Podle kolínské radnice však půjde zatím pouze o zkušební režim. Jak by měl úklid fungovat v praxi? Odbor správy městského majetku určitou práci přidělí a na prováděné práce pak dohlídne a zkontroluje. Výdej a příjem pracovního nářadí a ochranných pomůcek půjde přes městskou policii. Podle informací z kolínské radnice už město zakoupilo mimo jiné lopaty, motyky, hrábě nebo kolečka.

Ročně se do „zkrášlování“ Kolína mohou zapojit desítky hříšníků. „Mohlo by se jednat až o sto odsouzených osob,“ uvedl Jiří Kruml z Okresního soudu v Kolíně.

A kdo se může „těšit“ na práci pro blaho ostatních obyvatel Kolína? Jedná se o lidi, kteří se dopustili méně závažných trestných činů. „Například za menší krádeže, řízení bez řidičského oprávnění nebo pod vlivem návykové látky,“ vyjmenoval jen některé z deliktů Jiří Kruml.
Jak bude fungovat dohoda města, soudu a probační služby v praxi, se jde zatím jen domnívat. V konečném součtu bude zřejmě nejvíce záležet na samotných odsouzencích, jak si splní výkon svého alternativního trestu.

Je možné, že někteří provinilci si raději posedí v chládku vězeňské cely místo toho, aby veřejně zapojili svou svalovou část těla při úklidu některých už předem vytipovaných částí Kolína. To vše ukáže až čas.