VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novopečení prvňáčci usedli do svých lavic a rodiče počítají výdaje

Kolín - Prvního září je za námi a s ním i konec prázdnin. Jak probíhal tento den na základních školách v Kolíně a okolí? A jak se výdaje za pomůcky projevily na rodinném rozpočtu?

1.9.2008
SDÍLEJ:

Vítání prvňáčků na 7. ZŠ Masarykova v Kolíně.Foto: DENÍK/Martin Petřík

Pondělní slunečné ráno bylo nejen před kolínskými základními školami pěkně rušné. Po dvou měsících prázdnin se žáci školou povinní navraceli zpátky do školních škamen. Ovšem mezi již těmi staršími a „ostřílenými“ žáky vyšších ročníků, kteří se již těšili na své kamarády, nesměle postávaly i menší děti se svými rodiči. Ty napjatě očekávaly okamžik, kdy se před nimi poprvé otevřou dveře do úplně nové životní etapy. Čekal je totiž jejich vůbec první školní den.

Nejinak to vypadalo i na sedmé základní škole v Masarykově ulici. Letos se zde otevíraly dvě třídy pro první ročník. Do dveří s nápisem 1.A zamířila v doprovodu rodičů i drobounká usměvavá dívenka. „Moc jsem se na svůj první školní den těšila,“ prozradila malá školačka Deniska Šovčíková. Její první den s ní sledoval spolu s dalšími rodiči a příbuznými i její tatínek, pro kterého to ovšem už žádná premiéra není. „Bráška Denisky letos už jde do třetí třídy, takže tuto proceduru už jsme si jednou prošli,“ prozrazuje pyšný tatínek. Poté co se všechny dětičky usadily, mohla je paní třídní učitelka Lenka Ryšánková přivítat v jejich nové třídě. Děti i rodiče si následně mohli vyslechnout z reproduktorů uvítací řeč ředitele školy a poté je ještě čekalo překvapení, když jim přišli zahrát a zazpívat žáci z devátých ročníků, pro které je tento rok naopak tím posledním, který na základní škole stráví.

Prvňáček se dokáže pěkně prodražit

Rok od roku je ovšem nákladnější vybavit prvňáčka do školy všemi potřebnými věcmi, které bude na svůj první školní rok potřebovat. „U nás to bylo o něco snazší díky tomu, že již máme kluka ve vyšším ročníku. Každopádně i bez tašky nás nákupy věcí typu sešity nebo sáčky na bačkůrky vyšly na 1 500 Kč,“ vypočítával náklady Šovčík.

Výbava pro prvňáčky vyjde hodně draho. Úplný seznam potřeb je individuální pro každého školáka, ale většina základních pomůcek je vždy stejná. Třeba za pastelky zaplatíte kolem sedmdesáti korun, za temperové barvy rovnou stovku. Ani další položky nejsou zanedbatelné. Celkově jen v papírnictví můžete lehce utratit přes tisíc korun. V tomto nejsou započítány ovšem další pomůcky jako například sportovní obuv, přezůvky atd.

Batohy jsou zvláštní kategorie

Ceny za školní tašky se pohybují od cca 800 do 1400 korun. ,,Největší zájem je o tašky typu batoh a to i pro děti, které jdou do prvních tříd. O klasické aktovky už není skoro vůbec zájem. Proto už je ani neobjednáváme,“ prozradila nám prodavačka. ,,Batohy mají pevná vypolstrovaná záda, takže jsou pro děti bezpečné. Oproti batohům pro starší děti, mají také rozdělené přihrádky a spoustu úložného prostoru. Kapsy na pití, svačinu, pláštěnku, penál. Dobré je, když má taška na povrchu odrazku,“ dodává. Podle čeho rodiče ale rodiče batoh vybírají? ,,Každý podle něčeho jiného. Někdo dává přednost atraktivnímu vzhledu tašky, jiný její funkčnosti. Samozřejmě musí být barevná a mít na sobě obrázek. Cena většinou nehraje zásadní roli.“

Autor: Martin Petřík

Místo události:
1.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení