VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bečvárští zveřejnili vybraný návrh znaku a praporu obce

Bečváry - Nový znak a zároveň také prapor obce budou brzy mít v Bečvárech. Několik různých návrhů pro obec připravil heraldik Jan Tejkal. Z nich pak vedení obce vybralo takový, který nejvíce odpovídá historickému a estetickému hledisku. Nyní ho však musí schválit zastupitelé.  

17.5.2014
SDÍLEJ:

Kolínský deníkFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Znak by měl mít ve štítě dělené modro-červeno stříbrné cimbuřové břevno o pěti stínkách. Nahoře stříbrno-červenou polcenou růži rodu rodu Trautmannsdorfů a po jejich stranách dvě figury zlatých obilných klasů. Dole je pak vyobrazený zlatý položený sud.

Znak vypadá právě takto, protože nejstarším doloženým znakem tohoto území je cimbuřové břevno pánů z Poďous. Počet pěti stínek znamená pět místních částí Bečváry, Poďousy, Červený Hrádek, Jelčany a Hatě. Polcená růže je ze znaku již zmíněného rodu Trautmannsdorfů.

Obilné klasy pak symbolizují historickou i současnou tradici zemědělství v obci. Zlatý sud je takzvaný mluvící znak. Sud = bečka, bečváři, bečváře = Bečváry.

Vlajka je pak odvozená od znaku. Pokud budou návrhy na zasedání zastupitelstva schválené 27. května, budou zaslané na červnové zasedání podvýboru pro heraldiku parlamentu ČR.

Autor: Lucie Mašínová

17.5.2014
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení