VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alíkoviny: Zdeněk Srstka chválil psy i pěkná děvčata

Kolín /FOTOGALERIE/ - Přes dvě desítky psích fešáků a krasavic a přes dvě stovky návštěvníků se sešly v sobotu v Borkách na již pátém ročníku Kolínských alíkovin, tedy dovednostní soutěži (a samozřejmě z části i soutěži krásy) pejsků bez průkazu původu.

26.9.2010 22
SDÍLEJ:

Zdeněk Srstka dorazil do útulku v Horní Hraničné natočit další díl pořadu Chcete mě? Foto: Deník/ Nataša Šmatová

Alíkoviny nejsou kláním se zuřivou soutěživostí o postupové příčky a blyštivé poháry, ale spíše akcí pro radost, pro lásku ke zvířatům a pro velkou kupu legrace. Přesto se mnozí do soutěže pustili s veselou akčností, psí účastníky doprovázely celé rodinné týmy, ale nikoli jen jako diváci, ale přímo jako družstva s rozdělenými úlohami navigátora, organizátora či ukazovatele pamlsků, jichž byly plné kapsy.

V porotě zasedli (tedy přesněji řečeno si stoupli) zástupci pořádajícího kolínského útulku a domu dětí a mládeže, psí vizážistka, chovatel psů a Kolínský deník. A že to bylo vážně nelehké rozhodování. V bodovém hodnocení jedna až deset nepadl nižší počet než sedm, a i to s těžkým srdcem, protože všichni psi měli zkrátka něco do sebe. A páníčkové jakbysmet. „Vždycky slzím smíchy, když se dítě snaží přimět pejska prolézt kruhem, a když se to nedaří, proleze samo, aby to pejskovi ukázalo,“ smál se herec Zdeněk Srstka, známý to milovník zvířat a dnes už takřka neodmyslitelný host Kolínských Alíkovin.

Celé sobotní psí klání moderované Lubošem Votroubkem začalo zaťatými pěstmi. Ale nikoli ve zlém, nýbrž ve snaze uprosit oblohu, aby z kupy tmavých mračen nezačala na lidské ani psí účastníky sesílat déšť. A povedlo se. Jako na objednávku. První studené kapky se na Borky snesly až při vyhlašování výsledků poslední disciplíny.

Těch bylo hned několik, některé i zbrusu nové. Ke klasickým patřila překážková dráha nebo „ukaž, co umíš“, nově přibyly „dítě a pes“ a psí karneval. A věřte, že nejen u té poslední se bavili páníčkové i diváci. Při slalomu třeba hafík Miky usoudil, že připravené kužely jsou ideálními patníky, Dapy se cestou po překážkové dráze zamiloval do přihlížející psí slečny a přes všechny nabízené pamlsky se odmítal hnout z místa, Arny (mající v kohoutku odhadem metr) odnesl na zádech jednu z překážek, další psí soutěžící se rozhodl jít cestou mírné korupce a aportovaný předmět místo k páníčkovi odnesl k porotě.

Na karnevalu se objevila psí slečna v minisukni, pruhovaný námořník, psí břišní tanečnice, metaloví zpěváci, minipředstavení paničky s pejskem v rolích Karkulky a vlka i s převlečením během vystoupení, chrt ve skotské sukni (a jak poznamenala panička, opravdu „naostro“), psík převlečený za ovečku (byť si porota původně myslela, že jde za zdravotní sestřičku), přívaly smíchu vyvolala jezevčice v kostýmu stonožky.
Při konečném hodnocení tak nebylo mnoho těch, kteří by si žádnou z připravených cen neodnesli.

Kromě disciplín byl připraven i diplom a odměny pro Psa invalidu, kterého na plné čáře vyhrál Punťa Ireny Wächterové z Pňova. Punťovi je dnes zhruba 17 let a k paničce přišel jako zubožený zatoulaný chudáček. Nemá jedno oko, chybí mu kus ucha, kulhá na přední tlapku. U Wächterových naštěstí našel domov, péči a lásku. „Vynahradil mi to tisícinásobně,“ pohladila malého psího invalidu panička Irena. „Kdekdo se nám smál, co že je to za rasu. A vidíte, už před 15 lety vyhrál voříškyádu v Poděbradech,“ pochlubila se panička úspěchy svého víc než typického mnoharasového voříška. A věřte, že za takovýmto psíkem se otočí úplně každý…

Cenu Zdeňka Srstky si odnesl jedenáctiletý Fido, původně psík z útulku. „Je to herec jako řemen. A pořád v dobré náladě,“ smál se Zdeněk Srstka psím kouskům malého chlupáče, patřícího Janě Kirchnerové z Mělníka. „Jezdíme na voříškyády, tady v Kolíně jsem byli poprvé,“ popsala panička.

Zvláštní cenu dostala maličká Sisi manželů Ireny a Zdeňka Hübstových z Velkého Oseka, cenu poroty si odnesla jezevčice Kesinka, jež šla s paničkou Martinou na karneval za neodolatelnou stonožku, Psího veterána vyhrál dvanáctiletý Art s pětiletým Jakubem Šimkem. Malý Jakub a Artíkem si šli před porotu pro cenu hned třikrát. Vyhráli také disciplínu dítě a pes a druhé místo za karneval a převlek námořníka pro pejska i Jakuba.

Překážkovou dráhu v kategorii malých psů vyhrála Martin Jiřičková s Bigi (2. Petra Honejsková a Niky, 3. Jitka Nováková a Dyk), z velkých psů byli na překážkách nejlépe ohodnoceni Nikola Pankrácová a Hany (2. Veronika Volejníková a Max, 3. Michal Švec a Leny). V disciplíně Ukaž, co umíš, vybojovali první místo Aneta Polesná a Semy (2. Eny Markovská a Dapy, 3. Michal Švec a Hany). Jako dvojice dítě a pes se nejlépe předvedli zmiňovaný Jakub Šimek s Artem, druhé místo obsadili Anička Jará s Fíďou, třetí pak David Weis a Šikula. Karnevalu kralovali Eva Rambousková a Leila (obě za Skota), druzí skončili Jakub Šimek s Artem (námořníci) a třetí Martina Petráková s Kesi (stonožka).

Součástí Alíkovin byly i ukázky výcviku psů, projížďky spřežením, taženým dvanácti evropskými saňovými psy, kteří pod taktovkou Jaroslava Zvolského zvolili 1,5 km dlouhý okruh Borkami jako součást tréninku na březnové Mistrovství světa v Norsku. V úvodu byl představen projekt Čisté ulice Kolína, návštěvníci se mohli seznámit i s prací stanice na záchranu veverek (informace o těchto aktivitách přineseme v dalších reportážích).

Překvapení se na Alíkovinách dočkal i sám Zdeněk Srstka, který (coby v neděli čerstvý pětasedmdesátník) pochvaloval, že jsou v Kolíně moc pěkná děvčata. Psí útulek v čele s vedoucí Alicí Kubíčkovou mu k narozeninám tajně přichystal oslavu. Zahráli Los Invalidos spolu Františkem Vlkem a Liborem Kyselou, s nimiž si Zdeněk Srstka i zazpíval. Nechyběl přípitek, kytička, gratulace.

Autor: Jana Martinková

26.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Radim

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Ilustrační foto.
44

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Zítra opraví povrch vozovky v Družstevní

Zásmuky – Zítra by se v Družstevní ulici měl opravovat povrch vozovky. Vedení města Zásmuky z toho důvodu žádá obyvatele, aby v dané lokalitě a také na křižovatkách s ulicemi Za Zahrady, Spojovací a Na Průhonech neparkovali svá vozidla a neshromažďovali žádné věci, které by mohly ve výkonu opravy vozovky překážet.

Nové bydlení ve staré svobodárně má kolínské nemocnici pomoci udržet experty

Kolín – Jindy nevídané rojení bílých oděvů (jež už dneska většinou ani nemají podobu plášťů) společně s tmavými obleky zažívala v pondělí kolínská nemocnice. Uskutečnila se tam malá slavnost k otevření Centra pro vzdělávání a péči o zaměstnance, vytvořeného přestavbou z více než šest desetiletí starého objektu svobodárny. Vedle vzdělávacích prostor tam našla místo mateřská škola – ovšem objekt neztratil ani funkci ubytovny pro zaměstnance nemocnice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení