VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor pekařství versus město: Kdo má od roku 1911 udržovat kanál?

Kolín - Na lavici obžalovaných usedli v pondělí 16. února u Okresního soudu v Kolíně opět zástupci Vodosu a Města Kolín. Pekařství Hankovec je žaluje za to, že mu stará, přesněji řečeno dnes už historická kanalizace způsobila a nadále způsobuje statické problémy budovy.

16.2.2009 1
SDÍLEJ:

Právní zástupce žalované strany Jan Vych těsně před zahájením pondělního soudního líčeníFoto: DENÍK/Michal Bílek

Zhruba hodinový výslech svědka Romana Hostičky, který prováděl pomocné práce při sanaci kanalizační stoky (podle názoru Karla Blažka, spolumajitele firmy Hankovec, neodborně provedené) nepřinesl příliš nových informací, snad jen ve většině případů potvrzení skutečností, jež zazněly již při výsleších ostatních svědků. Snad jen ve výpovědi o zkoušce odolnosti polystyrenu se poněkud rozchází se svým spolupracovníkem. Polystyrenové špalíčky měly udržet trubky, jimiž se při sanaci stará kanalizace provlékala, na svém místě. Neudržely. Vztlaku trubek, do jejichž okolí se lil beton, polystyren neodolal, a roury vyplavaly až ke stropu kanalizační stoky. Při předešlém líčení svědek Miloš Herzog uvedl, že zkouška odolnosti polystyrenu proti tlaku byla provedena. Jeho kolega Hostička však v pondělí řekl, že to neviděl. Sanační „četu“ přitom tvořili jen oni dva.

V rámci listinných důkazů byly předsedkyni Monice Mikšovské předloženy například kopie smlouvy o komplexním provozování veřejné kanalizace včetně příloh a dodatků, fotografie zachycující potkany a těsto v kanalizační stoce či rukou psaný, místy ne zcela čitelný stavební deník. Předložena měla být také smlouva mezi Milošem Herzogem a firmou Březina jakožto generálním dodavatelem prací. Ta však nejspíš k dispozici nebude, protože, jak reprodukovala soudkyně Monika Mikšovská, Miloš Herzog s tím nesouhlasí a písemné vyjádření dodá.

Řeč se před soudní stolicí nemohla nestočit na tradiční osrstěné obyvatele kanalizací – potkany, kteří se, jak se zdá, stávají klíčovými pro obhajobu. Ta již minule navrhla předvolat zoologa. „Jak jste věděl, že jsou v kanalizaci potkami, když jste nebyl uvnitř?“ ptal se právní zástupce města a Vodosu Jan Vych svědka Romana Hostičky. „Viděl jsem je zvenčí odkrytým kanálem. Bylo jich někdy jeden, jindy pět, šest,“ odpověděl Hostička.

Z úst právníka Jana Vycha zazněla také jiná informace, pro další průběh líčení možná velmi podstatná. Podle jeho slov vyzval Vodos majitele pekařství, aby jej vpustil do objektu, aby bylo možné práce dokončit. To však pekárna odmítla, podle Karla Blažka proto, že to bylo již v době, kdy probíhal soud. Pokud by došlo k vymáhání škod vzniklých prodlením, požadovalo by se podle právníka Vycha jejich uhrazení právě na pekařství, jež je dnes v roli žalobce.

Zajímavým momentem včerejšího líčení byly i listinné důkazy v podobě historických materiálů ze začátku minulého století. Jedním z nich bylo například rozhodnutí Okresního hejtmanství v Kolíně z 30. října 1911, v němž se mimo jiné praví, že pekárna kanál, který se její budovou zastaví, udržovati musí, a pokud by tak nečinila a kanál se ucpal, je to na její zodpovědnost a nemá nárok na náhradu škod. V roce 1925 píše majitel Jan Hankovec „slavné městské radě“, že kanál jest již ve stavu chatrném a hrozí sesunutím, pokud se vbrzku neopraví. Radní se však odvolávají právě na stavební povolení z roku 1911, ukládající údržbu kanalizace pod celým majetkem, a nařizují dát kanál do řádného stavu.

Právní zástupkyně pekařství Jana Toušová mimo jiné namítá, že tato povinnost ve skutečnosti nikdy nevznikla. „Bylo–li by dovozeno, že ano, hraje jednu z hlavních rolí to, že nemovitosti byly znárodněny, v důsledku čehož by rovněž tato povinnost ze zákona zanikla,“ dodala. Karel Blažek za pekařství Hankovec doplnil, že zde jde také o záměnu budov. „Žalobci neuplatňují nic ohledně budovy B (dnešní pekárna), škody vznikly na budově A,“ dodal.

Líčení bylo nakonec odročeno. Dalším termínem je až duben, a to z důvodu, že Karel Blažek odjíždí na čas do svého bydliště v Kanadě.

Autor: Jana Martinková

Místo události:
16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Nejen tradiční hudba a výtvarné umění, ale i zboží, které jeho prodejci rozložili přímo na trávu, tvořilo ve středu kolorit tradiční Otevřené ulice.
23

Otevřenou ulici doprovodil Blešák na vzduchu

Kvalitní Velkou cenu Kolína ozdobily sprinty

Kolín – Už 81. ročník Velké ceny města Kolína proběhl za ideálního atletického počasí a ozdobila jej celá řada výborných výkonů. Kvalitní podívanou přinesly především závody ve sprinterském trojboji mužů a žen, ale k vidění byla celá řada dobrých výkonů i v dalších disciplínách.

Zdravotní sestry dostaly přidáno o dva tisíce korun

Střední Čechy - Zdravotní sestry dostaly přidáno. O dva tisíce korun větší výplatu sestry obdržely už v červenci, o poskytnutí finanční dotace ve výši 43,429 milionu korun na zvýšení jejich platů rozhodli včera středočeští zastupitelé na svém mimořádném zasedání.

Hala v Borkách: víme, jak bude vypadat!

Kolín /VIZUALIZACE/ – Budoucí podoba tréninkové a sportovní haly v Borkách už je na světě. Namísto vysoké haly se bude jednat o přesah markýzy, tedy zdivo v kombinaci se sklem v přízemí a nad částí pak v dřevěném dekoru vlastní tělo haly, tzv. lucerna. 

U Veltrub se srazily dva osobáky

Veltruby – K dopravní nehodě došlo ve středu na křižovatce silnice od Veltrub a silnice mezi Ovčáry a Velkým Osekem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení