VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde je pohřben Prokop Holý

Lipany – Cesta od Vitic vede z části pod kopcem správně nazývaným Lipská hora. Do hory má sice daleko, ale je známější než mnohé podstatně vyšší vrcholky. Proslavila se 30. května 1434 bitvou mezi koalicí katolíků a umírněných kališníků a radikálních husitských vojsk. Obě strany při vzájemném střetnutí používaly tradiční husitskou výzbroj i taktiku, výsledek bitvy je dostatečně známý.

10.11.2009
SDÍLEJ:

Lipany a okolíFoto: Pavel Pávek

Radikální husité v čele s Prokopem Holým se opevnili ve vozové hradbě a vyčkávali útoku koaličních sil. Ty po předstíraném útoku začaly jako by zmateně ustupovat, radikálové otevřeli vozovou hradbu a vyrazili pronásledovat ustupující. Ti ale ústup obrátili na útok, zároveň na otevřenou hradbu zaútočila skrytá jízda a o výsledku bitvy bylo vlastně rozhodnuto. Snad jediní, kteří situaci okamžitě pochopili, byli Jan Čapek ze Sán a Ondřej Keřský, velitelé jízdy radikálů. Později sice byli většinou kronikářů označování za zrádce, ale ústupem ke Kolínu zachránili alespoň menší část bojovníků, ztráty na obou stranách se pohybovaly okolo 1500 bojovníků.

Bitvu připomíná roku 1881 postavená kamenná mohyla na Lipské hoře, archeologické nálezy z bojiště ukazují v Podlipanském muzeu v Českém Brodě, ve stejném městě je monumentální pomník Prokopa Velikého, dílo sochaře Karla Opatrného. Okolí mohyly je od roku 1870 vždy ve výroční den bitvy místem setkání, které připomíná zlom husitských válek. Je i místem rozhledu po veliké části Čech, za jasného počasí zhlédneme panorama od Českého středohoří, přes Říp až po Krkonoše.

Ves Lipany je písemně připomínána již v roce 1360, kdy v ní stála tvrz vlastněná Lipanskými z Lipan. Nejstarším prokázaným předkem rodu byl Čeněk, maršálek Anny Svidnické a královský purkrabí na hradě Lichnice. Později byly Lipany připojeny k černokosteleckému panství, tvrz zanikla a koncem sedmnáctého století již po ní nebylo stop.

Lipanské bojiště má své tajemství. Vítězové po bitvě pochopitelně pátrali po mrtvole Prokopa Holého, ale ta nebyla nikdy nalezena, vlastně se neví, zda padl, nebo se mu podařilo uprchnout. O konci nebo zmizení se vypráví několik legend. Podle některých byl tajně pohřben Ve Viticích, Borku, nebo přímo v Lipanech. Další tvrdí, že Holý boj přežil a pokusil se ukrýt na hradě u dnešních Tuklat, ale byl dopaden vojáky Panské jednoty. V roce 1864 byli obyvatelé Kolína přesvědčeni, že pozůstatky Prokopa Holého byly nalezen u nich. Na okraji města objevili hrob a pozůstatky urostlého muže s mečem a kalichem připomínajícím husitský. Objevily se hypotézy, že tělo odvezl z Lipan tajně Jan Čapek a v Kolíně ho pohřbil. Časem ale odborníci prokázali, že pozůstatky z hrobu jsou z období okolo roku 900. O místech posledního odpočinku legendárního vojevůdce tak do dnešních časů zůstaly jen pověsti a úvahy…

Pavel Pávek

10.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení