VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace kolem povodní vyústila ve veřejnou omluvu starosty

Chotouchov – Na úředních vývěskách obcí se objeví různé dokumenty, ale omluva starosty občanům nebývá zrovna častým jevem. Takovýto dokument nyní visí v Chotouchově, a to v souvislosti s nedávnými povodněmi, jež tuto obec postihly nemalou měrou. Veřejnou omluvu si obyvatelé obce vymohli na veřejném zasedání zastupitelstva, na němž bylo mimořádně tak plno, že ani židle nestačily.

21.7.2013
SDÍLEJ:

Ze zasedání zastupitelstva v KořenicíchFoto: DENÍK/ Jakub Šťástka

Schůzka zastupitelů v Kořenicích, pod které Chotouchov spadá a jíž se řada Chotouchováků zúčastnila, se nesla ve značně emotivní atmosféře.

„Za celou dobu, co dělám starostu, jsem takovouhle povodeň nezažil, neměl jsem s tím žádné zkušenosti," předeslal starosta Jan Ševčík.

„Vznikly tam nějaké problémy, víc se k tomu nebudu vyjadřovat, nechtěl bych, abychom se tu začali hádat. Uznávám svou nějakou chybu, pak jsem se to snažil nějak zachránit," dodal a informoval zastupitele i občany o korespondenci týkající se problémů s velkou vodou v Chotouchově.

Jde o dopis na Povodí Labe už na základě povodně začátkem března, kde žádal o opatření. Další odešel 11. června s tím, že voda přišla znovu ale v mnohem větším měřítku, takže se musel udělat přeliv, aby se neprotrhla hráz.

„Žádal jsem o další protipovodňová opatření," uvedl starosta s tím, že psal také na SÚS Středočeského kraje a další dopis na kolínský odbor životního prostředí ohledně soukromé louky, dlouhodobě zanedbaného pozemku, čehož důsledkem se voda rozlila na sousední pozemky a došlo k jejich poškození.

Na zasedání zazněl v plném znění dopis obyvatelky Chotouchova Jany Šmídové, která byla silně nespokojená s jednáním starosty během povodní. Starosta Jan Ševčík se za zasedání omluvil a na žádost občanů totéž učinil i písemně, což se nyní objevilo na vývěsce v Chotouchově.

„Je třeba starostovi domluvit, aby se klidnil," komentoval zastupitel Václav Nešetřil. „Arogantní věci, které byly v dopise napsané, nebyly první ani poslední. Doufám, že si dá pozor," dodal. „Nedá," zaznělo z davu. „Považuju za samozřejmost, že mi to přijde poštou," reagovala vzápětí Jana Šmídová.

„Pro druhé, až něco takového bude: mohli tam jet (vedení obce) s dalšími členy zastupitelstva nebo pozvat odborníka a okamžitě jednat. Pro podruhé, až se něco takového stane, musí se jednat teď hned, protože za hodinu už je pozdě," dodal zastupitel.

Během schůzky zastupitelů padl také dotaz po vybavení pro hasiče. „Je to oblečení, které se objednávalo asi před sedmi lety, blůza, kalhoty a zásahové boty – zásahový oblek, který používají hasiči," sdělil starosta.

Velitel chotouchovských dobrovolných hasičů Aleš Sobolík vznesl jasnou otázku: „Z jakého důvodu je vybavení pro hasiče sedm let zadržováno na obecním úřadě?" „Není zadržováno," reagoval starosta. „Tak proč nebylo k doručení lidem, kteří ho potřebují? Dva dny po povodních jsem vám psal mail, že bychom byli rádi, kdybyste nám koupili boty, pláštěnky, holínky, abychom s tou vodou mohli něco dělat. Bylo mi řečeno, že jsou to zbytečně vyhozené peníze, a nikdo neřekl ani slovo o tom, že tyto věci na úřadě jsou. Z jakého důvodu?" ptal se Aleš Sobolík. „Nikdo se o to nezajímal. Když se obleky objednávaly, bylo to ještě za vedení předchozích hasičů. Objednávalo se to na určité osoby, na jejich postavy, braly se míry. Přijeďte si pro to, já vám to předám, ale chci vědět, u koho to bude," odpověděl Jan Ševčík. „Ale stále odvádíte od tématu. Proč se to k nám dostává po sedmi letech?" nenechal se Aleš Sobolík jen tak odbýt. „V hasičárně v Chotouchově na to nebylo místo. V Kořenicích taky ne," řekl starosta. „Proč jste nám o tom neřekl? Proč se o tom dozvídáme po sedmi letech v podstatě náhodou?" opakoval svůj dotaz Aleš Sobolík. „Byla to moje chyba, uznávám," zakončil starosta.

Velitel chotouchovských hasičů požádal o zakoupení kalového čerpadla, jež by sloužilo pro sbory v Chotouchově i Kořenicích. Zjistilo se, že čerpadlo v hodnotě 40 tisíc korun už na úřadě je, v tomto případě jen několik dní.

„Z povodní postižených oblastí, kam jsme jezdili pomáhat, znám, jak se lidé spojili a všichni si pomáhali," poznamenal Chotouchovák Jürgen Paul Boss.„Bylo by třeba, abychom si z toho tady vzali ponaučení a začali si pomáhat a ne si závidět, nadávat a dohadovat se," dodal.

Co také zaznělo:
– „Byla nařízená evakuace a já o tom vůbec nevěděla."
– „Řada lidí neslyšela obecní rozhlas." (V nejbližším termínu se podle starosty opraví)
– „Chceme, aby firma, která bude zpracovávat studii opravy Chotouchovského rybníku, svou práci konzultovala také s námi, lidmi, kteří tam žijeme."
– „Je třeba neřešit jenom rybník, ale i okolí."

Potok umí potrápit i mimo povodně
Chotouchovský potok, který ve vesničce tvoří úžasná malebná zákoutí, umí ovšem obyvatele potrápit i mimo povodně. Například tím, že v něm občas místo vody plavou splašky. Co s tím? Čtěte v dalších vydáních.

Dokončí se úpravy koryta?
Obyvatelé Chotouchova se s vodou potýkali třikrát během pěti měsíců. Povodí Labe zahájilo práce na čištění koryta Chotouchovského potoka. Peníze, které na to uvolnilo, ale, zdá se, nebudou stačit. Zastaví se tedy práce? Čtěte v dalších vydáních.

Autor: Jana Martinková

21.7.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští muži obsadili na největším turnaji světa v kategorii Open třetí místo.

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Jan Hamáček sjel Sázavu a vzpomínal, jak se topil

Kácov /FOTOGALERIE/ ­– Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček sjel patnáctikilometrový úsek Sázavy. Právě Sázava mu chyběla do jeho „sbírky“ řek. Zkušený vodák sjel totiž snad všechny české toky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení