VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alimenty by mohly zklividovat tatínky a jejich nové rodiny

Kolín - Alimenty až do výše 24 procent hrubé mzdy. Nový návrh ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové na výpočet výživného se dotkne zejména tatínků.

26.3.2010 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Divíšek Martin

Stanovená procenta z platu, která by se měla na potomky platit, vzbudila těžké rozhořčení nejen u mužů, ale i u jejich nových partnerek. Peníze na alimenty, které platí jejich partner své exmanželce, totiž často ruinují jejich stávající rodiny.

„Zvýšit alimenty je sice hezké, ale z čeho bude žít nová rodina otce? Při těchto platech a nejistotě zaměstnání. Kde jsou třeba platby hypoték a další rodinné výdaje? To budou akorát další rozvody a další rozchody,“ rozčilovala se Alena z Kolína.

Na druhou stranu v době, kdy se téměř každé druhé manželství rozvádí, přibývá i zoufalé množství matek samoživitelek. Ty jsou často ve velmi špatné finanční situaci a marně se u soudu snaží o úměrné a alespoň trochu důstojné výživné pro své děti.

„ Mám dvě děti ve věku 15 a 13 let, na které mi bývalý manžel posílá částku 3000 korun měsíčně. Pro dvě děti je tato částka opravdu nedostačující, ale co mohu dělat? Manžel sám podniká, ale neustále tvrdí, že se mu moc dobře nedaří a o nějakém zvýšení alimentů nechce ani slyšet. Přitom moc dobře vím, že jeho nová rodina má všechno, na co si vzpomene“ uvedla další matka samoživitelka s tím, že děti v druhém manželství se rozhodně v ničem omezovat nemusí, na rozdíl od nich.

Ke sjednocení pravidel pro rozhodování soudů o výši výživného se nyní vede řada diskusí.

Podle slov Libuše Kantůrkové,předsedkyně Okresního soudu v Kolíně, je oblast výživného tak trochu „obávaným tématem“ pro všechny zúčastněné strany. A to nejen pro rodiče, kterých se stanovení výživného bezprostředně týká, ale také pro soudce, ale samozřejmě i advokáty, a to pro určitou nedostatečnost právní úpravy.

„O této problematice vím již delší dobu, neboť v loňském roce se na nás obrátilo ministerstvo spravedlnosti s otázkou, jakým způsobem a podle čeho stanovujeme výši výživného. Zpracovávala jsem podrobné připomínky a ministerstvu zasílala,“ řekla Libuše Kantůrková.

Rozhodujícími hledisky pro určení výživného jsou jednak odůvodněné potřeby dítěte a jednak schopnosti a možnosti rodiče.

„Potřeby dítěte jsou samozřejmě různé. Jiné jsou v předškolním věku, určitým mezníkem je začátek povinné školní docházky, u dětí školního věku jsou potom potřeby zvyšovány řadou mimoškolních aktivit, ke zvýšení nákladů také dochází v období dospívání či s nástupem na studium na střední školu. Jsou však i jiné okolnosti, které ovlivňují rozsah odůvodněných potřeb dítěte, bez ohledu na jeho věk, jako je například zdravotní stav dítěte a další,“ uvedla předsedkyně soudu s tím, že druhým faktorem pro stanovení výši výživného je posuzování schopností a možností majetkových poměrů rodičů, což je v dnešní době daleko složitější než to bylo v minulosti.

„V minulém režimu byl téměř každý občan v pracovním poměru a získat zprávu o jeho příjmech nebyl žádný problém, což dnes neplatí. Možnost soudu zjistit v některých případech skutečné příjmy rodičů, jsou velmi omezené. Soudu potom nezbývá než se soustředit na provádění dalších důkazů, kdy zjišťujeme celkovou majetkovou situaci rodiče, životní úroveň jeho i jeho celé rodiny,“ pokračovala Libuše Kantůrková a dodala: „Závěrem bych chtěla jenom uvést, že v řadách opatrovnických soudců jsou rozporuplné názory na přijetí „metodického pokynu“ ministerstvem spravedlnosti. Někteří s přijetím takového pokynu souhlasí, řada však se domnívá, že každá věc je natolik individuální, že konkrétní výše výživného musí být stanovena úvahou soudu, nikoliv na základě nějakých tabulek či metodického pokynu."

Je však třeba mít na paměti jednu zásadní věc, která se však v poslední době začíná zcela vytrácet. „Děti potřebují ke svému zdárnému vývoji klid v rodině. Opatrovnické věci soudím řadu let, v posledních letech však vidím, že přibývá řada rodičů, kteří se nedokáží rozumně dohodnout na dalším vývoji svého dítěte a dítě si prakticky berou za rukojmí při vyřizování svých osobních vztahů. Zájmy dítěte potom jdou zcela stranou,“ ukončila Libuše Kantůrková.

Jaké jsou názory odborníků :

V řadách opatrovnických soudců jsou rozporuplné názory na přijetí „metodického pokynu“ ministerstvem spravedlnosti. Někteří s přijetím takového pokynu souhlasí, řada však se domnívá, že každá věc je natolik individuální, že konkrétní výše výživného musí být stanovena úvahou soudu, nikoliv na základě nějakých tabulek či metodického pokynu.

Pokud se někdo vyhýbá placení výživného, tak se dopouští trestného činu. „Kdo neplní, byť i z nedbalosti svou zákonnou povinnost po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky. Kdo se vyhýbá úmyslně, tomu hrozí odnětí svobody od 6 měsíců až do tří let,“ upřesnila Věra Žídková z Policie ČR v Kolíně.

Za rok 2009 řešili přes 120 případů trestného činu zanedbání povinné výživy. O tom, zda to bude trestný čin nerozhoduje dlužná částka, ale doba čtyř měsíců, po kterou se neplatí výživné.

Autor: Lenka Brandová

Souhlasíte s návrhem ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové na zvýšení výživného?

Jsem žena a souhlasím

12 %

Jsem žena a jsem proti

76 %

Jsem muž a souhlasím

2 %

Jsem muž a jsem proti

10 %

Je mi to jedno

0 %

Hlasovalo: 42

Anketa byla ukončena

Místo události:
26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení