VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrou varovali starší studenti své mladší spolužáky proti viru HIV

Kolín -  Je jedna hodin po poledni a v kolínském otevřeném klubu Céčko je velice živo. Vcházím dovnitř, všude je slyšet hlahol. Hned u vstupu je partička studentů.

20.5.2013
SDÍLEJ:

Žáci se učili hrouFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Zanedlouho je vítá Petra Pokorná, zástupkyně ředitele Domu dětí a mládeže Kolín. „Na obyčejné přednášce by se půlka z vás nudila a druhá hrála hry na mobilu. Esemesky byste neodeslali, není tu signál," začala přátelsky a ihned dodává: „Proto jsme pro vás připravili několik soutěžních stanovišť, kde se vám budeme snažit vytlouct z hlavičky veškeré mýty."

Za malý okamžik už žáky rozděluje do skupin. Společně kluky i holky. Na stud tu není místo. Při hovorech o sexu by měla být přítomna obě pohlaví.

Pomalu a zvědavě obcházím stanoviště. Na prvním děti pantomimicky předvádějí slova, která mají napsaná na obrázku. Petra Pokorná mi později vysvětluje, že mají za úkol například ukázat žárlivost hrou těla. „To proto, aby si uvědomili, že komunikují již také svým tělem," vysvětluje.

Na dalším stanovišti se hovoří o antikoncepci. „U nás vše dostanou do ruky," přibližuje mi Pokorná stanoviště. Není to tak, že by kondomy, antikoncepci a další ochranu viděly děti na obrázku, na vše si mohou sáhnout. Nejdůležitější je tu však komunikace. Za tu studenti dostávají body.

Jdu dál. Je tu živo. Jeden z chlapců zrovna dostal do ruky prezervativ a žertem ho schovává do kapsy. „To bych nedělala, je prošlý," reaguje ihned dívka, která studentům tématiku přibližuje.

Za chvilku už mají krabičku s prezervativem v ruce všichni žáci a po jednom zkouší pánský kondom natáhnout na připravený trenažér.

Kromě toho, že se naučí správnou techniku a pohovoří o všech nebezpečných situacích si žáci užívají spoustu legrace.

Vedle už taková legrace není. Děti zde mají ukázat nebezpečí přenosu viru HIV pomocí obrázků.

O kus dál se hovoří ještě vážněji. Mám podezření, že jsem se nakazil. Co s tím? Kam mám jít? Komu to musím říct? Odpovědi na tyto i jiné otázky zanedlouho žáci získávají.

Obešla jsem všechny stanoviště. Zdá se, že studenty tato neobvyklá hra opravdu zaujala. Podle Petry Pokorné akci navštěvují žáci osmých a devátých tříd z celého Kolínska. Školy se střídají vždy ob rok. Tentokrát akci navštívili žáci z kolínského gymnázia a dalších kolínských škol, pečecké, zásmucké, poříčanské, velimské, býchorské a českobrodské základní školy.

Každá skupina studentů podle jejích slov strávila na neobvyklé přednášce asi hodinu a půl.

A kde vznikla myšlenka na tuto akci? „V Německu a od nich to převzal státní zdravotnický ústav," prozrazuje Pokorná. Prý právě pro ně tuto akci provozuje DDM a odborným garantem akce je Krajská hygienická stanice Praha, územní pracoviště Kolín, kterou přímo na místě zastupuje Kamila Dlouhá. Moderátory soutěže jsou studenti Gymnázia, akorát o něco starší než žáci, k nimž hovoří. Možná, že také proto se mladí lidé tolik nestydí o mnohých tabu hovořit.

Autor: Lucie Mašínová

20.5.2013
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení