VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domácí čistírny odmítají, zřejmě nechtějí platit stočné

Plaňansko - Blinka, Poboří a Hradenín – to jsou obce, kde by městys Plaňany rád vybudoval domácí čistírny odpadních vod. „Objeli jsme vesnice, abychom lidem vysvětlili záměr, technické provedení čistíren a následnou provozní a finanční náročnost “ řekl starosta Martin S. Charvát s tím, že podle účasti obyvatel obcí to vypadá, že zájem o čističky spíše není.

8.7.2017
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„V Poboří přišlo na schůzku jen pět lidí,“ vysvětlil s tím, že městys nezíská dotaci, pokud nebude mít zájem o domácí čistírny alespoň 30% obyvatel. Největší zájem projevili obyvatelé Hradenína, i když i zde nepřišlo několik obyvatel v obci trvale žijících. Podle zájmu bude možná projekt realizován jen v některých obcích.

Martin S. Charvát také prozradil, že obyvatelům nastínili, že bude povinnost dokládat, jak která domácnost s odpady nakládá. Lidé však byli spíše neteční. „Někteří z majitelů nemovitostí likvidují vody přepady do kanalizace nebo je vypouští do polí. Vzhledem k tomu, že městys zajišťuje pro obyvatele svoz odpadních vod na čističku do Plaňan, dobře víme, kdo a jak pravidelně vyváží a není složité porovnat, zda svoz odpovídá skutečné spotřebě likvidovaných odpadních vod na počet obyvatel v dané nemovitosti," vysvětlil Charvát.

Starosta dále konstatoval, že vystoupení a nepřítomnost některých obyvatel oslovených obcí na setkání dalo jasně najevo, že lidé nemají vztah k životnímu prostředí a k prostředí, ve kterém žijí. Současně si ani neuvědomují si, že mohou být za protizákonné nakládání s odpady finančně postižitelní. „Šijí na sebe bič,“ dodal.

Rozporuplné pocity ze schůzky měla také Lenka Pavlíčková, která má o domácí čistírnu zájem. „Lidé mluvili o tom, jestli by tu nemohla být centrální čistírna,“ prozradila. „Ještě, když starosta odjel, hovořili právě o této možnosti,“ řekla s tím, že s manželem budou doufat, že se ještě lidé dobře rozmyslí a přistoupí na domácí čistírny. Podle Martin S. Charváta by totiž centrální čistírna byla za prvé finančně náročná a pravděpodobně také technicky nerealizovatelná. „Lidé si neuvědomují, že i při jiném řešení by museli platit,“ myslí si Lenka Pavlíčková.

Obyvatelé mají v současné chvíli ještě čas si vše rozmyslet. „Do 20. července odešleme dopisy se závaznými přihláškami, na počátku srpna pak obce objede projektant,“ vysvětlil Martin S. Charvát. Ten také připomněl, že v Blince je potíž s nedostatkem vody ve studních a i samotné čističky by mohli být alespoň částečným řešením problému. S vodou z domácí čistírny lze totiž zalévat zahradu, popřípadě ji používat na splachování toalety.

V rámci návštěv obcí navíc starosta hovořil také o samotném vodovodu. „Slíbil, že jakmile se vyřeší domácí čističky, začne se zabývat vodovodem,“ prozradila Lenka Pavlíčková.

Autor: Lucie Mašínová

8.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

V toku řeči Iva Šmoldase se na písničky Pepy Štrosse příliš nedostalo

Kolín /FOTOGALERIE/ – Pod názvem Úsměvy Iva Šmoldase s písničkami Pepa Štrosse se uskutečnil předposlední zářijový čtvrtek zábavný pořad ve velkém sále Městského společenského domu v Kolíně. Písničkář Pepa Štross si na pódium přizval ještě posilu v podobě syna Matěje, příliš písniček ale nezahráli a nezazpívali, nekonečný tok řeči Iva Šmoldase se jen těžko přerušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení