VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bitva představí také příběh nejslavnějšího kolínského rytíře

Kolín - Země dvou králů je název dalšího, již 15. ročníku historických bitev, který se uskuteční 23. května. Za letošní téma si pořádající skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína vybrala životní příběh českého krále Jiřího z Poděbrad a jeho celoživotního rivala – uherského panovníka Matyáše Korvína.

16.5.2009 2
SDÍLEJ:

Země dvou králůFoto: SHŠ Páni z Kolína

Celým příběhem provází méně známá, avšak historicky velmi ceněná postava rytíře Jana Žehrovského z Kolovrat. Tento šlechtic zastával úřad plnomocníka královské komory ve městě Kolíně, jeho rod byl příbuzensky spjat s rodem posledního husitského vojevůdce Jana Roháče z Dubé i s rodem první manželky Jiřího z Poděbrad. Narodil se po neslavné bitvě u Lipan a po boku českého krále stál až do jeho skonu (na jeho pohřbu doprovázel vdovu – královnu Johanu).

Tento rytíř se však nejvíce proslavil svým udatenstvím na rytířských kláních v mnoha zemích Evropy. Byl členem Jiříkova mírového poselství k mnoha panovnickým dvorům. Jak bylo tehdejším zvykem, býval na počest vzácných hostů pořádán rytířský turnaj. Čechové ze všech klání vycházeli jako vítězové a Jan Kolovrat Žehrovský byl dokonce za svou statečnost oceněn řádem zlatého rouna. Po dlouholetých bojích s nenáviděným uherským vládcem Matyášem Korvínem, který se nechal zvolit zelenohorskou jednotou za českého vzdorokrále, se nakonec Žehrovský vrátil do svého Kolína. Po boku kolínských měšťanů věrných zesnulému králi bránil město před nájezdy uherských žoldnéřských vojsk. Město uhájili, ale epidemie cholery vzniklá po dlouhém obléhání nejslavnějšího kolínského rytíře zahubila. Jeho náhrobní kámen dodnes stojí v kostele sv. Bartoloměje.

Mimo tohoto příběhu zahrnutého do letošní, zhruba hodinové bitvy, kdy proti sobě stanou vojska zájemců o český trůn a korunu, bude k vidění i mnoho dalšího. Akci zahájí tradiční průvod cca 400 kostýmovaných účastníků, který v 11 hodin vyjde z kolínské jízdárny a dorazí na Karlovo náměstí. Zde proběhnou ukázky šermířského umění a ti nejlepší budou pasování na rytíře.

Vtu dobu se na jízdárně otevře historické tržiště s převážně dobovým sortimentem. Nebude chybět medovina, trdelníky, ražba mincí, koření, kožešiny, repliky zbraní (a to i pro děti), šperky, batika a mnoho dalšího. V dopoledním programu bude tradiční věštírna a velká dětská střelnice z kuší. Pro zpestření bude své řemeslo a náčiní předvádět mistr ostrého meče – renesanční kat. Atmosféru středověku doplní dobový vojenský tábor, gotická hudba a kulisy královského hradu, polního ležení a interiéru kolínského kostela. Nebudou chybět pyroefekty, mnoho barevných praporů či malované pavézy. Samotná bitva se strhne v 15 hodin.
Více o celé akci na www.panizkolina.cz nebo mirekhoracek71@seznam.cz

Miroslav Horáček

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Martínek: Jsem zklamaný z výsledku, ne ze hry

Kolín /ROZHOVOR/ – Z prvního přátelského utkání v Táboře odjeli kolínští hokejisté poraženi 1:5. Nutno dodat, že jádro týmu zůstalo doma a na jihu Čech zápolili mladíci, kteří často hráli i svůj první zápas za chlapy. Navíc se prali o místo v sestavě a nervozita určitě hrála své.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Kolín – Dusno a tmavé mraky na obzoru. Pak šero, až se začaly rozsvěcet lampy pouličního osvětlení. A pak slejvák a voda hrnoucí se po silnicích, že někteří řidiči zastavovali a čekali, až přejde největší nápor deště. Tak vypadalo středeční odpoledne v Kolíně. Větší škody ale přívalový déšť nenapáchal.

AKTUALIZOVÁNO

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolín /FOTOGALERIE/ – Celé roky tam Kolíňáci nebyli, někteří si ani nevzpomínají, že by něco takového za městským společenským domem bylo. A přece. Kvůli havarijnímu stavu celá léta uzavřené terasy s krásným výhledem na řeku a Práchovnu se opět stanou malým klenůtkem v centru města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení