VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová služba Kolína kulminuje, je na 111 milionech

Kolín - Město Kolín již hospodaří podle schváleného rozpočtu. Co se do něj promítá patrně nejvíc, jsou dluhy.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Dluhová služba v souvislosti s průmyslovou zónou Kolín – Ovčáry letos kulminuje, splátky dosahují maximální výše, jakou Kolín ve své historii zaznamenal. Dluhová služba letos činí 111 milionů korun.

Díky úsporám ve výdajích a také připravovaným prodejům se přesto podle starosty Jiřího Buřiče podařilo postavit rozpočet vyrovnaný a s cca 90 miliony určenými na investice. „Je to vždy boj o volné prostředky a myslím, že došlo ke konsenzu,“ shrnul starosta průběh schvalování rozpočtu v zastupitelstvu.

Investiční akce budou letos ve dvou částech. Ta první vychází takříkajíc z ostrého rozpočtu, druhá je něco jako vize neboli záměry, které bude možné uskutečnit jen tehdy, pokud se městu podaří získat další peníze. „Rozhodně to ale nebudou prostředky úvěrové, ale prostředky z prodejů, ať už v průmyslové zóně či z pozemků na výstavbu rodinných domů. A samozřejmě je to stále snaha zužitkovat majetek v podobě bytů přednostně určených pro zaměstnance TPCA,“ řekl starosta.

Rozpočet Kolína je letos v celkové výši zhruba 1,1 miliardy korun, je vytvořen s rezervou zhruba 1,7 milionu korun.

Příjmy z daní jsou oproti loňskému roku letos skutečně nižší. „Na druhou stranu to, co nám stát uštědřil v podobě daně z nemovitostí, se nám jednonásobně zvýší. Pro představu – výnos daně z nemovitostí očekáváme kolem 24 milionů,“ nastínil starosta.

Přes veškeré trable a potíže a finančně nedobrou dobu se podle místostarosty Romana Pekárka podařilo řadu investic do rozpočtu zařadit. První část jsou investice sportovní, které pro město zařizuje Správa městských sportovišť Kolín. Je to například plánovaná výstavba sportovní haly, rekonstrukce v atletickém areálu, dílčí investice do zimního stadionu a dalších sportovišť jako například hokejbalové hřiště.

„Kromě sportovních jsou tu další investice města do infrastruktury, tj. například denní stacionář pro seniory, který má vzniknout rekonstrukcí objektu v ulici Rimavské Soboty, zateplení jedné mateřské školy a jedné základní školy (další jsou v záměrech, ne v ostrém rozpočtu), jsou tam opravy kanalizace v Morávkově ulici plus rekonstrukce této ulice, oprava střechy na hale Bios, prioritně celá cyklostezka, které se dnes říká Třídvorská – Smetanova, což je záměr propojit cyklostezku na Tři Dvory se Smetanovou ulicí až do podchodu pod Jaselskou ulicí, další peníze na cyklostezky menšího rozsahu, například v Bezručově ulici a samozřejmě také za 120 milionů rekonstrukce čističky. Zde se město podílí zhruba 30 miliony, zbytek tvoří dotace,“ nastínil místostarosta Pekárek.

Dluhové zatížení Kolína

Dluhová služba města Kolína dosáhla letos hranice 111 milionů korun. Vloni byla zhruba 101 milionů korun. Příští rok by měla opět klesat, a to do roku 2028. Do dluhové služby se promítá hlavně úvěr na výstavbu bytů přednostně určených pro zaměstnance TPCA (411 milionů korun) a další úvěr na krytí směnky (350 milionů korun) plus další výdaje týkající se průmyslové zóny.

Autor: Jana Martinková

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Ilustrační foto.

Kulturní tipy z Kolínska. Vyberte si, kam vyrazíte!

AKTUALIZOVÁNO

U Libenic došlo k hromadné nehodě

Libenice - Hned dvě dopravní nehody zkomplikovaly dopravu u Libenic. Podle mluvčí kolínských policistů Martiny Fejfarové došlo k první nehodě z důvodu nedání přednosti v jízdě. "Nehoda byla na místě vyřešená pomocí euroformulářů," vysvětlila mluvčí. 

Expedici dobrodruh Filip Kretschmer přerušil, chce však pokračovat

Kolínsko - S odhodláním vyjel Filip Kretschmer na skládačce z kolínského náměstí a jeho cílem bylo projet pět států východní Evropy. Zdravotní potíže ho však donutily cestu přerušit ještě před hranicemi. 

Kolínskou hospodářskou komoru zrušili

Kolín - Okresní hospodářská komora Kolín je se zpětnou platností k 1. lednu 2017 zrušená bez likvidace.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení