VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta: Nepodléhejme snům o změně způsobu ocenění bytů

Kolín - Rozladění, vyděšení, naštvaní a nevzdávající se nájemníci městských bytů, které jdou nyní do dalšího kola privatizace, se upínají k poslední možnosti – koeficientu, který by jim mohl snížit cenu starých bytů.

13.4.2009 103
SDÍLEJ:

Stav domů v Družstevní ulici v KolíněFoto: Hana Zárubová

Čím jsme si zasloužili tak vysokou cenu? zní základní otázka, se kterou nájemníci bytů v ulicích Antonína Kaliny, Družstevní a dalších bijí na dveře a sociální cítění kolínské radnice. „Budeme rádi, když nám někdo zodpoví, jak město došlo k této ceně, když v prosinci 2006 zastupitelstvo schválilo prodej bytových jednotek v cihlovém domě v Benešově ulici 647 za základní cenu 3600 korun za metr čtvereční a jako bonus nájemníci dostali ještě tzv. koeficient, který jim cenu za bytovou jednotku ponížil za stáří domu a jeho technický stav,“ říká Jaroslava Semanská z Družstevní ulice s tím, že tento koeficient je používán od samého začátku, kdy město začalo prodávat bytové domy. „Pravicové strany by se měly stydět! V době, kdy jdou ceny nemovitostí dolů a je hospodářská krize, schválí za byty cenu, která je pro mnoho rodin likvidační,“ hněvá se Jaroslava Semanská a s díky poukazuje, že proti ceně 7000 a 7500 korun za čtvereční metr se postavili zastupitelé za ČSSD a KSČM.

„Pět sociálně demokratických zastupitelů nepodpořilo tento návrh a předložilo svůj protinávrh ve výši 4500 v panelových a 5000 korun za čtvereční metr v cihlových domech, který reflektuje finanční možnosti nájemníků. Tento návrh se opíral o nezanedbatelné skutečnosti, které rada města nerespektovala,“ říká Karel Molnár (ČSSD). Podle jeho slov nebyl zejména předložen znalecký posudek, který by odrážel aktuální tj .zanedbaný technický stav bytů a domů, kde řadu let nebyly prováděny opravy. „Víc jak 70% nájemců je ve skupině sociálně slabých (důchodci, samoživitelky, nezaměstnaní). V době hospodářské krize řešit problémy města na úkor důchodců jsem nazval nehorázností. I když jsem zvyklý na různé nehoráznosti z řad zastupitelů za ODS, na netoleranci k sociálně slabým, na aroganci moci, na preferenci klientského systému ODS, na zpyšnělý postoj těch tzv.“za vodou“, tento návrh mi bral dech,“ řekl bez obalu. „Neomlouvám se za ně, ale stydím,“ dodal.

„Nepodléhejme snům v podobě změny, která by mohla vést k úpravě způsobu ocenění bytových jednotek určených k prodeji,“ říká starosta Jiří Buřič (ODS) ve snaze vyvrátit myšlenku, že při uplatnění koeficientu by se dosáhlo jiné finální hodnoty bytů, které podle jeho slov město nabízí nájemníkům za poloviční cenu. „Poté, co jsme vyšli z odhadu srovnatelných bytů na sídlišti, a tyto odhady jsou kolem jednoho milionu korun, došlo k velké diskuzi v radě, než jsme dospěli k výsledné ceně, kterou schválilo zastupitelstvo. Ten, kdo vytváří dojem, že pokud by se změnil způsob stanovení ceny, a to tak, že by se z odhadu složitým vzorcem došlo k dosažení jiné ceny než té schválené, uvádí lidi ve velký omyl. Žádný zákon nestanoví takovýto způsob ocenění. To se stanoví jen formou odborného odhadu a z něj vycházíme,“ uvedl. „Rád bych obyvatelům, kteří zde byli a horovali za jiný způsob oceňování za pomocí různých koeficientů, řekl, že právě tato debata se pak přenese na výši koeficientu a ve výsledku se dosáhne ceny úplně stejné. Přenesení diskuze na výši koeficientu je jen protahování celé záležitosti,“ uvedl. Jinými slovy - pokud se chce dosáhnout ceny 7500 korun, tak se zkrátka nastaví takový koeficient, abych se ze základu této ceny opět docílilo. „To je právě ta demagogie a zkreslování názoru lidí, soustřeďujících se na stanovení ceny pomocí koeficientu. A to je nefér. Nevidím ani vůli, aby radní či někdo jiný přistoupil na jiný způsob stanovení ceny, nežli již stanovil, připouštím formou licitace. Ale ta licitace je u stolu, kde sedí devět lidí a následně 27 v zastupitelstvu,“ uzavřel.

Autor: Jana Martinková

13.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 103
SDÍLEJ:
Policie, ilustrační foto.

U Veltrub se srazily dva osobáky

Plaňanské posvícení 2016.
137

Festival Plaňanské posvícení letos nabízí Škwor, Slzu i Blanarovičovou

V sobotu se běží Kolínská desítka

Kolín – V sobotu 26. srpna se v okolí atletického stadionu Mirka Tučka v Borkách uskuteční 11. ročník Kolínské desítky. Start závodu je v 10 hodin. Prezentace je od 8.30 hodin, uzávěrka patnáct minut před startem.

Kolín chce dobíjecí stanici pro elektromobily

Kolín – Připojí se k rozvoji elektromobility i Kolín? Podle starosty Víta Rakušana ano. „Každopádně chceme zhruba do roka mít v centru města dobíjecí stanici pro elektromobily,“ uvedl kolínský starosta.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kulturní tipy: vyrazíte na Otevřenou ulici?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Kolínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení