VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovny odolávají náporu doby díky lidské tvořivosti

Kolínsko - Literatura sama o sobě již nestačí. O své místo na slunci knihovny bojují mnoha způsoby.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Knihovny na Kolínsku připravují pro své čtenáře zajímavé akce, aby si udržely jejich přízeň i přilákaly nové zájemce.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Knihovny bývaly od pradávna nejen zdrojem poučení, ale i zábavy pramenící ze šikovných per knižních autorů. Ovšem postupem doby se začaly objevovat nové způsoby, díky nimž o klasickou literaturu poněkud uvadal zájem a knihovnám ubývali návštěvníci. Kolínská městská knihovna však tento trend dokázala zastavit a její ředitel Pavel Kárník pěvně věří, že k dalšímu odlivu čtenářů již docházet nebude. Místní knihovna má totiž připraveny zajímavé akce, které by měli přilákat i ty, kteří se o klasickou literaturu moc nezajímají.

Nejvýraznějším a nejprogresivnějším médiem posledního desetiletí je jednoznačně internet. Kolínská knihovna tudíž už několik let poskytuje možnost veřejného internetu pro občany, pro které navíc od letošního roku zrušila jakékoliv poplatky. V současné době je k dispozici celkem deset počítačů s internetovým připojením nejen v prostorách knihovny.
Pokud se řekne knihovna, většina z nás si ovšem představí především knihy. Jaká je tedy situace mezi čtenáři? „V posledních letech čtenářů skutečně ubývalo a to především mezi mládeží. Tento trend se nám naštěstí již podařilo zastavit. Zásluhu na tom určitě mají i speciální akce, jakými jsou například besedy se spisovateli, cestovateli či dalšími významnými osobnostmi nejen z Kolínska. Dále pořádáme i naučné besedy pro školy či seznámení s knihami pro nejmenší děti,“ vyjmenovává různé druhy „protiakcí“ Kárník. Aktuální akci připravuje knihovna s kolínskou VŠ, která bude souviset s nadcházejícími senátními volbami. Kromě besedy se všemi kandidáty zde bude občanům vysvětlen například princip senátu a proč a jak volit.

Nejen knihovna v Kolíně ovšem připravuje pro své čtenáře zajímavé akce. Již několik let pořádá Anna Nouzáková ze zásmucké knihovny mnoho zajímavých programů, které se netýkají pouze literatury. „V současné době probíhá tzv. Prázdninové tvoření, jehož poslední část bude toto úterý. Z podobných činností budeme v říjnu pořádat například kurz pletení z papíru,“ popisuje aktivity pod hlavičkou zásmucké knihovny Nouzáková. Ovšem i zde se pořádají školní přednášky na různá témata či například oblíbené čtení v přírodě. Pokud se tedy spojí lidská vynalézavost s patřičným zájmem, knihovny se o svou budoucnost bát nemusí.

Autor: Martin Petřík

Místo události:
22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Toušičtí slavili výročí, přijela také hejtmanka Středočeského kraje.
24

OBRAZEM: V rámci 810. výročí obce žehnali zvonu

Celý týden probíhal v divadelním klubu Scapino bluesový festival kapel z celého světa, sobota pak patřila domácím interpretům.
35

Scapino fest ukončilo pět regionálních kapel a seminář Michala Pavlíčka

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Fanoušci punkových kapel pogovali před garáží

Kolín – Třináct především punkových a kolínských kapel zahrálo na letošním Garagefestu, který muzikanti okolo kapel Blank out a P.R. uspořádali ve své zkušebně v jedné z kolínských garáží v garážovém komplexu v bývalé cihelně.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

OBRAZEM: Po více jak sto letech žehnali kostelu

Radim - Kostel Nejsvětějšího Vykupitele je opět požehnaný.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies