohodu,“ vysvětluje Rath.

Jedním slovem ale Rath nadšený z vítězství dodává, že bude otázkou, do jaké míry budou komunisté vládu ČSSD ve Středočeském kraji tolerovat. O jakési spolupráci tedy řeč přece jen padla.

Redaktoři Kolínského deníku

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení