VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Musíme tam každý

Kolínsko - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: DENÍK/Zdeněk Holeček

Narodila jsem se 22. června 1950. Za pár dnů pověsili komunisté Miladu Horákovou. V polovině padesátých let jsem stála v kuchyni u rádia. Někdo tam říkal, že se v Maďarsku střílí. Rodiče s babičkou byli vystrašení. Prý bude zase válka. V šedesátých letech se na ulicích objevily minisukně a kluci si nechávali růst dlouhé vlasy. Říkalo se jim máničky a neměli je rádi hlavně starší páni s málo vlasy. Kluci - máničky si užili svoje, nejenom od svých rodičů, ale hlavně ti, kteří pracovali v továrnách. Nám, co jsme nosily minisukně, zase nadávaly starší ženské. Měly jsme to taky těžké. Sháněly se bony na džíny, které se kupovaly v Tuzexu. Málokdo měl tehdy možnost jezdit „na Západ“, a kdo tu možnost měl, určitě odtamtud nevozil kamion džín pro známé a kamarády. Kdo měl tehdy značkové džíny, byl frajer. Kdo měl k tomu džínovou bundu nebo dokonce džínovou košili, nemusel dělat vůbec nic a holky mu padaly do postele samy. Když přišel srpen 1968, bylo mi osmnáct. Stáli jsme na kolínském mostě a řvali na tanky. Tady není kontrarevoluce! Vraťte se domů! Neposlechli nás.

Pak začali mizet kamarádi. Emigrovali. My, co jsme zůstali, jsme se mezi sebou brali a měli jsme děti. Husákovy děti jsou naše děti! Také jsme pracovali.

Pak přišel listopad 1989. Bylo nám kolem čtyřiceti. Někteří jsme začínali znovu. Někdo šel podnikat, jiný dostal výpověď, otevřely se hranice. Konečně jsem se podívala také někam jinam než do Maďarska a Bulharska. Děti nám dorůstaly, pořád byly nějaké starosti, ale byly to krásné roky, protože moje generace žila poprvé ve svobodě. Dobře, že jsme se toho dožili alespoň ve čtyřiceti!

Uběhlo skoro dvacet let a moje spolužačky odchází do důchodu. I já si ho začala zařizovat. Lenka Lísková z OSSZ mě s úsměvem převedla přes všechna úskalí a v říjnu ze mě bude rentiér. Při této důchodové příležitosti jsem zjistila, že se mi ještě nechce stárnout. A nejenom mně. Kluci, kteří měli hára na záda, jsou sice teď někteří plešatí, ale jejich provokující háro jim kouká z očí i teď, po čtyřiceti letech. Holky, které provokovaly minisukněmi, mají sice ke štíhlým laňkám daleko, ale i jim jejich tehdejší provokující krátké sukně koukají z očí. Ano, budeme brát důchod, ale nejsme typičtí důchodci. Alespoň já a pár mých známých kolem mě určitě ne. Nicméně, když mě v květnu oslovila Vlasta Otychová, která vytvořila webové stránky www.tretivek.cz, jestli bych jim tam nechtěla dávat povídky, souhlasila jsem. Můžete si je tam přečíst v rubrice Zábava. Stránky jsou zajímavé, se spoustou informací, můžete tam psát dotazy, názory, ale mně, která se i přes svoji nechuť pomalu do třetího věku blíží, připadají trošku staré. S Vlastou jsem o tom mluvila, říkala jsem jí, že teď začínají být důchodci bývalé máničky a holky, co nosily minisukně, a ti že nebudou chtít stárnout tak rychle, jako stárli jejich rodiče a pokud bude chtít, abychom i my „chodili“ na její www.tretivek.cz, bude tam muset dávat i jiné věci. Vlasta to uznala, prý právě kvůli nám tyto webovky vytvořila, ale změny musí dělat pomalu, aby se dnešní třetí věk nevyděsil. A já si v tu chvíli uvědomila, že už jednu setsakramentsky velkou změnu udělala. Založila tyto webovky. Protože my nejsme jenom generace mániček a minisukní, my jsme už i generace internetu. A že shodou okolností odcházíme do důchodu… no a co? Musíme tam každý!

Irena Fuchsová

Se známou kolínskou spisovatelkou a divadelní nápovědou Irenou Fuchsovou se můžete na našich stránkách setkat každý čtvrtek. Předchozí Fuchsoviny najdete zde na našem webovém zpravodajství www.kolinsky.denik.cz v rubrice "Související články" nebo na stránkách Ireny Fuchsové www.kdyz.cz

Místo události:
21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekonstrukce fasád kolínského zámku, srpen 2017
6

V areálu zámku pokračuje rekonstrukce fasád

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení