VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Kouřimi vyrůstá staronový rybník

Kolínsko/Kouřim- Během prvních dvou let existence Operačního programu Životní prostředí byla schválena dotace pro 13 projektů z okresu Kolín, což je o 19 projektů méně oproti celostátnímu okresnímu průměru. Zatímco v průměru na okres připadá 570 milionů Kč, schválený objem dotací projektů v rámci kolínského okresu dosáhl 314 milionů Kč. Jedním z úspěšných žadatelů byl Václav Kurel s plánem výstavby retenční nádrže u městečka Kouřim.

27.12.2009 1
SDÍLEJ:

V Kouřimi vyrůstá staronový rybníkFoto: Miloslav Kapic

„Výstavba retenční nádrže v místě historicky prokázané existence rybníka byla ideálním řešením pro místní okolí,“ říká projektová manažerka Květoslava Rejlová ze Státního fondu životního prostředí ČR. Cílem projektu je akumulace povrchové vody a zpomalení odtoku vody z krajiny, navrácení lokality k původnímu účelu a estetická obnova krajiny. Celkové investiční náklady činí cca 7,5 milionu, dotace je v tomto případě 6,8 milionu korun. Zbývající náklady zaplatí žadatel ze svých vlastních zdrojů.

Při pravém okraji silnice mezi Kouřimí a Klášterní Skalicí, pod hrází původního, dávno zaniklého rybníka tak roste rybník zcela nový. „Tento pozemek, či pozemky, které jsem vlastnil, byly k ničemu, byly zarostlé, zamokřené. Je to vlastně místo původního tzv. „loviště“, do kterého byl kdysi původní rybník nejprve vypouštěn a teprve z tohoto místa ryby loveny. Právě dávná existence vodního díla v této lokalitě mě přivedla na myšlenku vybudovat zde rybník znovu. Finanční zdroje a pomoc jsem našel na Státním fondu životního prostředí, společně se podařilo zajistit spolufinancování EU. V podstatě se jedná se o stavbu zlepšení stavu přírody a krajiny, má ekologický význam a bude krajinotvorným prvkem. Voda se zde bude zachytávat a dílo bude také sloužit neintenzivnímu chovu ryb,“ poskytl informace o realizovaném projektu František Martin.

Podle srovnávacího výzkumu Město pro byznys je okres Kolín jedním z nejvíce postižených okresů antropogenní činností ve Středočeském kraji, což se projevuje vyšší koncentrací zastavěné plochy a nižším podílem půdy rekreačního rázu. Údaje o emisích jsou zde lehce podprůměrné, okres Kolín má jen nepatrné rezervy v čistotě ovzduší ve srovnání s průměrem celého Středočeského kraje. Obce okresu se také přiměřeně starají o recyklaci svého odpadu. Z hlediska hustoty sítí sběrných nádob na tříděný odpad a množství recyklovaného odpadu dosahuje kolínský okres průměrných hodnot v rámci kraje.

Za první dva roky fungování Operačního programu Životní prostředí bylo v celé České republice podpořeno téměř 2500 projektů a celková výše schválené podpory již dosáhla 44 miliard korun. Do roku 2013 má být z evropských fondů uvolněno více než 5 miliard eur (asi 128 miliard korun). Obce a podnikatelé ve Středočeském kraji mají zatím schválené projekty za 6,3 miliardy korun. Ve srovnání s jinými kraji patří Středočeský kraj v získávání dotací k velmi úspěšným. Například Pardubický kraj dosáhl jen na téměř poloviční částku.

Žadatelé o finanční podporu z OPŽP mají široké možnosti, jak se informovat o podmínkách a procesu získávání dotace. Mohou se obrátit na krajská pracoviště, která poskytují osobní konzultace. Úplnou novinkou jsou nová Regionální poradenská a informační místa, tzv. RPIMy. Ta mají zájemcům sloužit především v oblasti finančně-technického poradenství a také aktivně iniciovat projektové záměry.

Jana Martinková, Miloslav Kapic

27.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Kateřina Šafránková si užívá chvilku volna.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

KRIMI MIX: Narkomani ze severu hledali útočiště v Kolíně

Kolín - Přečtěte si krimi zprávy z Kolína!

Tipy na kulturní akce. Kam vyrazíte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Kolínsku. Vyberete si i vy, kam se podíváte?

Přejezd Na Šanghaj otevřeli

Velký Osek - Od včerejšího dne je opět otevřený železniční přejezd ve Velkém Oseku do čtvrtě Na Šanghaji. Uzavírka tohoto přejezdu však místní čeká ještě jednou. A to od 21. září do 28. září.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení