VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Kolínští mravenci

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

5.3.2009 6
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: Archiv Ireny Fuchsové

Nedávno mi vyšel v jednom celostátním magazínu fejeton, kde jsem přirovnávala anonymní primitivní skřety, kteří se účastní internetových diskuzí, k mravencům, kteří mi kdysi, když mi bylo dvacet let, nalezli do skříně.

Cituji: „Dej do misky med, oni tam vlezou a utopí se v medu,“ dostala jsem radu už nevím od koho, sehnala jsem si med, dala ho do nízké misky a misku jsem dala dovnitř do skříně, nahoru na foch. Pak jsem odešla do kina, a když jsem se vrátila a vešla jsem do bytu, uslyšela jsem ssssšššsssšššs. Otevřela jsem skříň, ssssšššsssššš se na mě vyvalilo a já viděla, jak po sukních a kabátech lezou doslova copy mravenců a všichni směřují nahoru k misce s medem, která už nebyla vidět… Na tuhle příhodu jsem si vzpomněla, když jsem si před lety přečetla internetovou debatu nad mým prvním fejetonem, který v tomto magazínu vyšel… konec citace. Fejeton pokračuje dál úvahou nad tím, odkud se berou „mravenci“ v internetových diskuzích, co je to za lidi, podle čeho si vybírají své misky medu atd. atd.

Druhý den jsem se dívala na webové stránky Kolínského deníku, na FUCHSOVINY. Občas někdo napíše do diskuze, která je na konci, a i když je to opravdu občas, dívám se tam pravidelně. Tentokrát mě čekalo mravenčí překvapení! Ssssšššsssššš! Panečku, to je statečný mravenec nebo mravenčice! Kdepak, aby uvedl(a) jméno nebo e-mail! Pěkně zůstane v anonymitě. A pustil(a) se do mě hrdě a statečně! Koukla jsem na jinou FUCHSOVINU a opět Ssssšššsssššš! I tady do mě šel (šla) natvrdo! A u další také! Řekla bych, že ve všech případech to byl stejný mravenec nebo mravenčice. Slovník moc neměnil(a). Pevně si stál(a) na svém. Neustoupil(a) ani o krok! U jedné Fuchsoviny napsal(a): „Fuchsoviny = píčoviny.“ U druhé: „Ty se tady bábo naotravuješ. A za tohle ti ještě platí? No to bych blil.“ A u třetí FUCHSOVINY si odplivl(a) podobně: „Snad ti ještě za tyhlety slinty bábo redakce neplatí!“

Tak k tomu bych ráda něco řekla. K tomu placení. Samozřejmě, že redakce svým autorům platí. Myslím, že za svoji práci chceme dostat zaplaceno všichni. A co se psaní týče – každý si může zkusit něco napsat! Nabídne to do redakce, když to bude dobré, redakce mu to vezme, otiskne a zaplatí. Asi nepíšu úplné píčoviny, protože redakce ode mě povídky a fejetony chtějí čím dál víc. A za to, co uveřejní, mi platí, samozřejmě. Nebýt tohohle mravence či mravenčice, tak bych to na sebe takhle naplno nepráskla, ale když oni do mě kamenem, já do nich chlebem… Takže – honorář za FUCHSOVINY už několik let nedostávám. Požádala jsem v redakci Kolínského deníku, aby ho posílali na účet Sociálně terapeutické dílny v Kouřimské ulici. Vedoucí sociálně terapeutické dílny je Mgr. Lýdie Kratinová. Pokud byste chtěli také pomoci, můžete se s ní zkontaktovat na e-mailu: kratina@melaops.cz. Nedávno jsem jela s jejím synem Milanem do Prahy, a on mě představil svému kamarádovi slovy: Irena je pro Kouřimku to, co Chantal Poullain pro Nadaci Archa Chantal. Přeháněl, a dost, samozřejmě, ale potěšilo mě to…

Tak co, mravenci? Ssssšššsssššš? Cože? Slyším dobře? Že byste konečně vypustili duši? Bylo by na čase… Ssssšššsssššš…

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každý čtvrtek. Předchozí Fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice "Související články" nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz

Místo události:
5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Restaurant Day a pečení chleba ve Štolmíři
31

Domácí chléb a jiné dobroty bylo možné ochutnat ve Štolmíři

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Radní budou diskutovat s obyvateli sídliště

Kolín – Výjezdní zasedání městské rady se už nekonají jen v příměstských částech Kolína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení