VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům U Zlaté štiky má po desítkách let novou fasádu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Zrovna pěknou vizitku hlavnímu kolínskému náměstí celá dlouhá desetiletí dům U Zlaté štiky se svou oprýskanou fasádou a pár let i deklovými okny, jež tam zbyla ještě od divadelního představení, nedělal. To se ale nyní konečně změnilo. Lešení je dole a historický dům ukázal svou novou fasádu.

9.6.2017
SDÍLEJ:

Dům U Zlaté štiky v Kolíně má po desítkách let novou fasáduFoto: Deník / Martinková Jana

Ta zůstane „šedivá, nevýrazná“, jak ji hodnotí někteří kolemjdoucí. „Mysleli jsme, že dům dostane ještě nějakou barvu,“ komentovala Kolíňačka Andrea Kunášková.

Nedostane. Jak shrnul hlavní restaurátor Miloš Gavenda, na základě dosud poznaného a po rozsáhlé odborné diskuzi a několika zkouškách bylo rozhodnuto vrátit fasádu do nejstarší kvalitní historické doložené úpravy.

„To znamenalo odstranění všech sekundárních novodobých vrstev na úpravu z roku 1922. Nebyl to nikterak jednoduchý úkol jak po stránce technologické, tak i technické, neboť nesmělo dojít k poškození historické povrchové úpravy,“ připomněl restaurátor. Ve výsledku to znamená, že se zachoval kamenný výraz fasády. „Tato ojedinělá úprava zajisté bude předmětem nemnohých diskuzí a kritik, ale jsme přesvědčení, že tímto přístupem jsme přispěli k historickému výrazu Karlova náměstí v Kolíně,“ shrnul Miloš Gavenda.

Autor: Jana Martinková

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na kolínských hřbitovech jsou tisíce opuštěných hrobů

Otevřená náplavka

Otevřená ulice bude na Zálabí

Lidé dostanou kontejnery na třídění až domů

Český Brod /ANKETA/ - Novinku v nabídce služeb pro obyvatele v oblasti třídění odpadu nyní chystají v Českém Brodě. Obyvatelé by měli přímo do svých domácností zdarma dostat nádoby na třídění papíru a plastů.

Vodu smějí používat pouze pro osobní potřebu

Kouřim/ Zásmuky /ANKETA/ – Užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu omezuje vyhláška v Kouřimi a Zásmukách.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Vyschlé studny trápí nejen Blinku

Blinka - „Musím ještě zalít levanduli a trávu," sdělila mezi řečí Lenka Pavlíčková svému manželovi Jaroslavovi. V tom jejímu muži zazvonil telefon. Volal soused, že nemá vodu ve studni.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies