VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kolínský rozpočet: Do města poplyne letos 433 milionů

Kolín - Nikoli podle rozpočtového provizoria, ale již nově podle zastupitelstvem schváleného rozpočtu v objemu cca dvou miliard (z toho 7,5 milionu rezerva) hospodaří nyní město Kolín.

2.2.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ivan Babej

„V rozpočtu nejsou všechny příjmy, protože od 1. 1. je město plátcem DPH, s čímž nemáme zkušenost, nevíme přesně, kde všude se tato změna projeví, ale myslíme, že pozitivně, tj. zvýšením příjmové části. Na druhou stranu se může projevit dopad celosvětové situace na hospodářství a možnosti daňových výnosů,“ komentoval starosta Jiří Buřič s tím, že v příjmech se ještě mohou objevit peníze z prodejů majetku, který město připravuje, a samozřejmě dotace získané ještě během roku. Tam je pochopitelně nutná spoluúčast, v některých případech je třeba i předfinancovat. „Takže rozpočet nejsou definitivní sumy, vždyť za loňský rok jsme dělali sedm rozpočtových opatření. Rádi bychom, aby letos byly jen na základě zvýšených příjmů,“ dodal starosta.

A na co se Kolín může literou svého městského rozpočtu těšit? „K největším akcím patří rekonstrukce a intenzifikace čistírny odpadních vod za 120 milionů korun, město na akci získalo dotaci. Některé akce v rozpočtu sice jsou, ale jejich uskutečnění je podmíněno právě také získáním dotace, například na novou atletickou dráhu, která představuje investici přes 50 milionů a už jednou město s žádostí o dotaci u kraje neuspělo,“ předeslal místostarosta Roman Pekárek. Další akci na atletickém stadionu, tedy rekonstrukci více než 100 let staré, dnes už naprosto nevyhovující budovy, bude podle jeho slov město platit samo.

Z plánovaných dopravních akcí stojí za zmínku například světelná křižovatka a světelný přechod v Ovčárecké ulici. Rekonstrukce střechy se dočká ZŠ Kmochova, pracovat se bude i na několika úsecích kanalizace. Restaurování se dočkají například sochy jako Zima či Podzim, tedy skulptury na štítech domů na náměstí, na což městu přichází dotace. Opravy se dočká budova odboru dopravy, čelící tradičně návalu klientů. „Abychom prostředí občanům trochu zpříjemnili, počítá se s úpravami prostor pro veřejnost a zázemí,“ uvedl místostarosta Pekárek. Dotace do projektů v sociální oblasti jsou ve výši 1,25 milionu. „Máme vizi vzniku denního stacionáře pro seniory v ulici Rimavské Soboty. Vyčleněno je na to 10 milionů korun s tím, že by mělo dojít k rekonstrukci jedné z budov bývalé školky, kde bývala nemocniční kuchyně,“ nastínil místostarosta Pavel Hoffmann. Celkově se investice šplhají k 433 milionům včetně dotací.

V porovnání s loňským rokem počítá rozpočet s navýšením výdajů na řadu oblastí, ať už je to městská autobusová doprava, nakládání s odpadem, údržba komunikací či veřejné zeleně.„V globálu jdou veškeré náklady nahoru – materiál, mzdy, pohonné hmoty. Druhou stránkou je rozšiřování služeb,“ vysvětlil místostarosta Pekárek s tím, že například v MAD dochází k navýšení počtu linek i se zvyšuje četnost, o detailním dodatku smlouvy bude město ještě jednat. Jde o navýšení o zhruba 700 tisíc oproti loňskému roku (na 16,3 mil). I na komunální služby vyčlenilo město výrazně vyšší prostředky. „Například na prořezání stromů nebylo vloni v rozpočtu mnoho prostředků, letos jsme na to pamatovali víc. Zvýšíme tlak na dodržování vyhlášky o čistotě města,“ informoval místostarosta Pekárek.

I v Kolíně vás může odhozená žvýkačka vyjít na pár set korun
Městská policie podle místostarosty Romana Pekárka již dostala a ještě dostane pokyn, aby na dodržování vyhlášky o čistotě města dbala zvýšeným dohledem. „Dostáváme se totiž do paradoxní situace, kdy AVE už uklízí lépe a rychleji, ale někteří občané a návštěvníci města návyky k udržování pořádku příliš nemají. Stává se nám, že se za poměrně velké peníze ulice uklidí, vyvezou odpadkové koše a za několik málo dokonce hodin se tam opět válí obaly od potravin, nedopalky, žvýkačky a tak dále. Začíná to být hodně vidět,“ říká místostarosta. Město proto bude podle jeho slov prostřednictvím městské policie zvyšovat tlak na dodržování vyhlášky, co se týká psích výkalů, nedopalků, žvýkaček. „Nemusíme na to speciálně přijímat žádnou vyhlášku, protože naše platná to už obsahuje, byť to v ní není taxativně vyjmenováno tak, jako k tomu přistoupili například v Praze či Ústí nad Labem. Kdo to dosud bral na lehkou váhu, měl by se mít více na pozoru před pokutou v případě přistižení městskou policií. Třeba odhozená žvýkačka může člověka stát vytažení z peněženky x set korun,“ dodal.

Autor: Jana Martinková

Místo události:
2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení