VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová služba Kolína kulminuje, je na 111 milionech

Kolín - Město Kolín již hospodaří podle schváleného rozpočtu. Co se do něj promítá patrně nejvíc, jsou dluhy.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Dluhová služba v souvislosti s průmyslovou zónou Kolín – Ovčáry letos kulminuje, splátky dosahují maximální výše, jakou Kolín ve své historii zaznamenal. Dluhová služba letos činí 111 milionů korun.

Díky úsporám ve výdajích a také připravovaným prodejům se přesto podle starosty Jiřího Buřiče podařilo postavit rozpočet vyrovnaný a s cca 90 miliony určenými na investice. „Je to vždy boj o volné prostředky a myslím, že došlo ke konsenzu,“ shrnul starosta průběh schvalování rozpočtu v zastupitelstvu.

Investiční akce budou letos ve dvou částech. Ta první vychází takříkajíc z ostrého rozpočtu, druhá je něco jako vize neboli záměry, které bude možné uskutečnit jen tehdy, pokud se městu podaří získat další peníze. „Rozhodně to ale nebudou prostředky úvěrové, ale prostředky z prodejů, ať už v průmyslové zóně či z pozemků na výstavbu rodinných domů. A samozřejmě je to stále snaha zužitkovat majetek v podobě bytů přednostně určených pro zaměstnance TPCA,“ řekl starosta.

Rozpočet Kolína je letos v celkové výši zhruba 1,1 miliardy korun, je vytvořen s rezervou zhruba 1,7 milionu korun.

Příjmy z daní jsou oproti loňskému roku letos skutečně nižší. „Na druhou stranu to, co nám stát uštědřil v podobě daně z nemovitostí, se nám jednonásobně zvýší. Pro představu – výnos daně z nemovitostí očekáváme kolem 24 milionů,“ nastínil starosta.

Přes veškeré trable a potíže a finančně nedobrou dobu se podle místostarosty Romana Pekárka podařilo řadu investic do rozpočtu zařadit. První část jsou investice sportovní, které pro město zařizuje Správa městských sportovišť Kolín. Je to například plánovaná výstavba sportovní haly, rekonstrukce v atletickém areálu, dílčí investice do zimního stadionu a dalších sportovišť jako například hokejbalové hřiště.

„Kromě sportovních jsou tu další investice města do infrastruktury, tj. například denní stacionář pro seniory, který má vzniknout rekonstrukcí objektu v ulici Rimavské Soboty, zateplení jedné mateřské školy a jedné základní školy (další jsou v záměrech, ne v ostrém rozpočtu), jsou tam opravy kanalizace v Morávkově ulici plus rekonstrukce této ulice, oprava střechy na hale Bios, prioritně celá cyklostezka, které se dnes říká Třídvorská – Smetanova, což je záměr propojit cyklostezku na Tři Dvory se Smetanovou ulicí až do podchodu pod Jaselskou ulicí, další peníze na cyklostezky menšího rozsahu, například v Bezručově ulici a samozřejmě také za 120 milionů rekonstrukce čističky. Zde se město podílí zhruba 30 miliony, zbytek tvoří dotace,“ nastínil místostarosta Pekárek.

Dluhové zatížení Kolína

Dluhová služba města Kolína dosáhla letos hranice 111 milionů korun. Vloni byla zhruba 101 milionů korun. Příští rok by měla opět klesat, a to do roku 2028. Do dluhové služby se promítá hlavně úvěr na výstavbu bytů přednostně určených pro zaměstnance TPCA (411 milionů korun) a další úvěr na krytí směnky (350 milionů korun) plus další výdaje týkající se průmyslové zóny.

Autor: Jana Martinková

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkoosecký vrh 2017.
36

OBRAZEM: Ve Velkém Oseku vrhali nože i sekery

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení