Vidím je jako dnes. Stály vlevo v pohledu od oltáře, mezi figurkami leželo chvojí a na andílka, do jehož dlaní se vhazovaly drobné mince, jsem při své výšce metr dvacet nedosáhla ani omylem. Ale jesličky mě uchvátily a i po několika desítkách let mě tato maličká vzpomínka pořád hřeje kdesi u srdíčka. A tak se ani trochu nedivím manželům Věře a Jaroslavovi Lochmanovým z Peček, jimž se betlémy staly láskou na celý život.

Jejich sbírka dnes patří k největším v celé republice. „Betlémy sbíráme společně s manželem, a to betlémy papírové. Vystřihujeme je, zpracováváme, tvoříme k nim krajiny. Snažíme se, aby každý betlém byl jedinečný nejen svoji kresbou či malbou, ale také zpracováním,“ říká Věra Lochmanová s tím, že k vystavování betlémů je inspirovali známí a sousedé, kteří jejich koníčka a práci znali. „A zájem i ocenění veřejnosti při minulých výstavách nás potěšil a povzbudil k další práci i výstavám,“ dodává.

A tak budou mít letos opět nejen obyvatelé Peček možnost nahlédnout do sbírky manželů Lochmanových na výstavě, jež se bude od ostatních výstav betlémů lišit v mnoha směrech.

Vystaveny budou pouze papírové betlémy, a to v počtu kolem šesti desítek jak současných, tak i historických. Všechny betlémy s výjimkou rozkládacích a pop-up manželé Lochmanovi sami zpracovali a dotvořili k nim krajinu či jiný rámec. K mimořádně zajímavým exponátům patří kopie kukátkových jesliček z počátku 18. století, jejichž originál je uložen v muzeu v Brixenu, či více než metr vysoké Bobingenské jesličky - kopie barokní malby z roku 1750 vytvořená ve zmenšení 2:3. Bude vystaven i největší u nás vydaný papírový betlém, který měří 3,75 m.

Z českých betlémů se můžete těšit mimo jiné na Jihočeský betlém s prostorovými figurkami v lidových krojích z celé republiky od architekta Richarda Vyškovského. „Uvidíte i Valašský betlém, mezi zajímavosti bude určitě patřit betlém od Jiřího Trnky, který vznikl z jeho ilustrací dětských knih. Kromě českých budou vystaveny i betlémy zahraniční, mimo jiné také černošský betlém z Malawi,“ upřesnila Věra Lochmanová.

Výstava bude doplněna figurínami v životní velikosti znázorňujícími historickou scénu vánoční koledy a obchůzky s betlémem. Také figuríny k této scéně vyrobili vlastnoručně manželé Lochmanovi.

Výstavu připravují sami, vše na vlastní náklady a ve vlastním volném čase. Uskuteční se v Kulturním středisku města Pečky (Švermova 255) v sobotu a neděli 26. a 27. prosince od 10 do 18 hodin a od pondělí do středy 28. až 30. prosince od 14 do 18 hodin.

„V budoucnu bychom v Pečkách rádi vytvořili muzeum papírových betlémů – jejich stálou expozici „Betlémy v Pečkách“, aby mohly dělat radost nejen o Vánocích, ale v průběhu celého roku. Zatím ale bohužel chybějí prostředky na pořízení vhodného objektu,“ dodala Věra Lochmanová s tím, že stálou expozicí by s manželem rádi přispěli nejen k propagaci této krásné oblasti umění, kterou tvoří se stejnou láskou lidoví umělci i slavní malíři v různých částech světa a prakticky v každé době od vzniku tradice jejich stavění, ale i k rozvoji turistického ruchu v regionu. „Protože naše dosavadní výstavy měly mezi návštěvníky velmi pozitivní ohlas, chceme v tradici výstav pokračovat zatím alespoň o Vánocích,“ uzavřela.

Jak se to vlastně má s betlémy

Stavění betlémů u nás lze datovat do poloviny 16. století, kdy se betlémy začaly stavět v kostelech. Do lidových vrstev pronikly až na konci 18. století. Pravděpodobně za to mohl císař Josef II., který jesličky v kostelech zakázal vystavovat. Prostý lid si je ale nedal vzít, a tak se tento půvabný biblický příběh přesunul do domácností.