VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Burkiny? Budí emoce také na Kolínsku!

Kolínsko /ANKETA/ - Pobouření, zlost a tisíce protestů návštěvníků vyvolaly ženy, které se koupaly v Aquaparku v nedalekých Čestlicích v burkinách. „U nás jsme tento problém zatím naštěstí nemuseli řešit,“ komentoval Jan Širc, ředitel Městské správy sportovišť Kolín, jež zastřešuje také Vodní svět.

12.7.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/DPA/Rolf Haid

Pokud by k problému s burkinami došlo i v Kolíně, vedení bazénu by je za jistých okolností nejspíš akceptovalo. „Vím, co se děje v Čestlicích, vím, že to lidi pobuřuje. Ale pokud návštěvník přijde do bazénu v oděvu z předepsaného materiálu a dodrží před vstupem do bazénu hygienické pokyny, neporušuje žádný provozní předpis,“ popsal Jan Širc a dodal, že pracovníci bazénu jsou povinní kontrolovat, zda se člověk před vstupem do bazénu vysvlékl a osprchoval.

„Pokud plavčík vidí někoho přicházet ze sprch suchého, vrátí ho,“ dodal.

„Když někdo přijde do bazénu třeba v kraťasech, ve kterých chodí venku, ve velkém bazénu se to nepozná, ale pokud vleze třeba do vířivky, hned to poznáme na kvalitě vody,“ vysvětlil.

Obyvatelé Kolína a Kolínska se z velké části staví proti burkinám, nezřídka velmi ostře.

„Je to naprostý nesmysl, je to proti všem pravidlům, jen ten, kdo se chce utopit, je oblečený. I první historické evropské plavky s kloboučky a čepicemi byly uzpůsobené,“ říká Miroslav Horáček. 

Burkiny jsou podle jeho slov nehygienické. „Netolerovat! V žádném případě netolerovat!“ dodal Miroslav Horáček.

Podle Lucie Kovářové je koupání v burkinách divné. „Na druhou stranu je to jako kdybychom soudili někoho, kdo si vezme jednodílné plavky a ne dvoudílné,“ zamyslela se. „Nebo jako kdyby někdo řekl, že se nebude koupat v jednom bazénu s černochem,“ dodala s tím, že si myslí, že je to každého volba. „Pokud ti lidé nikomu neubližují nebo neškodí, tak podle mého názoru mohou žít, jak chtějí,“ zakončila.

Jiný názor má Michal Müller. „S koupáním v burkinách jsem se setkal v Turecku. V našem kulturním prostředí Evropy se stavím k takovému způsobu odmítavě,“ řekl. Navíc prý dívky a ženy působily na pláži v oblečení jako kosmonauti.

Natálie Koblihová pro koupání v burkinách má pochopení jen částečně. „Chápu, že uctívají nějaké náboženství, pak ať se ale koupou doma v bazénu. Na věc pohlížím spíše z hygienického než etického hlediska,“ řekla s tím, že muslimové ji obecně nevadí a nikdy nehází všechny do jednoho pytle. „Ale nás přece také do veřejného bazénu či koupaliště nepustí koupat v legínách a mikině,“ dodala.

„Pokud by se vedle mě v bazénu koupala žena v burkinách, okamžitě odcházím a vrátí mi vstupné do poslední koruny! Nehodlám ještě něco chytit,“ zlobí se mladá dívka.

Podobně mluví i Eliška Blahníková. „Kdybych navštívila koupaliště a zjistila, že se tam koupe žena v burkinách, okamžitě bych odešla. Také bych zvažovala stížnost. Myslím si, že je to nehygienické. To je jako kdybych se šla na tobogán sklouznout v džínách a tílku. Jsem si jistá, že by mě vyhodili,“ řekla Eliška Blahníková. Stejného názoru je i její muž. „Před pár lety jsme byli u moře, kde jsme na takovouto ženu narazili. Téměř všichni na ni koukali divně, ale jí to očividně nevadilo,“ uvedl muž, který by koupání v burkinách zakázal. „Nevidím důvod, proč by nám měly ženy v burkinách kazit den na plovárně,“ dodal.

V BERMUDÁCH NÁS Z BAZÉNU VYHODILI

„Přijde mi to nespravedlivé. U nás ve městě nás vykazovali z bazénu, pokud někdo měl bermudy či jiné koupací úbory nežli tradiční plavky,” svěřila se na sociální síti ve vášnivé diskuzi Barbora Macháčková. Stejně tak i ostatní přispěvatelé jsou zásadně proti. Většina píše o přizpůsobení cizinců českým pravidlům.

„Pár let jsem pracoval jako plavčík. Koukal jsem, že jsou tyto plavky vyráběny ze syntetických elastických vláken. Podle mě nejsou vhodné do bazénu a měly by být zakázané ve všech bazénech z hygienických důvodů,“ řekl Tomáš Malina. Byl jsem na dovolené v Egyptě, kde jsem pár takovýchto žen potkal. Nepřijde mi to vhodné, pokud se nechce koupat v plavkách na veřejnosti, tak ať tam nechodí vůbec,“ upřesnil.

Některé plovárny zatím netuší, jak by situaci s burkinami řešili. Například čáslavské koupaliště ve Vodrantech, které se také s takovým případem nesetkalo. „Ani ve vnitřním, ani ve venkovním bazénu,“ uvedl Patrik Vostrovský z čáslavské plovárny. Vzhledem k provoznímu řádu koupaliště neví, jak by takovouto situaci řešili. „Paní v takovýchto plavkách bychom nevykázali, kdyby se z toho ale mělo stát pravidlo, situaci bychom řešili,“ řekl.

CO JSOU TO BURKINY?
Burkiny (též burkini, podle arabštiny i burqini) jsou celotělové ženské plavky, které zakrývají vše, kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek naopak spíše minimalistických.

Burkiny jsou obvykle ze syntetických elastických vláken, aby příliš nebránily plavání.

Burkiny jsou stále zdrojem určitých kontroverzí. Jednak je některé bazény zakazují z hygienických důvodů, jednak se proti nim v některých místech zdvihl odpor i jako proti náboženskému symbolu. Například v srpnu loňského roku zakázalo na svých plážích burkiny francouzské město Cannes coby „ostentativní“ náboženský symbol odkazující k teroristickým hnutím. (Zdroj: Wikipedie)

Autor: Jana Martinková, Lucie Mašínová

Vadily by vám v bazénu ženy v burkinách?

ANO

699 hlasů

NE

215 hlasů

Hlasovalo: 914

Anketa byla ukončena

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velkoosecký vrh 2017.
36

OBRAZEM: Ve Velkém Oseku vrhali nože i sekery

Helena Jiranová (vlevo).

Ptejte se on-line Heleny Jiranové

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Kam za kulturou? Přečtěte si náš přehled!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled víkendových událostí na Kolínsku.

Areál Bartoloměje bude stát o miliony méně

Kolín - Po mnoha průtazích a doplňování odpovědí na spoustu dotazů stavebních firem se konečně pohnulo výběrové řízení na obří rekonstrukci celého areálu chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. Radnice už otevřela obálky s nabídkami, celkem byly tři. Nyní běží lhůty na odvolání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení