Řada lidí místo repelentů či omezování pobytu v přírodě dává přednost účinné ochraně v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkovat lze celoročně, nicméně konec zimy a začátek jara je celkem logicky obdobím, kdy se tradičně očkuje nejvíce. Zdravotní ústav Praha, pracoviště Kolín od začátku letošního roku naočkoval už zhruba 250 lidí.

„Jsou to lidé, kteří chodí na očkování pravidelně už několik let, ale přicházejí i noví,“ shrnula lékařka kolínského očkovacího centra Eva Blažková. Podle jejích slov je zájem o očkování čím dál větší.

Na přílivu pacientů je však znát i ekonomická situace. Očkování proplácí jen některé zdravotní pojišťovny.

Přijít na očkování je možné bez objednání. „V naší očkovací době kdykoli, vakcín máme dost,“ poznamenala lékařka Eva Blažková.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím.

Očkování vakcínou pro děti nebo pro dospělé probíhá ve třech dávkách. Následné přeočkování dětí i dospělých je doporučeno vždy jednou za tři až pět let.

Očkování je podle lékařů vhodné pro všechny věkové skupiny včetně dětí od jednoho roku věku. Nejčastěji lidé nechávají naočkovat děti, riziko závažného průběhu infekce a trvalých následků však stoupá s věkem, proočkovanost by se proto měla zvýšit zejména u střední a starší generace.

Očkovací doba,Zdravotní ústav, pracoviště Kolín:

Pondělí 13 – 17 hodin
Úterý 13 – 14.30 hodin
Středa 8 – 12 a 13 – 16,30 hodin
Čtvrtek 13 – 14.30 hodin

O klíšťové encefalitidě:

Inkubační doba po přisátí klíštěte je bez příznaků a může trvat až měsíc. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích – nejprve se projevuje příznaky klasické chřipky (bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolest svalů a kloubů). Tyto potíže po několika dnech samy odezní a pro některé pacienty tím nemoc končí.

Nezřídka však nemoc po jednom až dvou týdnech přechází do druhé fáze, která začíná nástupem velmi silných bolestí hlavy a horečkami. Později se přidává pocit nevolnosti a zvracení. Příznakem poškození centrálního nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tato fáze trvá asi dva až tři týdny.

Asi na čtvrtině pacientů zanechá onemocnění trvalé následky, jako jsou nespavost, nesoustředěnost, zpomalení řeči, nižší výkonnost, psychické i psychologické poruchy, ale dokonce i obrna lícního svalu či svalů horních končetin.

Objeví-li se do několika týdnů od přisátí klíštěte horečnaté onemocnění nebo příznaky chřipky, vždy je nutné navštívit ordinaci praktického lékaře, který odebere vzorek krve a zašle jej na vyšetření, které odhalí klíšťovou encefalitidu už v první fázi onemocnění.

V ČR jsou každoročně zaznamenána dvě až tři úmrtí v důsledku klíšťové encefalitidy.

Co dělat, když najdeme přisáté klíště:

– Nejčastěji dojde k nákaze na procházkách, při sportu v přírodě, sbírání hub či lesních plodů a zahradničení. Po každé návštěvě lesa parku nebo zahrádky se prohlédněte, nemáte-li někde přisáté klíště.

– Druhý den poté prohlídku ještě jednou zopakujte. např. na dovolené - Klíště se s oblibou usazuje na těch místech těla, kde je teplo a vlhko, tedy v ohybech kůže – v podpaží, v podkolenní jamce, tříslech, u žen pod prsy.

– Přisáté klíště lze nejlépe odstranit pinzetou. Uchopte klíště co nejblíže ke kůži a viklavým pohybem ho odstraňte. Existují dokonce speciální pinzety, kterými klíště snáze podeberete a tahem dopředu odstraníte.

– Ranku vždy vydezinfikujte. Snažte se klíště se nerozmáčknout, navzdory rozšířené pověře ani nepálit, nejlepší je pláchnout ho.

– Klíště lze také vyšetřit na přítomnost virů klíšťové meningitidy, když jej v igelitovém sáčku zašlete do Státního zdravotnického ústavu v Praze (Šrobárova 48).

– Návštěva u lékaře je nutná, pokud se po odstranění klíštěte asi po 14 dnech objeví příznaky chřipky nebo pokud je v místě ranky kožní projev, tj. zčervenání, které souvisí s jinou chorobou přenášenou klíšťaty, lymeskou borreliózou, proti které zatím očkování neexistuje. Lékaře v každém případě upozorněte na to, že jste měli přisáté klíště

Zdroj: Očkovací centrum Avenier