VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní dárci krve zachraňují lidské životy

Kolínsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Světový den dárců krve připadá právě na dnešek. Akce se koná pro připomenutí těch, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat krev pro záchranu druhého člověka. Motto letošního Světového dne zní „Každý dárce krve je hrdina.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Darování krve. Ilustrační foto. Foto: Deník/ Petr Turek

Pro zajímavost
Ročně se ve světě uskuteční přes 110 milionů darů krve, z toho 47% je v zemích s vyššími příjmy, kde žije 19% populace. V těchto zemích je nejčastějším příjemcem člověk nad 60 let věku v plných 79% případů.

Oblastní nemocnice Kolín v tuto chvíli nedostatkem dárců netrpí. Transfuzní a hematologické oddělení provádí ročně kolem pěti tisíc odběrů. K pravidelným odběrům dochází vždy v pondělí a v pátek od 6 do 9 hodin. Dárci darují krev bezplatně, mají jen možnost odpočtu z daní. Za každý odběr je možný odpočet dva tisíce korun. Dárci dostávají malý příspěvek na zlepšení stravování, dárky pouze od zdravotních pojišťoven.

Více dárců je mezi muži. „V Kolíně vždy darují krev společně příslušníci Sboru dobrovolných hasičů okresů Kolín a Kutná Hora. Nemocnice se také účastní akce Daruj krev s Českým rozhlasem," upřesnila mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová. Transfuzní oddělení odebírá také krevní plasmu, a to už od roku 1992.

JEDINĚ DO ČÁSLAVI

Čáslavská transfúzní stanice je jedinou na Kutnohorsku. Nemocnici v Kutné Hoře zásobuje odběrné místo v Kolíně.

Čáslavská nemocnice má vlastní hematologicko-transfuzní oddělení, v současné době zde však naštěstí mají dostatečnou zásobu krve. Někdy se prý dokonce stane, že zde provedou odběry pouze objednaným dárcům, vždy prý záleží na aktuálních zásobách krve.

Přestože se nemocnice v Čáslavi řadí k těm menším, základnu transfúzní stanice tvoří tisíce dárců. Číslo se pohybuje okolo 3500 dobrovolných dárců a ročně je zde provedeno kolem 3000 odběrů. „Je to dáno i tím, že se nám ta základna tak nějak přirozeně obnovuje. V rodině, kde chodí darovat rodiče, se dost často stává, že se pak stanou dárci také děti," uvedla Pavlína Kunáš-ková z hematologicko -transfuzního oddělení.

Darování krve. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

V celkovém počtu dárců jednoznačně převládají muži, jsou jich asi dvě třetiny. Není to ale dáno jejich větším zájmem, jako spíše celkovou tělesnou konstitucí. „Ženy například nemají tolik krvinek," doplnila Kunášková.

I když je dárců dostatek, zvou si v Čáslavi některé i na speciální odběry. Jedná se o ty dárce, kteří mají krevní skupinu RH-. Ta je někdy také nazývána „univerzální krví". Jedná se o specifickou krevní skupinu, jejíž univerzálnost spočívá v tom, že se nekříží s krví příjemce. 

Místo na pivo si chodí popovídat při darování krve

Dalibor Zeman

Kolín - Dárce krve velmi často najdete mezi těmi, kteří při svém povolání vidí, jak strašně moc je krev potřeba. Jedním z takových je i velitel stanice Hasičského záchranného sboru Kolín Dalibor Zeman. „Jak dlouho dávám krev? Já už ani nevím. Dlouho. Mám kolem 30 odběrů," snažil se Dalibor Zeman rozvzpomenout na první den, kdy byl darovat krev.

„Byl to tehdy momentální nápad, že bych to mohl zkusit, zkrátka pomáháte lidem. Jako hasiči máme takový instinkt pomáhat," shrnul velmi trefně pohnutky, které k dárcovství vedou i další jeho kolegy.

Rozhodně není na kolínské stanici jediný dárce. Na transfuzní stanici s ním dochází hned několik kolegů, přesněji řečeno, tak polovina sboru. „Občas se dohodneme a vyrazíme společně, zkrátka jdeme jako parta, takže si u toho můžeme i povídat," popsal Dalibor Zeman. Prostě někteří chlapi chodí s partou kamarádů poklábosit na pivo, hasiči si sem tam vyrazí na kus řeči na transfuzní stanici. „Dokud budou moji krev chtít tak budu chodit," shrnul Dalibor Zeman, který daruje krev asi čtyřikrát do roka.

Autor: Hana Kratochvílová, Jana Martinková

Přemýšleli jste někdy, že byste darovali krev?

95%
Ano
5%
Ne

Hlasovalo: 19

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na konec školního roku se mohou jedničkáři těšit!

Rybízový raw dort.

Maminky na mateřské předvedou své umění

Český Brod bude mít první podzemní kontejnery

Český Brod – Město Český Brod se má sice bohatou husitskou tradici, ale jistý druh vozových hradeb se místním zrovna moc nelíbí. Jsou to hradby kontejnerů na tříděný odpad.

Pozvánky na Kolínsko: kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám pozvánka na zajímavé události na Kolínsku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Vyžlovští vybírají lavice, do kterých usednou žáci

Vyžlovka - Škola na Vyžlovce by měla otevřít v září své dveře žákům. Stihne se však dokončit rozsáhlá rekonstrukce? Starosta obce Jan Pelikán je optimistický. Podle jeho slov jde vše podle plánu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies