VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volíme do senátu a zastupitelstva

Kolínsko – Pojďme volit! V pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 máte možnost zúčastnit se komunálních voleb a rozhodnout, kdo povede Kolín další čtyři roky.

10.10.2014
SDÍLEJ:

Příprava na komunální volby v Kolíně.Foto: Deník/ Jakub Šťástka

Jak nám řekla Jana Kramářová, vedoucí odboru správních činností a přestupků, k 20. hodině odvolilo 25% voličů do zastupitelstva a 24% voličů do senátu. Volit chodili lidé také těsně před uzavřením volebních místností, například v okrscích číslo 27 a 28, tedy lokalita Výfuk a příměstská část Štítary. 

Volili také senioři v kolínském domově důchodců, třebaže mohli jen ti, kteří spadali do okrsku, kde domov důchodců sídlí, případně v něm měli trvalé bydliště. Stejné to bylo s nemocnicí, tam se ale vypravila mobilní volební urna převážně za zájemci o volby do senátu.

Příprava voleb

Jak ale vypadaly přípravy voleb? Hodně krabicově. O tom jsme se přesvědčili v místnosti, kterou obvykle využívá 
k poradám odbor správních činností a přestupků. Právě tam bylo nespočet krabic obsahujících kancelářské potřeby a další nezbytné vybavení volebních místností.

Co se stane, když v den voleb zjistíte, že máte prošlý občanský průkaz? Nic není ztraceno. Do sobotní 14. hodiny se totiž můžete stavit na městském úřadě, kde vám vystaví tzv. rychlý občanský průkaz. Jak nám vysvětlila Jana Kramářová, vedoucí odboru správních činností a přestupků, tento typ průkazu totožnosti má měsíční platnost a je bez strojově čitelných údajů. 
K jeho vystavení potřebujete dvě fotografie a rodný list. Služba je zdarma.

Kde budou sídlit volební štáby?

Kde budou politické strany a hnutí čekat na výsledky voleb? Na to jsme se ptali lídrů a členů kandidátek v Kolíně.

Strana TOP 09 zatím ještě není rozhodnutá, kde bude její štáb sídlit. „Počítali jsme se Stoletou v Kolíně, která je ale nyní zavřená. Hledáme náhradu," řekl Pavel Kárník. Členové strany nám poté řekli, že uvažují o penzionu Pod Věží.

Strana Úsvit pro Kolín bude mít nakonec volební štáb v restauraci Steak Land, řekl nám lídr Úsvitu Tomáš Novák.

Politické hnutí ANO 2011 nebude mít plující volební štáb na lodi u svého lídra Františka Martínka, na podzimní večer zvolilo raději Café bar Eden. „Nejsme otužilci, abychom byli na lodi," smál se František Martínek.

Změna pro Kolín bude sídlit v kavárně Kristián. „Je nám tato kavárna sympatická, je blízko středu města a v neposlední řadě tam je kvalitní wi-fi síť," řekl Vít Rakušan.

ČSSD bude na výsledky voleb čekat v restauraci U Rabína. „Je to naše tradiční místo, jako nejstarší strana zachováváme tradice," řekl lídr Lubomír Nymburský.

Také Kolíňáci se budou držet osvědčené tradice. Jejich volební štáb najdete druhý den voleb v restauraci U Tří pírek.

Strana KSČM pohromadě v žádném štábu nebude. „Každý má doma internet, nebudeme nikde sedět a čekat. Sejdeme se nejspíše až podle výsledků voleb," řekl Martin Škorpík.

Jedna z mála stran, která se nerozhodla pro restauraci, je ODS. „Budeme jako vždy v naší kanceláři v ulici Politických vězňů," uvedl lídr Martin Smetana.

Komunálky zažije Lucie Čápová z pohledu volební komisařky

Prvovolička v komunálních volbách Lucie Čápová.Studentka Lucie Čápová (na fotografii) půjde letos volit v komunálních volbách poprvé. Studuje politologii na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně, což je i důvod, proč se rozhodla působit i ve volební komisi. „Je to pro mě studijní zkušenost. Chci vidět, jak volby fungují z pohledu volební komise, jak vypadá sčítání hlasů a podobně," řekla jednadvacetiletá studentka.

Zkazky o tom, že sčítání hlasů při souběhu komunálních a senátních voleb je zdlouhavé, jí ale příliš nevadí, na svoji účast v komisi se těší.

Zúčastnit se voleb považuje za správné. „Myslím si, že by měl jít každý. Člověk má možnost ovlivnit chod města, když někdo nejde volit, tak svůj hlas zahazuje," vysvětlila. K volbám kromě svých rodičů půjde také s bratrem, který bude stejně jako ona volit poprvé.

A jaká byla práce v komisi v den voleb? „Největší nával byl hned poté, co se otevřela místnost, ale jak jsme se o tom bavili s ostatními, tak to je normální," řekla jednadvacetiletá studentka.

Přesto se dá ale práce zvládnout. „Je to v pohodě, ani nával není problém. V komisi si pomáháme, jeden podává obálky, další odškrtává, je to týmová práce," vysvětlila.

Není však neobvyklé, že členové volební komise s sebou berou knížky, případně časopisy, aby si ukrátili dlouhou chvíli, kdy zrovna voliči z nějakého důvodu nechodí volit. Jak se na to připravila Kolíňačka Lucie Čápová? „Mám s sebou knížku na večer, jsme tam až do desíti. A potom ještě gumičky na pletení náramků," řekla nám.

Autor: Jakub Šťástka, Jana Martinková

10.10.2014
SDÍLEJ:
Silný déšť v Kolíně.
27

OBRAZEM: Kolínem se prohnal přívalový déšť

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Kolín – V polovině srpna proběhl v Praze jubilejní 25. ročník florbalového Czech Open. Jedná se o největší florbalový turnaj na světě a tato prestižní akce je již tradiční součástí kolínské přípravy na novou sezonu.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení