VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezóna klíšťat: očkovat se nechalo už 250 lidí

Kolínsko - Teplé dny, vlahý větřík, první zelená tráva, ráno ptačí koncerty za oknem, zkrátka jaro klepe na dveře. A s ním i klíšťata. Ta tedy nikoli na dveře, ale na naše zdraví.

16.3.2011
SDÍLEJ:

KlíštěFoto: Očkovací centrum Avenier

Řada lidí místo repelentů či omezování pobytu v přírodě dává přednost účinné ochraně v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkovat lze celoročně, nicméně konec zimy a začátek jara je celkem logicky obdobím, kdy se tradičně očkuje nejvíce. Zdravotní ústav Praha, pracoviště Kolín od začátku letošního roku naočkoval už zhruba 250 lidí.

„Jsou to lidé, kteří chodí na očkování pravidelně už několik let, ale přicházejí i noví,“ shrnula lékařka kolínského očkovacího centra Eva Blažková. Podle jejích slov je zájem o očkování čím dál větší.

Na přílivu pacientů je však znát i ekonomická situace. Očkování proplácí jen některé zdravotní pojišťovny.

Přijít na očkování je možné bez objednání. „V naší očkovací době kdykoli, vakcín máme dost,“ poznamenala lékařka Eva Blažková.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá mozek a mozkové blány. Může skončit trvalými následky či dokonce úmrtím.

Očkování vakcínou pro děti nebo pro dospělé probíhá ve třech dávkách. Následné přeočkování dětí i dospělých je doporučeno vždy jednou za tři až pět let.

Očkování je podle lékařů vhodné pro všechny věkové skupiny včetně dětí od jednoho roku věku. Nejčastěji lidé nechávají naočkovat děti, riziko závažného průběhu infekce a trvalých následků však stoupá s věkem, proočkovanost by se proto měla zvýšit zejména u střední a starší generace.

Očkovací doba,Zdravotní ústav, pracoviště Kolín:

Pondělí 13 – 17 hodin
Úterý 13 – 14.30 hodin
Středa 8 – 12 a 13 – 16,30 hodin
Čtvrtek 13 – 14.30 hodin

O klíšťové encefalitidě:

Inkubační doba po přisátí klíštěte je bez příznaků a může trvat až měsíc. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích – nejprve se projevuje příznaky klasické chřipky (bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolest svalů a kloubů). Tyto potíže po několika dnech samy odezní a pro některé pacienty tím nemoc končí.

Nezřídka však nemoc po jednom až dvou týdnech přechází do druhé fáze, která začíná nástupem velmi silných bolestí hlavy a horečkami. Později se přidává pocit nevolnosti a zvracení. Příznakem poškození centrálního nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tato fáze trvá asi dva až tři týdny.

Asi na čtvrtině pacientů zanechá onemocnění trvalé následky, jako jsou nespavost, nesoustředěnost, zpomalení řeči, nižší výkonnost, psychické i psychologické poruchy, ale dokonce i obrna lícního svalu či svalů horních končetin.

Objeví-li se do několika týdnů od přisátí klíštěte horečnaté onemocnění nebo příznaky chřipky, vždy je nutné navštívit ordinaci praktického lékaře, který odebere vzorek krve a zašle jej na vyšetření, které odhalí klíšťovou encefalitidu už v první fázi onemocnění.

V ČR jsou každoročně zaznamenána dvě až tři úmrtí v důsledku klíšťové encefalitidy.

Co dělat, když najdeme přisáté klíště:

– Nejčastěji dojde k nákaze na procházkách, při sportu v přírodě, sbírání hub či lesních plodů a zahradničení. Po každé návštěvě lesa parku nebo zahrádky se prohlédněte, nemáte-li někde přisáté klíště.

– Druhý den poté prohlídku ještě jednou zopakujte. např. na dovolené - Klíště se s oblibou usazuje na těch místech těla, kde je teplo a vlhko, tedy v ohybech kůže – v podpaží, v podkolenní jamce, tříslech, u žen pod prsy.

– Přisáté klíště lze nejlépe odstranit pinzetou. Uchopte klíště co nejblíže ke kůži a viklavým pohybem ho odstraňte. Existují dokonce speciální pinzety, kterými klíště snáze podeberete a tahem dopředu odstraníte.

– Ranku vždy vydezinfikujte. Snažte se klíště se nerozmáčknout, navzdory rozšířené pověře ani nepálit, nejlepší je pláchnout ho.

– Klíště lze také vyšetřit na přítomnost virů klíšťové meningitidy, když jej v igelitovém sáčku zašlete do Státního zdravotnického ústavu v Praze (Šrobárova 48).

– Návštěva u lékaře je nutná, pokud se po odstranění klíštěte asi po 14 dnech objeví příznaky chřipky nebo pokud je v místě ranky kožní projev, tj. zčervenání, které souvisí s jinou chorobou přenášenou klíšťaty, lymeskou borreliózou, proti které zatím očkování neexistuje. Lékaře v každém případě upozorněte na to, že jste měli přisáté klíště

Zdroj: Očkovací centrum Avenier

Autor: Jana Martinková

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Polepy přispěly na babybox

Ilustrační foto.

Kulturní přehled z Kolínska

Skanzen oblékl velikonoční šat, přijďte se podívat

Kouřim – Možná většina z nás, když vidí za okny jarní slunce, pomyslí si, že Velikonoce už opravdu nejsou daleko. Od soboty už můžete zavítat na tradiční velikonoční výstavu do kouřimského muzea lidových staveb.

Kolínské děti opět excelovaly na tanečním mistrovství v Moskvě

Kolín/Moskva - Rok s rokem se sešel a v Moskvě se opět konalo ME a MS WADF v tanečním sportu. V prostředí nádherného hotelu Korston se sešli tanečníci z několika desítek zemí.

Kauza Roman Pekárek: Náklady na právníky zaplatí bývalý místostarosta

Kolín – V kauze prodeje pozemků za bývalého místostarosty Romana Pekárka, která se táhne už od roku 2010, padlo nyní další rozhodnutí. Tentokrát se jednalo o to, kdo zaplatí náklady na právníky. Po dvou odvoláních rozhodl až nejvyšší soud.

Vrtulník záchranky loni pomohl ve středních Čechách 231 pacientům

Střední Čechy - Nejčastěji zasahuje u dopravních nehod, pádů z výšek, u případů tonutí a také pokud stav pacienta vyžaduje rychlý transport na specializované pracoviště, například do iktového centra, kardiocentra či hyperbarické komory, sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies