Hana Benešovská z Kolína není na očním oddělení Oblastní nemocnice Kolín žádný nováčkem. Před dvěma lety jí operovali šedý zákal na pravém oku, nyní přišla řada i na druhé oko. „Den po operaci jsem šla domů,“ pochvaluje si pacientka a průběh operačního zákroku hodnotí jako bezvadný. „Umrtvili mi to kapičkami, necítila jsem absolutně žádnou bolest. Paní primářka mi dopředu vysvětlila, co bude následovat. Člověk pak měl dobrý pocit, i když se jedná o operaci,“ říká Hana Benešovská. „Zakryli mě zelenými plachtami, dostala jsem i čepeček na hlavu. Poslouchala jsem samozřejmě lékaře, jak mezi sebou hovoří, což je příjemné, protože nejste v úplném tichu. Víte i to, že kdyby se vám udělalo nevolno, můžete se hlásit. Já se ale na nic neptala, byla jsem ticho jako pěna,“ smála se pár hodin po výkonu. Tentýž den byl na stejné operaci i Tomáš Šesták z Dobřichova. „Nikdy předtím jsem na podobné operaci nebyl, tohle byla moje premiéra. Operace netrvá dlouho, pobyt na sále není problém vydržet. Jen chviličku je to trochu nepříjemné, ale to se každopádně dá vydržet,“ popsal své zážitky. Zhruba za měsíc se chystá na odstranění šedého zákalu i na druhém oku. „Za chvíli bude jaro, odbudu si to všechno naráz,“ dodává a na otázku, jestli pak bude moci lépe po očku pokukovat po děvčatech, se smíchem odpovídá: „Ne, ne, kdepak, to už přenechám mladším.“

Oběma pacientům provedlo oční oddělení nemocnice operaci pomocí zbrusu nového přístroje, který umožňuje využít nejmodernější technologie v tomto medicínském oboru.

Vlastní operace není novinkou, v Kolíně se provádí už dlouho řadu let. Všeobecně jde o to, že se lékař sklérou nebo častěji rozhraním rohovky a skléry dostane malým řezem do přední oční komory. Ta se napustí speciálními gelovými roztoky, které mají za úkol zabránit poškození jemných struktur uvnitř oka, například zadní plochy rohovky či duhovky. Poté se udělá okrouhlý otvor do předního pouzdra zkalené čočky. Ta se rozdrtí ultrazvukovou jehlou a za současného vtoku tekutiny se z oka odsaje. Oko má díky této metodě stále svůj tvar, objem, nesplaskne, nedeformuje se. Jde o šetrný přístup vůči tkáním, které tím pádem nekolabují. Do vyčištěného pouzdra pak se implantuje umělá oční čočka. Konečnou fází operace je odsání gelového roztoku a jeho nahrazení tekutinou, která je podobná té, jež se přirozeně v oku tvoří.

Nový přístroj umožňuje provádět operaci řezem do velikosti dvou milimetrů. Primářka oddělení Eliška Birndtová vysvětlila, že takovýto řez výrazně snižuje riziko infekce oka po operaci, což může být velmi devastující zánět. Další obrovskou výhodou supermoderní techniky jsou vyrovnané hodnoty vtoku do oka a sání. Do nedávné doby obecně používané přístroje neměly možnost velmi intenzivního sání a ani nepracovaly tak přesně. Nyní si lékař může nastavit různé takzvané pulzy ultrazvukového drtiče. „To také významně zkracuje dobu použití ultrazvuku, což je pro pacienta výrazně šetrnější systém,“ dodává primářka.

V drtivé většině případů operace probíhá v místním znecitlivění, dříve injekcí do očnicové oblasti, dnes spíše kapkami na oko a do oka speciálním anestetickým roztokem. Podle slov primářky se zákrok jen výjimečně provádí v celkové narkóze, a to například u dětí, velice vystrašených lidí nebo pacientů s Downovým syndromem.

Ročně odoperuje oční oddělení Oblastní nemocnice Kolín kolem 850 pacientů se šedým zákalem nejen z Kolínska, ale z širokého okolí včetně Prahy. V praxi to znamená téměř 10 operací denně. V případě, že nejsou komplikace, trvá jedna operace kolem půl hodiny. Nejde ale jen o starší pacienty, jak by si člověk možná myslel. Šedý zákal se totiž může objevit v jakémkoli věku. Existují i vrozené šedé zákaly, jimiž trpí i miminka. Další skupinou jsou vývojové šedé zákaly, známé u mladých lidí, další se mohou vyvinout v důsledku jiných nemocí, jako je cukrovka, onemocnění štítné žlázy a podobně. „Vzniknout mohou i v důsledku úrazu. A člověk se nemusí do oka přímo píchnout, tedy přivodit si otevřený úraz, stačí i uzavřený úraz typu silné rány sněhovou koulí nebo dětskou hračkou zvanou gumicuk. Závažný úraz oka mohou způsobit i špunty od láhve se sektem,“ říká primářka s tím, že na oční oddělení se se šedým zákalem dostávají i lidé po autonehodách. Nejčastěji se samozřejmě šedý zákal vyvíjí ve starším věku. Není nutné ho vždy ihned operativně odstraňovat, třeba pokud je v periferii čočky. Zákaly, které však jdou osou vidění, zhoršují zrak pacienta hned. Kdy se k operaci přistoupí, závisí samozřejmě i na aktivitě pacienta a jeho potřebách na zrak. Nečeká se ale na to, až se čočka silně zakalí. Tyto čočky pak totiž mohou být velmi komplikované na odstranění.

Možností prevence šedého zákalu není mnoho. Doporučit lze snad jedině používání kvalitních slunečních brýlí, negativně působí volné radikály. Konkrétní věc, která by pomohla zabránit vzniku šedého zákalu, však známá není.

Oční oddělení disponuje nově i ambulantním centrem, sídlícím v budově vrátnice. Je nejvytíženější ambulancí nemocnice – denně jej navštíví kolem šesti desítek pacientů. Podle slov zástupce primářky Radana Zugara mají lékaři díky centru pohodlnou a rychlou práci, s kladným ohlasem pacientů se setkala například prodloužená ordinační doba. „Oproti starým prostorům je o poznání příjemnější zázemí pro pacienty, například čekárna,“ dodal lékař. Současně se do plného rozsahu služeb rozjíždí i moderní oční optika, jež je součástí očního ambulantního centra a pacientům nabízí vítané zlepšení v podobě dostupnosti služeb na jednom místě. Příchozí jistě zaujme i nevšedně architektonicky i barevně řešený interiér centra, který pacientům nabízí velmi příjemné prostředí.