VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desinfikovat správně ruce? Vůbec nic jednoduchého

Kolín - S velkým zájmem se setkal již pátý ročník Světového dne hygieny rukou, v rámci kterého Oblastní nemocnice Kolín uspořádala instruktáž, jak správě desinfikovat ruce a proč je to důležité.

7.5.2016
SDÍLEJ:

Světový den hygieny rukou v Oblastní nemocnici KolínFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Na rukou každého z nás je totiž nespočetné množství mikroorganismů, které pokaždé, když na něco sáhneme, otiskneme do svého okolí a současně se jiné mikroorganismy přenesou na naše ruce. Této odborně zvané transientní mikroflóry je možné se zbavit jedině dezinfekcí rukou.

„Správná dezinfekce rukou je nejúčinnější a nejjednodušší metoda, jak vzniku a šíření infekcí předcházet," říká hygienička nemocnice Jaroslava Jirků, která za asistence dvou studentek zdravotnické školy instruktáž vedla.

„Doposud se osvěta 
v oblasti hygieny rukou zaměřovala pouze na zdravotníky. V rámci Světového dne hygieny rukou jsme nově zaměřili naši pozornost i na samotné pacienty a jejich návštěvy, protože edukace této cílové skupiny v českých nemocnicích víceméně chybí," vysvětluje lékařka.

Zdravotníci, budoucí zdravotníci z řad studentů a zmíněná laická veřejnost se v prostoru recepce pavilonu CH pod odborným vedením nemocničního hygienika mohli seznámit se správným postupem a možnými úskalími při hygienické desinfekci rukou.

A u stolku bylo celé dopoledne plno. Lidé přicházeli často nesměle, a bylo znát, že je toto téma zaujalo. Většina ani netušila, že desinfekce není až tak jednoduchá.

Abyste pokryli skutečně celou plochu rukou, je třeba postupovat systematicky. Od jezírka desinfekčního prostředku v dlani nejprve na nejvíce kontaktní části, tedy na konečky prstů, poté dlaně, mezi prsty, hřbet ruky, samostatně otáčivým pohybem desinfikovat palce a nezapomenout také na klouby prstů, kde se bacily umí velmi pěkně držet, takže je dobré desinfikovat jednou rukou semknuté klouby prsty druhé ruky. Vhodné je poté ošetřit ruce ochranným krémem.

Zdravotníci mají na desinfekci rukou takříkajíc grif a časový limit 20 sekund. Laickou veřejnost při instruktáži samozřejmě žádný limit nehonil a většina se pečlivě snažila. Jak se to povedlo, si mohl každý následně zkontrolovat pod UV lampou. Do dezinfekce byla totiž přidaná fluorescenční látka, která celistvě svítila všude, kde byla desinfekce udělaná správně. A to bylo nejvíce na dlaních. Slabší už to většinou bylo na hřbetech rukou, kde místo souvislé plochy svítily jen pruhy. Znát byl také rozdíl mezi praváky a leváky. Praváci většinou mají o poznání lépe vydesinfikovanou levou ruku a naopak.

K tomu, abyste se skutečně na rukou zbavili mikroorganismů, není možné mít dlouhé ani nalakované nehty.

U zdravotníků se kontroluje správný postup provedení hygienické dezinfekce rukou, ale i právě i vhodně upravené, krátce zastřižené nehty. „Při vnitřních auditech s hygienicko-epidemiologickou problematikou vyžadujeme absenci šperků a prstýnků u zdravotníků," popsala Jaroslava Jirků.

Autor: Jana Martinková

7.5.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voda v rybnících je stále dobrá

Středověk na tvrzi, Nebovidy červen 2015

Třetí ročník Fesťáku na tvrzi odstartuje v sobotu

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Tatecká fošna láká na soutěže na vodě i hudbu

Tatce – Další ročník úspěšné Tatecké fošny je naplánovaný na sobotu 26. srpna. Přichystaný je zábava pro děti i dospělé. Akce začíná v pravé poledne, hlavní soutěže začnou hodinu po poledni. Lidé se stejně jako každoročně mohou těšit na přejezd fošny na kole i trakaři nebo na klasickou jízdu v neckách. 

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral

Kolín - Vítězem prvního podzimního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral ze Žabonos, který jako jediný získal 16 bodů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení