VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabezpečte chaty proti zlodějům! Tipy, jak na to

Kolínsko – Léto s konečnou platností předalo žezlo do rukou podzimu a do teplých končin a koutů odlétli ptáci i většina chatařů a chalupářů. Přichází tedy období aktivity chatových zlodějů. Uprostřed léta, kdy chatové osady znějí hlasem kytar a veselým prozpěvováním rekreantů, na svou „práci" logicky nemají potřebný klid. Ale za podzimních plískanic, kdy se místo dětí na kolech mezi chatami prohání jen suché listí a studené dešťové kapky, neřkuli když zapadnou sněhem…

10.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: PČR

Mysleme tedy při zazimovávání svých rekreačních objektů na jejich zabezpečení, abychom co nejvíce snížili riziko, že nám chaloupku během podzimu a zimy navštíví host, kterého jsme rozhodně nezvali.

Podle zkušeností pojišťoven je riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po zimě opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu.

Své o tom vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji. Ze 4846 krádeží vloupáním do chat, které se staly během loňského roku, jich na Středočeský kraj připadala téměř čtvrtina (1304). Konkrétně na Kolínsku zloději během sedmi měsíců obvyklého „zimního spánku" chat vykradli téměř stovku objektů. Od loňského října do letošního dubna to bylo 91 chat, chalup či zahradních domků.

„Pachatelé krádeží vloupáním si rádi vybírají především odlehlé nezabezpečené objekty, které jsou dobře dostupné například autem," říká mluvčí kolínských policistů Věra Žídková. Scénář vloupání do rekreačních chat se podle jejích slov téměř neliší. „Pachatelé se do útrob chaty vloupou a následně odcizí vše, co lze zpeněžit či využít pro vlastní potřebu. Tedy od potravin až po elektroniku," dodává.

Zabezpečit chatu tak, aby bylo riziko vykradení nulové, samozřejmě nejde. Můžeme ale alespoň udělat hodně pro to, aby měl případný zloděj práci hodně ztíženou nebo aby ho stav chaty (a okolí) pokud možno odradil.

Mezi takováto opatření patří bezpečnostní zámky, mříže, uzamykatelné okenice, elektronická ochrana, ale třeba i odvoz cennějších věcí nebo nepravidelné návštěvy chaty i během zimy. K preventivním opatřením patří i pojištění rekreační nemovitosti. To sice nezabrání vzniku škody, ale pomůže alespoň finančně s odstraňováním jejích následků, popřípadě umožní pořídit si věci nové bez citelného dopadu na rodinný rozpočet.

Preventivní práce policie

Policie pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí předchází možné majetkové kriminalitě. „Ale samozřejmě s ohledem na množství těchto míst není možné všechny objekty uhlídat," připomíná mluvčí policistů.

Počty vloupání do rekreačních objektů říjen 2011 – duben 2012 podle obvodních oddělení policie na Kolínsku

OOP Kostelec n. Č. l.     73

OOP Kouřim   10

OOP Český Brod    2

OOP Týnec n. L.    3

OOP Pečky    3

celkem                        91

Policie radí

- Zabezpečte rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými,  prostředky jako dokonalý bezpečnostní zámkový systém, zodolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice

- Věnujete pozornost zejména stavebním otvorům, jako jsou vstupní dveře, okna, verandy

- Pro vyšší standard zabezpečení využijte elektronickou ochranu

- Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru

- Nechlubte se před cizími lidmi majetkem uloženým v objektu

- Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektronických přístrojů

- Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí

- Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob či vozidel. Nebuďte neteční. Dnes navštívit zloděj souseda, zítra se to může stát vám. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.

- Objekty nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly

- Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc neprodleně oznamte policii.

Desatero rad, jak předcházet škodám v chatě či chalupě

1)     vypustit vodu z bojleru, kotle, čerpadla, potrubí. Mohla by zamrznout a tato zařízení poničit (roztrhnout)

2)     vypnout přívody vody, elektřiny, plynu

3)     zkontrolovat stav hromosvodu

4)     zkontrolovat střechu, není-li poškozena, aby do ní přes zimu nezatékalo, a střešní latě, trámy, zdali jsou v pořádku a vydrží případný nápor sněhu, zkontrolovat těsnost oken a dveří

5)     chemikálie (benzin, olej…) odvézt, zlikvidovat nebo ponechat v jiném prostoru (například v kůlně)

6)     odstranit zbytečné zásoby potravin, které by mohly přilákat hlodavce

7)     očistit střechu od spadaného listí, vyčistit okapy

8)     pečlivě zamknout všechny dveře, zavřít okna, popřípadě je zajistit okenicemi, prověřit funkčnost petlic, zamykacích systémů, okenic

9)     cenné věci (například elektroniku, jízdní kola, nářadí…) po sezoně odvézt

10)  pokud to situace umožňuje, zajistit pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji, například po domluvě se sousedem

Proti čemu lze chatu pojistit

Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan).

Dalším pojištěním může být pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Nejčastější přírodní škody, které u chat a chalup pojišťovny registrují, jsou právě škody způsobené těmito pojistnými nebezpečími, a jak ukazují statistiky posledních let, četnost těchto škod kvůli nevyzpytatelnému počasí narůstá.

Pokud se chata nebo chalupa nachází v blízkosti lesa nebo u ní stojí vzrostlé stromy, mělo by se sjednávané pojištění vztahovat i na škody způsobené pádem stromů. A protože hodně chat v minulosti vyrostlo na březích řek, potoků a rybníků, rozhodně by zodpovědný chatař neměl zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy.

Některé pojišťovny nabízí i speciální pojištění zahradní architektury (okrasných stromů, keřů, živých plotů, trávníku, jezírek, květinových záhonů či skalek).

Kromě toho je třeba pamatovat i na zmiňovaný „lidský faktor" a pojistit nemovitost také proti krádeži a vandalismu. Důležité je například, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří.

Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké vedlejší stavby jako například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistička odpadních vod, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v rámci jedné pojistné smlouvy.

Výše uvedená pojištění chrání vlastní objekt (stavbu), nutné je však myslet i na jeho vnitřní vybavení, pro jehož pojištění proti krádežím i živelním škodám platí víceméně stejná pravidla jako pro pojištění stavby.

Autor: Jana Martinková

10.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení