VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: 2009

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

7.1.2009
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: Archiv Ireny Fuchsové

Neděste se, nebudu dělat hodnocení roku uplynulého, nebudu předvídat průběh roku nového, ani vám nebudu nějak extra přát. Různá přání jsem si užívala od 2. prosince, kdy mi přišlo e-mailem první. Dotyčná ho poslala mně a dvaceti dalším lidem s malou poznámkou: Posílám to už teď, ať to mám z krku. Neodpověděla jsem na něj. Vy byste odpověděli? Stejně tak jsem neodpovídala na všechna podobná přání, která někdo poslal nejenom mně, ale i desítkám dalších známých. Kdybych chtěla, mohla jsem si udělat databází různých e-mailů, a že byly některé hodně zajímavé, řeknu vám! Ale nechtěla jsem a navíc jsem byla naštvaná, že je můj e-mail takhle hozený do éteru. Proč, proboha? Možná, že dotyční odesílatelé posílají seznam e-mailových adres společně s PF, které nemá vtip a je neosobní proto, aby si všichni přečetli, KOHO mají ve svém seznamu…

Odpovídala jsem na přání, která byla určena mně, a i když jsem odpovídala krátce, nikdy v mých přáních nechybělo jméno a osobní vzkaz. A stačila jsem si i vyřídit „účty“ s Marií z Brna. Známe se čtyři roky z klimkovických lázní. Každý rok mi od ní v prosinci přijde přání plné zbožných slov, andělů, pokory a lásky k bližnímu. Pokaždé mám z té boží sladkosti husí kůži, ale přežiju to.

Když mi loni na jaře vyšla kniha Když je muž v lázních, naplánovala jsem si, že ji v červenci dám v klimkovických lázních svým jednadvaceti kamarádům- pacientům za to, že hráli v mé divadelní hře, která je v této knize uvedená. Slíbila jsem jim to v létě 2006 a sliby se mají plnit. Marie, která v mé hře hrála také, mi ale v červnu poslala e-mail, že už v lázních byla, takže jsem věděla, že jí knihu budu muset poslat. V červenci jsem tedy knihu rozdávala v Klímkovicích, kamarádi se radovali z toho, že jsou jejich jména v knize a že je tam i hra, ve které hráli a kterou vlastně premiérou dotvářeli a nepřišla jsem ani o reakci těch, kterým jsem knihu poslala poštou. Volali mi, někteří za mnou dokonce do Klimkovic přijeli. Knihu jsem poslala i Marii, ale odpověď jsem od ní nečekala a ona mi opravdu neodpověděla. Cítila jsem z ní v létě 2006 nepřátelství, které maskovala srdečností a úsměvem. Nikdo si ničeho tehdy nevšiml, ale my dvě jsme věděly své. Marie má dětskou obrnou pokroucené tělo, ale její duch zůstal zdravý. Vystudovala, je z ní úspěšná právnička, ale jako žena zůstala sama, bez muže a bez dětí. Čekala ode mě větší pokoru před jejím postižením, je na to celý život zvyklá, ale měla smůlu. Už v dětství se mi v mozku něco přehodilo a od té doby mám takovou divnou vlastnost. Vidím před sebou lidi, a nevidím, jestli mají o jednu ruku méně nebo při chůzi poskakují, vidím před sebou lidí a nevidím, že sedí na vozíku atd. atd. Takže Marii jsem neviděla jako postiženou chudinku, ale jako úspěšnou ženu, ze které kape závist nad každou ženskou, která vypadá jenom trochu k světu, a ona to nemůže překousnout…

Když mi v prosinci přišel opět její e-mail, plný zbožné lásky k bližnímu, naštvala jsem se, a napsala jí, že za přání plné boha děkuju, ale že bych ráda věděla, jestli jí ode mě přišla kniha. Odpověděla okamžitě. „Kniha přišla. Přece jsem ti děkovala, když jsem ti posílala e-mail z lázní.“ I já odpověděla hned. „Ano, psala jsi mi z lázní v červnu, ale to jsi knihu ještě neměla. Tu jsem ti posílala v červenci. A mezi námi, Marie, nepřekvapila jsi mě. Věděla jsem, že nepoděkuješ. My dvě jsme si nesedly. Nicméně si myslím, že poděkovat je slušné.“ Odpověděla až za chvíli. „Tohle mi nikdy nikdo nenapsal. Ani já bych to nikdy nikomu nenapsala. Ale máš pravdu, děkovat by se mělo. Omlouvám se a děkuju.“

No vida, řekla jsem si. Podařilo se! Paní doktorka se konečně v pětapadesáti letech naučila děkovat…

A tak nám všem přeju, abychom v roce 2009 občas něco někoho naučili, nebo se od někoho občas něco naučili… Neuškodí to určitě nikomu z nás.

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každý čtvrtek. Předchozí Fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice "Související články" nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz

Místo události:
7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dožínky v kouřimském skanzenu
84

V kouřimském skanzenu oslavili dožínky

Rekonstrukce fasád kolínského zámku, srpen 2017
6

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení