Dobrovolníky v kostýmu světlušky s krovkami a tykadly a světluščích tričkách, kteří nabízeli speciální placku „Svítíš?“, svítící náramek a přívěsek za symbolické ceny 30, 50 a 70 Kč jste mohli potkat i v ulicích měst na Kolínsku. „Děláme to moc rády, protože nás těší, že jsme mohly udělat něco pro dobrou věc,“ řekla Pavla Hybešová z českobrodského Gymnázia, která Světlušky prodávala v Českém Brodě se svou spolužačkou Kristýnou Šaldovou.

Výtěžek poputuje na konto sbírky Světluška. Z něj pak rada odborníků rozdělí finance neziskovým organizacím, které se specializují na pomoc nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem. „Lidé tuto sbírku znají a většinou si koupí, často nám do kasičky hodí i víc, než co předměty stojí,“ chválí Kristýna Šaldová.

Ne všichni jsou ale ochotni pomoci. „Mrzí nás, že někteří lidé, když je oslovíme, tak dělají, že nás nevidí,“ přemítala smutně Pavla Hybešová, jenž byla jednou z přibližně šesti tisíc dobrovolníků, kteří ve středu nabízeli speciální předměty Světlušky.

„Chtěla bych všem, kteří si myslí, že malá pomoc nemůže být vidět, vzkázat, že to není tak úplně pravda. Dohromady dokážeme mnohem více, než si umíme představit. Takovou malou světlušku nosíme v srdci všichni, stačí jí rozsvítit," vzkázala zpěvačkaAneta Langerová, která je patronkou projektu Světluška.

Loni, podobně jakorok předtím,nastřádali dobrovolníci přes šest milionů korun. Za celý rok pak Světluška rozdělila přes osm miliónů korun. „Světluška v minulosti přispěla třeba panu Josefovi z Českého Brodu na zakoupení digitální lupy, která dokáže zvětšit text natolik, aby jej svým zbytkem zraku přečetl,“ vzpomněla ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková, která sbírku Světluška pořádá.

Zatímco dobrovolníky v kostýmu světlušky můžete v ulicích potkat jen jednou v roce, tak do sbírky můžete přispět během celého roku na konto sbírky Světluška, nebo stále populárnější formou dárcovské SMS.

Martin Šnajdr