VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dusičnany ve vodě děsí pouze spotřebitele

Kolín - Na redakční e-mail nepřišla zrovna potěšující zpráva od čtenáře. „Ve svém obvodě máme několik vodárenských společnosti, které mají příliš mnoho dusičnanů ve vodě. Hygiena jim dokonce doporučila nedávat tuto vodu dětem do pěti let,“ napsal do redakce Miroslav Petružálek.

4.1.2010 3
SDÍLEJ:

Je voda z vodovodu nebezpečná?Foto: Deník/ Jakub Šťástka

Ten se podle svých slov zabývá problematikou pitné vody již patnáct let.

Vodárenské společnosti dodávající pitnou vodu do Kolína však na poplach nebijí. Vše je totiž pod horní hranicí.

Přitom dlouhodobě vysoká koncentrace dusičnanů a dusitanů v pitné vodě může vést v kombinaci s určitou potravou až ke vzniku karcinogenních látek.

Dusičnany jsou v přípustné míře

Skrývají se v každé kapce vody z kohoutku chemikálie, které tam nemají co dělat? Vodárenské společnosti si to nemyslí. „Dusičnany jsou ve vodě v přípustné míře, jak stanoví hygienický předpis,“ vysvětluje Jaroslav Fišera z kolínské firmy Vodos.

Povolená hodnota je 50 mg/l. Jaroslav Fišera řekl, jak si s obsahem dusičnanů stojí vody na Kolínsku. „Naše hodnoty v Kolíně se dlouhodobě pohybují v rozmezí od 6 mg/l do 25 mg/l, v závislosti na lokalitě. Ve Štítarech z místního zdroje jsme na hranici 50 mg/l,“ vysvětluje.

Znečistily vodu rozpouštědla?

Miroslav Petružálek se dále obává znečištění vody průmyslovou oblastí Semtín. „Pochybuji, že by se vodárny podél Labe stačily zbavit organických rozpouštědel, které se kdysi vypouštěly v Semtíně,“ vyjadřuje pochybnost.

Ředitel Vodos Kolín Jaroslav Fišera ale nevidí situaci tak černě. „Pro potřebu zásobování pitnou vodou vodu z Labe neodebíráme, používáme podzemní vodu, která je vodou z Labe ovlivněna jen částečně,“ vylíčil. „I kdyby došlo k výskytu nežádoucích látek v surové vodě, ke spotřebiteli se dostane vždy pouze voda v předepsané kvalitě,“ dodává Jaroslav Fišera.

Potrubí je staré jak Metuzalém

Miroslav Petružálek je také nespokojen, že vodárenské společnosti považují svoji vodu za nejlepší. „Je značná troufalost tvrdit, že není nad vodu z jejich potrubí, které je drtivou většinou staré jak Metuzalém a tím pádem zanesené,“ zlobí se. Přitom vzpomíná, že se za minulého režimu o rozvody pečovalo lépe: „Pamatuji se, že za komunistů se voda jednou za čas z potrubí odkalovala. Nedávno jsem se dočetl, že jedna vodárna začala vodu odkalovat. Co dělala do této doby, nevím,“ uvedl.

Ředitel Jaroslav Fišera se k problému odkalování vyjádřil stručně. „Vodovodní potrubí se pravidelně dle provozních předpisů a potřeby odkaluje,“ řekl. Kdy se ale začalo pravidelně odkalovat, neuvedl.

Pitná voda je pod drobnohledem

Vodos však není jediná firma, která dodává pitnou vodu na Kolínsko. O dodávku do Žiželic se stará Královéhradecká provozní. „Rozbory jsou prováděny akreditovanou laboratoří. Kvalita pitné vody je přísně kontrolována a hlídána jak ze strany naší společnosti, tak orgány státní hygienické služby,“ uvedla tisková mluvčí Královéhradecká provozní Veronika Bergrová.

Do chemických rozborů pitné vody je možné nahlédnout. Bývají buď na webu vodárenských společností nebo internetových stránkách samotných obcí.
Kterou vodu si vyberete vy? Dáváte přednost balené nebo vodě z vodovodu?

Autor: Jakub Šťástka

4.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voda v rybnících je stále dobrá

Středověk na tvrzi, Nebovidy červen 2015

Třetí ročník Fesťáku na tvrzi odstartuje v sobotu

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Tatecká fošna láká na soutěže na vodě i hudbu

Tatce – Další ročník úspěšné Tatecké fošny je naplánovaný na sobotu 26. srpna. Přichystaný je zábava pro děti i dospělé. Akce začíná v pravé poledne, hlavní soutěže začnou hodinu po poledni. Lidé se stejně jako každoročně mohou těšit na přejezd fošny na kole i trakaři nebo na klasickou jízdu v neckách. 

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral

Kolín - Vítězem prvního podzimního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral ze Žabonos, který jako jediný získal 16 bodů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení