VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny Ireny Fuchsové: Když jsem byla v lázních

KOLÍNSKO - Známá kolínská spisovatelka a divadelní nápověda Irena Fuchsová pravidelně přispívá svými každodenními nevšedními postřehy do Kolínského deníku.

21.11.2007
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: DENÍK/Zdeněk Holeček

Každý rok se těším do lázní. Na to, jak si odpočinu, po procedurách zalehnu ve svém jednolůžkovém, sluncem provoněném pokoji a sladce usnu, nebo budu dělat korektury, napíšu si občas nějakou povídku či Fuchsovinu, nebudu muset koukat na hodinky, kdy mi jede, proboha, vlak do Prahy na zkoušku, nebudu přemýšlet, co budu vařit, jestli jsem koupila našemu Atíčkovi psí salám, jestli mám večer vyčistit akvárium nebo žehlit… Nic. Nic. Nic.

Letos jsem seděla vjídelně s paní, o které jsem už psala, a myslela jsem si, že nikdo horší neexistuje, ale doma jsem si vzpomněla na paní Helenu, se kterou jsem se vlázních setkala vroce 2004. Ta snad byla ještě horší! Bylo jí kolem sedmdesátky, vypadala velmi dobře, i když trochu napadala na nohu a místo boty měla, jak já říkám, ortopedické kopyto. Přihnala se k našemu stolu jako generál, sedla si, představila se a pak nám důležitě oznámila, že má dětskou obrnu. Seděla jsem u stolu s Lenkou a se Zuzankou, bylo jim kolem dvaceti a dětská obrna jim moc neříkala, takže jediná já jsem se rozzářila. „Fakt? Dětskou obrnu? Já taky!“ Pohrdavě si mě přeměřila. „Vy? Vy že máte dětskou obrnu?“ No, nakonec mi nerada uvěřila.

Měla obdivuhodnou schopnost, jak každou debatu u stolu obrátit v povídání o sobě. Například jsme mluvily o filmu, na kterém jsme byly den před tím a ona se okamžitě vmísila do debaty a vypravovala nám, jak si vydupala u nich doma na řediteli kina, aby jí dával dva lístky za cenu jednoho. „Nikomu se to nelíbí, ale mně to je jedno! Musím si přece nohu natáhnout! Nebudu sedět dvě hodiny skrčená.“

Brzy jsme o ní věděly, že se nikdy nevdala, děti neměla a celý život dělala sekretářku ve výzkumném ústavu panu docentovi, který po listopadu musel odejít a ona s ním. „Vyštvali nás,“ konstatovala nenávistně. „A to bylo panu docentovi teprve pětasedmdesát!“ Také nám ukázala fotografie z oslav svých sedmdesátin, na kterých se sešlo všech jejich pět sourozenců s rodinami, ale na fotografiích nebyl nikdo z nich. Byly tam dorty a Helena, obložené mísy a Helena, chlebíčky a Helena. Pečlivě nám vyjmenovávala, kolik zaplatila ona, a kolik její příbuzní. Nakonec se ušklíbla. „Vyplatilo se mi to. Dary mi to zaplatily. Však to taky byla poslední oslava. Už je nikdy takhle pohromadě nechci vidět.“ Věděly jsme, že měli statek, kde celá rodina dřela. „Chtěli to i po mně! Bylo mi asi pět, a musela jsem jít jednotit řepu. Vztekala jsem se, že nepůjdu, ale otec zavelel, a já musela. Tak jsem to dělala tak, že jsem tu nemocnou nohu táhla vřádku za sebou a všechnu zbylou řepu jsem botou vyryla. Když to otec uviděl, poslal mě domů a už po mně nikdy nic nechtěl.“

Tak sobeckou ženskou, která mluvila jen a jen o sobě, jsem ještě nezažila, vážně. Sice jsme si dávaly pozor, aby nám neskákala do řeči, ale řeknu vám, byl to pokaždé boj!

„Lidé se neumí poslouchat! To nechápu! Vám chybí uši! Nikdo zvás nemá uši! Když se kolem sebe podívám, nemám kolem sebe žádné uši!“ To jsme od ní slyšely každý den snad stokrát.

Když jsem odjížděla, dostaly ode mě všechny tři dárek. Holčičky si ho hned rozbalily a zajásaly nad plyšáčky a Helena svůj balíček hodila do tašky. „Rozbalím si to na pokoji, nejsem na to zvědavá. Nikdo se nikdy nestrefil do mého vkusu a vy nebudete výjimka.“

Když jsem seděla ve vlaku na Kolín, představovala jsem si, jak se asi zatváří, až můj dárek rozbalí. Koupila jsem jí totiž uši. Ano. Uši. Ve 13. století utínali Tataři křesťanům uši a od té doby se na památku peče cukroví, nazvané Štramberské uši…

Se známou kolínskou spisovatelkou Irenou Fuchsovou se na našich stránkách můžete setkat každou středu. Předchozí Fuchsoviny najdete na jejím webu www.kdyz.cz

21.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení