VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardový projekt naštěstí neusnul

POSÁZAVÍ - Už podruhé se sešli volení zástupci měst a obcí v povodí řeky Sázavy, které se chtějí zapojit do projektu Čistá, zdravá a romantická Sázava. Poprvé se část starostů setkala už letos v létě v Kácově. Tentokrát naplánovali schůzku ve Světlé nad Sázavou.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Dobrovolníci nacházeli ve vodě i na březích rostodivné předměty.Foto: DENÍK/Barbora Čmelíková

Druhé setkání se konalo za účasti některých senátorů, poslanců, krajských zastupitelů, zástupců ministerstev a odborníků z výzkumných ústavů. Na programu bylo vytvoření návrhu organizačních struktur pro řešení problematiky řeky Sázavy a jejího okolí. Zástupci také rozhodli, že centrem připravovaného projektu bude městys Kácov. Právě jeho starosta Jaroslav Buchal tuto myšlenku začátkem letošního roku oživil.

„Města a obce spojují stejné nebo obdobné problémy a současná nabídka podpor z fondů EU dává velkou šanci na jejich řešení. Na prvním setkání starostů a dalších volených zástupců byly představeny vize projektu a cíle, kterých by bylo možné za pomoci evropských dotací v několika etapách dosáhnout,“ uvedl kácovský starosta a podotkl, že záštitu nad touto akcí převzal senátor z Kutné Hory Bedřich Moldan.

Ke spolupráci byli přizváni i odborníci, kteří již mají za sebou praktické zkušenosti s přípravou a realizací projektů stejné velikosti, například při řešení projektu čistá řeka Bečva nebo Dyje. „Je to projekt v současné době asi za šest miliard korun s tím, že se řeší přednostně řeka čistá. Počítáme, že první peníze by mohly přijít tak za dva a půl roku, načež by navazovala další část - Sázava zdravá. To je taková nadstavba, která obnáší například čištění břehů,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

„Chceme například začít s protipovodňovými opatřeními už od osevních postupů, tedy aby zemědělci na části svahů neseli a intenzívně nehospodařili, protože poté tam dochází k neustálé erozi půdy. Chceme budovat poldry, znovu obnovit meze, remízky, vybagrovat břehy, opravit jezy. Spousta obzvlášť menších obcí potřebuje čistírny odpadních vod místo toho, aby se odpadní voda dostávala do Sázavy,“ nastínil Jaroslav Buchal zlomek aktivit, spojujících se pod pojmem čistá Sázava.

Základní vize projektu

Čistá – eliminovat zdroje znečištění (voda, vzduch, skládky, odpady)
Zdravá – ozdravit přírodní potenciál (rostliny, živočichy, půdu)
Romantická – využít turistický potenciál pro domácí i zahraniční klienty (například cyklotrasy)

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Restaurant Day a pečení chleba ve Štolmíři
31

Domácí chléb a jiné dobroty bylo možné ochutnat ve Štolmíři

Na slavná léta festivalu Rock for People zavzpomínali v sobotu v areálu českobrodského stadionu Na Kutilce, kam se alespoň na jeden den opět vrátilo festivalové dění.
96

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Radní budou diskutovat s obyvateli sídliště

Kolín – Výjezdní zasedání městské rady se už nekonají jen v příměstských částech Kolína.

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Kouřim /FOTOGALERIE/ - Jako téměř každou sobotu o těchto prázdninách, i tentokrát nechyběl ve skanzenu v Kouřimi zajímavý program pro všechny. Tnetorkát se slavily Dožínky - slavnost, která se koná vždy po ukončení žní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení