Město rozeslalo více než sto výpovědí z bytů nájemníkům, kteří vlastní jakoukoli jinou nemovitost či její část. Mnohým tak připravilo mnoho bezesných nocí, a to nejen starším obyvatelům. I ti mladší naprosto nevěřili svým očím.

„Dva dny jsem na výpověď koukali a nechápali naprosto nic,“ říká Radek Tranta, který s otcem bydlí v městském bytě 1+1.
“Táta má v Kořenicích polovinu domku, ve kterém bydlí babička. Ta má ve smlouvě zakotveno doživotní užívání. Domek je dohromady 1+1,“ popsal Kolínskému deníku svou situaci.

„Na nájemném, které je šest tisíc měsíčně, jsme nikdy nedlužili. Nakonec jsme se obrátili na právníka a podali na město žalobu. Právník nás ujistil, že se nemusíme obávat vystěhování. Pokud s žalobou uspějeme, vymůže nám prý zpátky i výdaje, které nás žaloba stála, tedy zhruba devět tisíc,“ řekl Radek Tranta a poznamenal, že výpověď z městského bytu přišla pouze otci, ačkoli i on má v bytě trvalé bydliště. „Asi jsem vybavení bytu,“ podotkl.

Nesnáze v podobě nečekané výpovědi z nájmu městského bytu řeší také manželé z ulice Mikoláše Alše. „Jako důvod k výpovědi právník uvedl, že manželka je vlastníkem nemovitosti v Týnci nad Labem, kde se nachází další bytová jednotka. Jako nájemce prý manželka užívá dva nebo více bytů,“ předeslal Marcel Praus.

„Manželka je vlastníkem pouze jedné poloviny domu o velikosti 3+1, kterou zdědila po zemřelém otci, druhou polovinu vlastní její matka, která v uvedeném bytě bydlí. Dům je starý a pro nás zcela nevyhovující,“ dodal.

Zdá se, že podle města by se do stařičkého domu k tchyni mohli manželé úplně klidně nastěhovat, a to i se dvěma téměř již dospělými syny. Prausovi totiž s tímto odůvodněním neuspěli. „Nikdo se s námi vůbec nebavil a že se máme obrátit na právního zástupce města, což jsme učinili. On nám řekl, ať sepíšeme vyjádření a on ho předloží městu. To naše vyjádření zamítlo, že to není důvod, proč nás nevystěhovat, a že máme podat žalobu, což jsme udělali,“ popsal svou zkušenost.

„Výpověď dostali vlastně jen řádní nájemníci, mnozí z nich lidé, kteří se neumí bránit. Město se k nim chová hůř než k neplatičům. I ti předem dostanou výzvu k zaplacení. Ale nájemníkům přišla výpověď z nájmu bez jakéhokoli předchozího varování. Podle mě je to v rozporu s dobrými mravy,“ nechala se slyšet Hana Čermáková, která v podobných situacích nabízí poradenství.

„Lidé často nemají peníze na právníka, navíc většina právníků v Kolíně pracuje pro město, takže již nemohou nájemníky zastupovat. Mám domluvené dva právníky v Praze,“ říká a snaží se všechny nájemníky, kterým byla výpověď doručena, kontaktovat.

„Žaloby musíme vyhrát. Jinak by to byl precedent, že se takto mohou ke svým nájemníkům chovat všechna města v republice,“ dodala s tím, že je naprosto nezbytné změnit zákon a chce v tomto směru apelovat na vládu. Zkrátka zákon změkčit. „Nemůže být přece nájemník trestán za to, že se o sebe do budoucna stará a pořídí si domeček na vesnici, kdyby nezvládl přichystanou deregulaci nájemného. O dědictví ani nemluvě. Přece někdo nebude odmítat polovinu domu, v němž třeba ještě bydlí jeden z prarodičů, sourozenci a podobně,“ dodala. Upozorňuje zároveň, že nájemníkům, jimž výpověď hrozí, utíká čas. Žalobu musí podat do dvou měsíců, řádně zpracovanou.

Celou situaci se pokusil trochu zlidštit místostarosta Pavel Hoffmann, který se na nájemníky obrátil vysvětlujícím dopisem. „Akce není namířena proti běžným nájemníkům, kterých je jistě většina a kteří své městské bydlení obhájí,“ říká místostarosta.