Každý návštěvník mohl posoudit chuť různých druhů medu a vybrat ten nejlepší. Sešlo se plných 28 vzorků. Soutěž doprovázela expozice historického i novodobého včelaření, respekt i zájem budil zasklený úl s živými včelami.

„Nikdy jsem netušil, že medy se mohou tolik lišit chutí a vůní", řekl návštěvník oslav Martin Černý z Ratenic. „Dosud jsem znal medy koupené 
v obchodních řetězcích, a ty jsou prostě jen sladké. Medy od místních včelařů jsou evidentně chuťově mnohem bohatší", podělil se Černý o zážitek z ochutnávání medů.

Medy byly posuzovány i odbornou porotou, která hodnotila nejen chuť či barvu, ale také čistotu a obsah vody v medu. „Všechny medy splňovaly požadavky dané zákonem, což se o mnohých medech v obchodní síti říct nedá," sdělil Pavel Rek, jeden z pořadatelů oslav a člen občanského sdružení Ratenická včela.

„Návštěvníci si mohli najít svého místního včelaře, který jim bude dodávat kvalitní med bez chemie. Včelí produkty však nejsou jen sladké, ale i zdravé," dodal Rek.

Hlavními pořadateli a hybateli  celých  oslav  byli  lidé  ze základní organizace Českého svazu včelařů v Pečkách a Městské knihovny Svatopluka Čecha.  Oslavy se konaly v předvečer 16. ročníku Týdne knihoven, který se letos pořádá v duchu motta  „Čti, žij zdravě".  „Ani chov včel není jen o medu, ale i o odbornějších znalostech, jak funguje příroda kolem nás, proto na oslavách byla nabízena odborná literatura a uskutečnily se přednášky o životě včel pro dospělé i žáky základních škol," shrnula průběh dvoudenních oslav Vladimíra Krulišová, vedoucí Městské knihovny Svatopluka Čecha v Pečkách , která byla také  hlavní organizátorkou celých oslav.

Autor: Luděk Kudláček