VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potížím při čištění ulic snad předejde policie

Kolín - Nejprve tiše se probouzející den, prozvučený jen šustěním kartáčů čisticích vozů, po chvíli hloučky lidí nechápavě hledících do šedivého rána a najednou zvýšené hlasy a vulgární výrazy svištící vzduchem jak orlí perutě. Obrázek blokového čištění ulic v Kolíně.

22.6.2009 26
SDÍLEJ:
Fotogalerie
18 fotografií

V jediné ulici doplatilo na nerespektování značek šest řidičů odvozem auta na odtahové parkoviště, další tři hradili nedokončený odtahFoto: DENÍK/Jana Martinková

Proč tolik povyku? Ve chvíli, kdy člověku někdo uklidí před domem, většinou nenadává, ovšem když mu kvůli tomu odtáhnou auto, není k potyčce daleko.

„Nevšimla jsem si značek zákazu zastavení“, „Vždycky jsem tu auto při čištění nechával a nikdy mi ho neodtáhli“, „Nemohli by pracovníci AVE auta, která tu stojí, obmést ručně?“ „Co když je majitel auta na třeba dovolené?“ „Nemohly by tu být značky ve větším předstihu?“ to jsou nejčastější otázky a námitky, které se ozývají z řad řidičů, kterým bylo vozidlo v rámci blokového čištění ulic odtaženo. Vlna připomínek se vznesla zejména po nedávném blokovém čištění v ulici Rimavské Soboty (reportáž přímo z místa najdetevpravo v souvisejících článcích)

„Přenosné dopravní značení bylo v ulici Rimavské Soboty umístěno sedm dní před provedením čištění - můžeme to doložit příkazem k jízdě vozidla 4S7 4142, svědecky zaměstnanci AVE Kolín, k umístění značení byla v době instalace pořízena i fotodokumentace,“ říká jednatelka AVE Věra Suchomelová s tím, že v této ulici bylo celkem šest značek, což je o dvě více oproti postačujícímu stavu. „První vozidla odtahujeme až po 30 minutách tak, aby mohli řidiči ještě včas odjet. Pokud přijde majitel vozidla v průběhu započatého odtahu, tento odtah je samozřejmě přerušen a vozidlo je bez odtažení předáno zpět svému majiteli. Tento však musí zaplatit pokutu za započatý odtah,“ vysvětluje jednatelka.

Tyto a další podrobnosti jsou dány jak silničním zákonem, tak nařízením města Kolína (1/2009). Všeobecné podmínky tohoto právního dokumentu města konkrétně stanovují, že nucený odtah nedokončený znamená i pouhé přistavení odtahového vozidla na místo, čekací doba na místě, úkony spojené se zadokumentováním stavu vozidla určeného k odtahu atd. Dává tak odpověď řidičům, kteří za (nedokončený, započatý) odtah platili, přestože ke svému autu přiběhli ještě před tím, než bylo naloženo na vozidlo odtahové služby.

„Úhradou ceny za nucený odtah není dotčena povinnost zaplacení pokuty uložené za spáchaný přestupek,“ říká dále nařízení města. V případě, že by na místě byl i městský strážník, mohou se tedy řidiči, kteří své auto před blokovým čištěním nepřeparkovali, dočkat kromě platby za odtah ještě pokuty. „Na místě nebyl až do posledního konfliktu v 08.40 hodin žádný strážník,“ poznamenala k hádkám před odtahovým vozem v ulici Rimavské Soboty jednatelka Věra Suchomelová.

Podle slov ředitele Městské policie Kolín Viktora Prokeše není při blokovém čištění a s ním spojených odtazích vozidel přítomnost městských strážníků povinná, což mnozí z řidičů také netuší. „V rámci možností ale pomůžeme,“ přislíbil Viktor Prokeš. Pravidelná přítomnost strážníků u blokového čištění by tak mohla pomoci předejít nejen prudší slovní výměně názorů, mající mnohdy svůj pramen v neznalosti předpisů a nařízení, ale i horším (nikoli nevyskytujícím se) problémům v podobě najíždění auty na techniku či dokonce pracovníky přítomné u čištění nebo zablokování ulice osobním autem tak, jak k tomu došlo právě v inkriminované ulici Rimavské Soboty.

V ojedinělých případech se platbě za odtah vozidla lze vyhnout, a to dokonce i v případě, že je již na odtahovém parkovišti. „Dovolené, onemocnění, služební cesty uskutečněné před dobou umístění přenosného dopravního značení se řeší tak, že majitel odtaženého vozidla dostane vozidlo nazpět s tím, že náklady na odtah nese vlastník komunikace, ale tato skutečnost musí být věrohodně dokázána,“ uvedla jednatelka AVE.

Argumenty a odpovědi

Nepřeparkoval jsem, protože jsem si nevšiml značky, byl jsem unavený…

„Nelze argumentovat tím, že jsem jel na červenou, protože svítilo sluníčko. Existují jasně dané předpisy a ulice se čistit musí. Pokud by se neuklízelo, budou si jiní lidé (nebo možná právě ti samí) stěžovat na nepořádek. Kdyby řidič někoho srazil, tak to také ospravedlní tím, že byla unavený, tudíž ho neviděl, a bude chtít odejít bez trestu?“ říká majitel odtahové služby Jürgen Paul Boss.

Kolikrát jsem nepřeparkoval a nic se nestalo…

Ano, protože dva roky odtahová služba v Kolíně nefungovala. A tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu… Jistě, řidič udělá přestupek a nic se mu nestane, protože ho policie zrovna nepřistihla. Nicméně u blokového čištění se takřka jistý postih v podobě odtahu avizuje dopravním značením sedm dní dopředu.

To jsem ještě neviděl, aby se řidičům násilně odtahovala auta…

Odtahy jsou dány vyhláškou i silničním zákonem a majitelé aut se to zkrátka musí naučit. Funguje to tak všude, i v menších městech.

Budu si stěžovat…

Na to, že se řidič dopustil přestupku a čeká ho za to postih?

Je to sprosté…

Překvapuje mě a mrzí arogance některých lidí. Odhadem 60% lidí mlčí, cca 25% se ještě omluví a řekne „ano, je to moje hloupost“. Zbývajících 15% jsou bohužel lidé, kteří dokáží být skutečně vulgární a vymlouvají se na nebetyčné hlouposti. Kolikrát mám chuť říct, aby si stoupli doma před zrcadlo a do něj nadávali sami sobě. Obviňují kde koho, přitom je to vždy jen a jen řidič, který auto nesprávně zaparkoval a má za to po právu nést zodpovědnost.

Autor: Jana Martinková

22.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Ilustračné foto

Začaly prázdniny! Kam za zábavou?

Hokejisté Kolína porazili Pelhřimov 9:4.

Kozlové otočili duel s Pelhřimovem a na čtvrtý Nymburk ztrácí už jen jeden bod

Blíží se další ročník soutěže Miss hasička

Benešov – Krásné dívky z hasičských sborů celých středních Čech budou bojovat o přízeň poroty i diváků při soutěži Miss hasička Středočeského kraje 2017, jejíž finále se odehraje v konopišťském amfiteátru.

Kolínské basketbalisty čeká v pondělí televizní duel s USK Praha

Kolín - Třetí kolo nadstavbové skupiny A1 čeká na kolínské basketbalisty v pondělí od 20.15 hodin na palubovce USK Praha. Jedná se o televizní předehrávku, zbývající zápasy jsou na programu až 25. února. Soupeři jsou sousedy v tabulce, USK má na kontě dvanáct výher, Kolín jedenáct, ale také o zápas více.

Zaspat s výměnou řidičáku vás může přijít na 500 až 2000 korun

Výměna řidičských průkazů čeká letos v regionu několik tisíc lidí. Končí totiž desetileté platnosti řidičáků vystavených v roce 2007.

Kolín rozhodl o výhře nad Polnou třemi góly v poslední desetiminutovce

Kolín - V pořadí šesté přípravné utkání sehráli v sobotu fotbalisté Kolína. Jejich soupeřem byl tentokrát Slavoj Polná. Svěřenci Jaroslava Havrdy během utkání ztratili dvoubrankové vedení, ale v závěru střetnutí vstřelili tři góly a připsali si tak vítězství 5:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies