VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nárůst počtu nezaměstnaných se projevuje i na Kolínsku

Kolín - Úřad práce vKolíně zaznamenal po Novém roce velký příliv nových uchazečů opracovní pozici. Znatelný nárůst prý nastal již od října snástupem finančníkrize.

20.1.2009 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

Zaměstnanci na evidenci uchazečů o zaměstnání kolínského úřadu práce mají v posledních měsících pořádně napilno. A počátkem roku 2009 se situace ještě zhoršila.

Nezaměstnaných stále přibývá a je to z velké části vlivem finanční krize, která zasáhla Českou republiku zhruba v říjnu minulého roku. V té době se totiž podle ředitele Úřadu práce v Kolíně, Josefa Blechy, začal mohutný příliv nových uchazečů nejvíce prokazovat. „Meziroční údaj na konci let 2007 a 2008 hovoří o nárůstu o 306 uchazečů.

Důležitá je fluktuace

Tato statistika ovšem není dost dobře vypovídající bez dostatečného výkladu,“ podotýká Josef Blecha, podle jehož slov se do celkového obrazu musí promítnout i fluktuace občanů na úřadu. „Samotné číslo nereprezentuje počet nově přihlášených osob, ale rozdíl mezi novými zájemci a lidmi vyřazenými z evidence z důvodu nástupu do zaměstnání. Ministerstvo si neuvědomuje, že zvýšenou fluktuací přibývá velké množství práce pro naše úředníky, protože nových zájemců může být např. 600 a vyřazených z evidence 300, což dohromady činí 900 složitých úředních úkonů. Proto říkám, že samotná čísla bez náležité reprodukce nejsou dostatečně vypovídající,“ říká Blecha.

Obrovský nárůst byl první letošní týden

Alarmující čísla ale vykazuje statistika, která udává rozdíl mezi počtem evidovaných uchazečů k 31. 12. 2008 a 7. 1. 2009. Ke konci minulého roku bylo vedeno na ÚP Kolín 3224 uchazečů a k 7. 1. to bylo již rovných 3600. To znamená, že za čtyři pracovní dny narostl počet lidí v evidenci o 376 osob. Překvapivě na nárůst žadatelů neměla vliv ani situace v poděbradských sklárnách. „Bylo to skutečně malé číslo, protože většina zaměstnanců v okrese Kolín nebydlela, takže u nás nejsou evidováni,“ říká ředitel úřadu.

Veřejně prospěšné práce s vyšší podporou státu

Josef Blecha se také snaží o zřízení většího množství pozic pro veřejně prospěšné práce v obcích, které by měli sloužit především pro dlouhodobě nezaměstnané občany. „V letošním roce můžeme nabídnout starostům obcí větší dotace na tato místa, takže věřím, že nabídky využijí,“ zakončuje Blecha.

Autor: Martin Petřík

Místo události:
20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení