VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijde Kolín o turistickou atrakci? Parník je v ohrožení

Kolín – Před pár lety uviděl loď, která nejenže byla k mání, ale hlavně – vzala ho za srdce. Tak to prostě mezi loděmi a muži bývá. Dostala jméno po domovském přístavu v Kolíně a František Martínek, známý do té doby plných 11 roků od kormidla flotily Městské autobusové dopravy, se stal lodivodem. Lodivodem tělem i duší. Tedy možná lépe řečeno – stal by se.

24.11.2012
SDÍLEJ:

Atmosféru na vodě stěží něčím nahradíte. Je to prostě něco, co se vymyká tempu našeho běžného života. Nicméně František Martínek ví, že být lodivodem není žádný med.Foto: DENÍK/ Jana Martinková

„Podlehl jsem dojmu, že když to funguje v Poděbradech s 12 tisíci obyvateli, tak proč by to nefungovalo v třicetitisícovém Kolíně. Říkal jsem si, že by výletní loď měla patřit ke každému městu, které má větší řeku pro obohacení nabídky cestovního ruchu, které u nás mnoho není, výletní plavby po Labi jistě pomohou," vzpomíná František Martínek na počátky svého lodivodství.

Jenže člověk míní a osud mění. Jak se později ukázalo, Kolíňáci jízdy parníkem až tak mnoho nevyužívají, svezou se ve chvíli, kdy se třeba v rámci té či oné předvolební kampaně jezdí zadarmo, a to je z větší části všechno.

Takže jak se žije lodivodovi, který si vzal úvěr, skočil do vody a snaží se někam doplavat? „Žilo by se lépe s podporou města pro takové oživení cestovního ruchu, jako je to v mnoha jiných. V Praze jsou například dotace na běžné linky, v menších městech se radnice částečně podílí na provozních nákladech. Takže když přijde rodina, která by se chtěla svézt, může loď vyjet. V Kolíně bohužel dost často ne, protože je to prostě málo pasažérů. A stává se nám to dost často. Lidé přijedou do Kolína na návštěvu, ale my je svézt nemůžeme. A příště už nepřijdou, to je jasné. Drtíme to, jak se dá. Chodím do několika zaměstnání, abych tu díru mohl nějak zalepit," popisuje František Martínek s tím, že letos dostal od města příspěvek na nátěr lodi.

„V Kolíně holt nebyla loď ten nejšťastnější podnikatelský nápad," dodává a uvažuje o prodeji své krasavice. Podtrženo, sečteno, možná už od příští sezóny výletní loď u Kmochova ostrova kotvit nebude, protože si ji nový majitel odveze jinam a Kolín přijde o turistickou atrakci v době, kdy se o obnovení života na Labi tolik mluví a usiluje. Možná loď zůstane a bude ji v témže místě provozovat někdo jiný nebo stávající majitel zkusí ještě jeden rok vydržet. Kdo ví.

Ať už zůstane, nebo bude brázdit vlny jiných vod, poveze si s sebou kousek svého já. To něco, co si představíme pod slovem lodivod. Něco jako pomalu se zvedající kouř z námořnické dýmky. Kousek klidu, který v dnešní uspěchané době tolik chybí. „Proč se stále někam honíme jako blázni? Má to vždy důvod, smysl? Kam pospícháme, že stále žijeme ve stresech?" ptá se kolínský lodivod František Martínek.

„Taky jezdíme podle jízdního řádu, samozřejmě, ale v uších slyším výrok pana Wericha na téma čas: Už jste někdy viděl čas? Na moři jste potkal čas? Dojdete do obchodu a koupíte si deset metrů času a dvacet centimetrů na záložky? Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a kolik za to. S panem Horníčkem došli společně k závěru, že čas je relativní pojem. Když si zrušíme pojem času, kterým se necháme ovládat, je to zkrátka od svítání do soumraku jako kdysi. Mělo by se dát žít i bez tohoto elementu, který nás v životě stopuje," uzavírá František Martínek.

Autor: Jana Martinková

24.11.2012
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení