VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kauze umlácení ženy padly dva tresty: 14 let a čtyři roky

Praha, Kolínsko - Zřejmě zcela malichernou příčinu měl loňský mord, kvůli němuž včera vyslechla u Krajského soudu v Praze verdikt prozatím nepravomocný dvojice nezaměstnaných mužů ze Slovenska.

13.1.2015
SDÍLEJ:

Vězení. Ilustrační snímekFoto: Deník/archiv

Podle slov státního zástupce Tomáše Milce skončil úmrtím konflikt, který se mezi dočasnými obyvateli bývalého drážního domku ve Velimi na Kolínsku rozhořel kvůli nákupu alkoholu. Na to ale předsedkyně senátu Alexandra Chrdleová nekývla. „To nám nikdo neřekl," zdůraznila, že trestní senát může pracovat pouze s fakty, která vyplynou z dokazování. Nicméně daleko od pravdy to zřejmě nebude…

Hned čtyři zločiny

Za vraždu ženy, která zemřela na místě společného popíjení, si má 46letý Miloš K. odsedět 14 let ve věznici se zvýšenou ostrahou; jeho letitý kamarád, o tři a půl roku roky starší Pavol T., má o své přítomnosti na místě činu rozjímat čtyři roky za mřížemi věznice s ostrahou. V jeho případě jde o souhrnnou sankci dokonce za tři trestné činy: neposkytnutí pomoci, nadržování a k tomu ještě pokus o znásilnění.

Hádka kvůli pití

Co se loni 8. a 9. února v opuštěném domku odehrávalo, se soudu podařilo zrekonstruovat i díky detailnímu přiznání Miloše K. Oba cizinci tam pobývali společně s 38letou ženou z Poděbrad, kterou po operaci mozku začalo lákat bezdomovecké prostředí. Pilo se a mělo se pít dál. Právě kvůli tomu se strhl prvotní konflikt. Miloš K. násadou od vidlí napadl Pavla T., jenž prý dost rychle nedošel koupit další plastovou láhev s vínem. Způsobil mu krvavé zranění na hlavě, když nečekaně zaútočil s takovou razancí, až násadu přerazil.

Zbytkem dřevěné tyče útočník nadále tloukl kamaráda a pak se vydal do vedlejšího pokoje za ženou. Jestli proto, že křičela a nadávala kvůli tomu, že není dokoupené víno, se u soudu podle mínění senátu neprokázalo. Jisté naopak je, že nejméně dva údery, které útočník ženě zasadil, způsobily nejenom silně krvácející zranění, ale také vedly k poškození lebky i mozku a následně ke smrti. „Byla to náhoda, moc toho lituji," kál se Miloš K. v jednací síni a zdůrazňoval, že rozhodně neměl v úmyslu směrovat údery na hlavu. „Já se omlouvám, lituji toho; pořád na to myslím," prohlásil.

Znásilnění oběti

Kumpán Pavol T. podle verdiktu pomohl Miloši K. přenést zraněnou ženu na lůžko, setřel krev z jejího obličeje i z podlahy a spálil zakrvácené oblečení. Zraněné se ale nepokusil sám pomoci nebo pomoc přivolat, a to ani poté, co Miloš K. místo činu opustil a on s umírající zůstal v drážním domku sám. Podle slov žalobce Milce se tedy nemusel obávat kamarádova hněvu.

Ženě s rozbitou hlavou nicméně nečekaným způsobem věnoval pozornost následujícího dne. Na tělo, z něhož mezitím už život vyprchal, 9. února nalehl, aby se pohlavně uspokojil. Mylně se domníval, že je žena stále naživu. „Usmívala se a hýbala se jí ruka," vysvětloval obžalovaný.

Nakonec z drážního domku zmizel i on a tělo oběti násilného činu bylo náhodou objeveno až na jaře; 6. dubna. Cizince podezřelého ze smrtícího útoku a jeho krajana pak kriminalisté dopadli v Kolíně uprostřed léta; od té doby jsou oba ve vazbě na Ruzyni.

Vražda? To ne!

Okolnostmi případu se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Miloš K. se odvolal ihned po vynesení verdiktu, a to proti výrokům o vině i trestu; lhůty na podání odvolání si ponechali také druhý obžalovaný a státní zástupce. Miloš K. odmítá, že by byl vrahem; obhajoba se snažila přesvědčit soud, že se jednalo o mírněji posuzovaný skutek ublížení na zdraví s následkem smrti. Soudkyně Chrdleová ale vrtí hlavou. „Obhajobou navrhovaná kvalifikace nepřicházela v úvahu," konstatovala s dodatkem, že podle jejího senátu šlo o vraždu spáchanou v nepřímém úmyslu (pachatel si byl vědom, že útokem může způsobit smrtelný následek a byl s ním srozuměn pro případ, že skutečně nastane). Žalobce Milec by si naopak dovedl představit i přísnější trest. „Až nám bude doručen rozsudek v písemné podobě, zvážíme eventualitu odvolání," shrnul při odchodu z jednací síně aktuální stanovisko státního zastupitelství.

Autor: Milan Holakovský

13.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

I přes déšť obsypali břeh řeky Svitavy diváci. Mladí, starší i rodiny s dětmi se přišli podívat na letošní ročník Neckyády, která byla součástí festivalu Překročme řeku.

Tatecká fošna láká na soutěže na vodě i hudbu

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral

Kolín - Vítězem prvního podzimního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral ze Žabonos, který jako jediný získal 16 bodů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Domácí chléb a jiné dobroty bylo možné ochutnat ve Štolmíři

Český Brod /FOTOGALERIE/ - Ve Štolmíři proběhl již tradiční Restaurant day, který byl spojený s veřejným pečením. Akci pořádalo Občanské sdružení M’AM’ALOCA, které svůj vznik datuje od roku 2004. Restaurant day je celosvětová akce, která se koná čtyřikrát do roka a to v únoru, květnu, srpnu a listopadu.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení