VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY: Ohlasy politiků

Kolín - Oslovili jsme politiky a ptali se na jejich názor.

18.10.2008 11
SDÍLEJ:

Volby na 2. ZŠ KolínFoto: Lenka Bradová

Senátní volby:

Jiří Buřič (ODS):Mé první hodnocení obecně? Lidé se dívají na vábničku, kterou použila ČSSD, a věří. Nevím, kde by na to chtěla ČSSD vzít, ale na to se občan neptá, chce mít vše zadarmo. Výsledky hovoří až příliš ve prospěch ČSSD. Je to výzva do druhého kola. Uděláme maximum pro to, abychom oslovili voliče a případně druhé kolo vyhráli.

Pavel Lebeda (ČSSD): Chci především poděkovat všem, kteří se voleb zúčastnili a případně mi projevili důvěru. Jsem výsledkem velmi potěšen a ještě více překvapen už proto, že moje možnosti a zdroje v kampani byly menší než některých soupeřů. Dílčí úspěch je jistě ovlivněn skutečnostmi, které způsobily i celostátní výsledek krajských a senátních voleb v ostatních obvodech. Snad se ve výsledku odrazil i můj profil lékaře, zastupitele a bezúhonného člověka se zájmem o věci veřejné. Přesto jsem teprve v polovině a rozhodující krok je přede mnou. Ještě není čas na jakékoliv soudy a vítězná či poraženecká gesta, takže výsledek závisí nad účasti voličů v 2. kole a jejich rozhodnutí.

Krajské volby:

Josef Kantůrek (ODS): Výsledek voleb je pro mě velkým zklamáním v tom smyslu, že se tematika netýkala krajských voleb, ale ČSSD se podařilo přesvědčit voliče o úplně jiných, kraje se netýkajících tématech. Děkuji všem voličům, kteří dali hlas ODS i mně preferenční hlasy, což mě samozřejmě potěšilo. Respektuji výsledek a beru jej sportovně. Prohra je vždy výzva. Jen mě děsí, že republika bude potažená oranžovo-rudým suknem.

Karel Molnár (ČSSD): Je to historické úžasné vítězství ČSSD ve Středočeském kraji dosažené početně nejvyšší účastí voličů, za což všem patří dík. Teď je na nás, abychom realizovali sliby dané voličům. Budu postupně seznamovat prostřednictvím Deníku o tom, jak se nám jednotlivé body volebního programu daří naplňovat. V posledních čtrnácti dnech jsem roznesl osobně na 3000 volebních letáků po Kolíně a okolních obcích. Myslím, že osobní styk s voliči se proměnil v úspěch, již potřetí jsem se stal krajským zastupitelem za Kolínsko.

Marek Semerád (ČSSD): Jsem rád, že ČSSD vyhrála v celé ČR, ve Středočeském kraji, v Cerhenicích, kde jsem starostou, jsme dostali 70 procent hlasů. Děkuji voličům za jejich hlasy pro ČSSD i za sebe za preferenční hlasy, kterých bylo přes dva tisíce, a zároveň slibuji, že uděláme všechno pro to, abychom splnili program, pro který jsme byli zvoleni.

Jakub Nekolný (ODS): Tento výsledek jsme absolutně nečekali. Jediné, co k výsledkům letošních voleb mohu říct je, že jsme neuspěli. Je to referendum o vládě a vláda je evidentně nepopulární. Ve Středočeském kraji byl výsledek pouze nepatrný, ale celorepublikově je to velký propad nejenom naší strany, ale vůbec vládnoucích stran.

Jan Černý (UNIE SVOBODY): Pro pravici letošní volby znamenají tragický výsledek. Pro nás jako pro Unii jakýsi návrat na výsluní, někde se kandidáti dostali do krajského zastupitelstva. Ovšem obecně lidé přestali hledat alternativy. Volby jsou pak referendem o tom, která z velkých stran bude vládnout.

Pavel Jetenský (KSČM): Pro naši stranu volby obecně dopadly lépe, než v roce 2004, konkrétně ve Středočeském kraji ovšem špatně, ubydou nám min. čtyři zastupitelé. Já jsem byl kontraverzní, často jsem byl ve sporu s hejtmanem Bendlem. Nové vedení převzetí kraje nebude mít snadné, Středočeský kraj má již předurčené výdaje na další rok. Vedení kraje ODS vždycky tvrdilo, že kraj žádné dluhy nemá. Opak je pravdou.

Jan Rakušan (současný místopředseda senátu, ČSSD): K urnám šli lidé, ne politici, před tím bychom měli mít každý úctu. Je to čistý demokratický výsledek, ne veřejné klamací hlasování. Výhra ČSSD? Dělám praktického lékaře a denně to od pacientů slyším. ODS přicházela s tak hloupými nápady, vyslovenými nahrávkami na smeč, že to prostě nešlo nesmečovat.

ODS na kraji je z prohry zklamaná. „Je to vítězství sociálních demokratů a komunistů,“ řekl k výsledku voleb dosavadní středočeský hejtman Petr Bendl. Dodal, že Sociální demokracii se voliče podařilo přesvědčit, aby z voleb do krajů udělali referendum na celostátní úrovni. Ti tak krajskou ODS potrestali za poplatky v nemocnicích a další součásti reforem vytvořených vládou. „My jsme v kraji nemohli ovlivňovat to, co vláda bude, nebo nebude dělat,“ řekl Bendl. Podle Bendla je jasné, že se ODS musí změnit, prohrála totiž ve 13 krajích. Ve středních Čechách sice neprohrála drtivě, ale ve srovnání s minulými volbami je to propastný rozdíl.

Téměř jistě se novým středočeským hejtmanem stane David Rath. Ten prohlásil, že půjde do menšinové vlády. „Uděláme všechno pro to, abychom vládli ve středních Čechách jako jednobarevná vláda sociální demokracie,“ řekl Rath. A pochopitelně existuje možnost, že se spojí s komunisty. Dnes to však vyloučil. ODS se zjevně stáhne do opozice.

Sociální demokracie získala v zastupitelstvu Středočeského kraje 26 křesel, ODS má o jedno méně, tedy 25 křesel. Pokud se tedy ČSSD spojí s komunisty, kteří mají deset krajských zastupitelů, získá nadpoloviční většinu tří hlasů. ČSSD přitom ještě může vyjednávat s NSK a případně i získat některé hlasy z ODS.

Rath ale nechce vyjednávat ani s ODS, s kterou se neshodne ve většině otázek řízení kraje a ani s komunisty. „Komunisté se dosud neočistili od své minulosti, je složité s nimi podepsat koaliční dohodu,“ vysvětluje Rath.

Jedním slovem ale Rath nadšený z vítězství dodává, že bude otázkou, do jaké míry budou komunisté vládu ČSSD ve Středočeském kraji tolerovat. O jakési spolupráci tedy řeč přece jen padla.

Redaktoři Kolínského deníku

18.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na kolínských hřbitovech jsou tisíce opuštěných hrobů

Otevřená náplavka

Otevřená ulice bude na Zálabí

Lidé dostanou kontejnery na třídění až domů

Český Brod /ANKETA/ - Novinku v nabídce služeb pro obyvatele v oblasti třídění odpadu nyní chystají v Českém Brodě. Obyvatelé by měli přímo do svých domácností zdarma dostat nádoby na třídění papíru a plastů.

Vodu smějí používat pouze pro osobní potřebu

Kouřim/ Zásmuky /ANKETA/ – Užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu omezuje vyhláška v Kouřimi a Zásmukách.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Vyschlé studny trápí nejen Blinku

Blinka - „Musím ještě zalít levanduli a trávu," sdělila mezi řečí Lenka Pavlíčková svému manželovi Jaroslavovi. V tom jejímu muži zazvonil telefon. Volal soused, že nemá vodu ve studni.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies