VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Kolínský soud osvobodil expolicistu, který prostřelil hlavu prchajícímu Romovi

Kolín - Kulka z jeho služební zbraně připravila o zrak mladého Roma. Do vězení však kvůli tomu zatím nemusí. Kolínský soud bývalého policistu z obvodního oddělení v Pečkách Ondřeje Venturu ve středu zprostil obžaloby. Rozsudek ještě není pravomocný.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Soud s policistou, který při zatýkání postřelil prchajícího delikventa.Foto: Deník/ Michal Bílek

Kulka z jeho služební zbraně prostřelila hlavu mladého Roma a připravila jej o zrak. Hrozil mu až desetiletý trest, do vězení však kvůli tomu nemusí. Tedy zatím. Kolínský soud bývalého policistu z obvodního oddělení v Pečkách Ondřeje Venturu ve středu zprostil obžaloby, která jej vinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Rozsudek však zatím není pravomocný, státní zástupkyně i zmocněnkyně poškozeného se na místě odvolaly. Kauza tak bude pokračovat u Krajského soudu v Praze.

„Jsem nevinný a postupoval jsem v souladu se zákonem,“ řekl třiadvacetiletý Ondřej Ventura, kterého soudce Miroslav Vobořil ve středu nepotrestal ani přesto, že expolicista vloni v únoru pálil v Cerhenicích po prchajícím romském mladíkovi Pavlu Dunkovi, kterého měl zatknout, a honička se tragicky zvrhla. Rána z Venturovy pistole trefila Dunku do hlavy a prostřelila mu ji. Dunka už nikdy neuvidí svět kolem sebe.

Soudce Vobořil při zdůvodnění rozsudku zdůraznil, že rozhodnutí nemá souvislost s tím, zda je poškozený Rom.

„Rozhodli bychom tak i v případě, že by nešlo o Roma. Soud chápe nepříznivou situaci poškozeného, ovšem neměli jsme za úkol řešit, zda obžalovaný Ventura způsobil svým jednáním zranění, ale to, zda došlo k trestnému činu. Že Ventura způsobil vážné zranění, je jisté, ovšem nic nenasvědčuje tomu, že by úmyslně střílel do míst, kde by mohl prchajícího člověka vážně zranit. Bezprostředně po zásahu se mu snažil poskytnout první pomoc a později sám zkolaboval, protože byl zaskočen následky celého zákroku. O úmysl tedy nešlo,“ řekl Miroslav Vobořil, který zároveň obžalovanému expolicistovi vytknul několik netaktických kroků, a dal tak za pravdu expertovi na policejní zákroky Zdeňku Náchodskému. „Úvod zákroku, ale i další momenty nebyly taktické, ale to jsme neřešili. Opakuji, že nám šlo o to, zda jednání obžalovaného neporušilo zákon a zda byl, nebo nebyl spáchán trestný čin,“ sdělil Vobořil s tím, že Ventura podle něj oprávněně použil výzvu, výzvu s výstrahou a poté střílel.

„Bylo splněno vše, co požaduje paragraf 39 zákona o policii,“ podotkl soudce a dodal, že kdyby poškozený zastavil a reagoval na výzvy a varovné výstřely tak, jak měl, nemusel být střelen. „Chceme, aby policie nejednala laxně a ustrašeně. Musí umět zasáhnout a tudíž v některých situacích i nést určité riziko. A netaktický postup policisty by se měl řešit následně spíše kázeňsky,“ vysvětlil Vobořil.

S rozsudkem nesouhlasí žalobkyně krajského státního zastupitelství Květoslava Eimanová, která pro Venturu požadovala nepodmíněný trest v dolní polovině trestní sazby.

„Podala jsem odvolání, protože soud neprovedl všechny navrhované důkazy. Chtěla jsem například prokázat, že v hovoru s operačním důstojníkem policie padla varianta o ukončení zásahu, kterou však obžalovaný neuposlechl. A jsem přesvědčena o tom, že tam byl nepřímý úmysl, protože obžalovaný střílel do míst, kam neviděl,“ řekla Eimanová.

Venturův obhájce František Novotný je naopak spokojen. „Jsem rád, že soud rozhodl spravedlivě. Nedovolme, aby zbraň byla nebezpečnější pro policistu než pro zločince,“ řekl Novotný.

V souvislosti s osvobozujícím rozsudkem Miroslav Vobořil odkázal veškeré požadavky poškozeného o náhradu škody na cestu občansko – právního řízení. Jde o přibližně dva miliony korun jako úhrn za bolestné a snížené společenské uplatnění.

Ondřej Ventura už u policie nepracuje. Vloni na podzim na vlastní žádost odešel. Podle našich informací však zvažuje návrat. Nikoliv však do uniformy, ale buď ke kriminální službě, anebo do některého ze školících center. Vše je podmíněno osvobozujícím rozsudkem u odvolacího soudu.

„Rád by svou negativní životní zkušenost předával dál, aby si další mladí policisté z toho mohli vzít ponaučení,“ řekl člověk z Venturova okolí.

Co také zaznělo u soudu?
„Je mi líto vážného zranění poškozeného. Jsem však přesvědčen, že služební zbraň jsem použil v souladu se zákonem o policii a před střelbou jsem vše zhodnotil tak, abych zbytečně neriskoval a nikoho neohrozil. Byl jsem tak vychováván na policejních školách i mými nadřízenými. Rozhodně jsem neměl v úmyslu způsobit takovou tragédii, nemířil jsem jinam než na dolní končetiny.“ Ondřej Ventura, obžalovaný
„Jsem rád, že soud rozhodl spravedlivě a nedopustil, aby služební zbraň představovala větší nebezpečí pro policistu, který ji použije v mezích zákona, než pro zločince. A pan Dunka bezpochyby zločincem je.“ František Novotný, advokát Ondřeje Ventury
„Chápu určitou antipatii veřejnosti v tomto konkrétním případě. Dobře znám situaci v Pečkách i v Cerhenicích. A sama jsem tam stala obětí trestného činu člena romské komunity. Ale podle toho nemohu tyto lidi posuzovat. Jsem si jista, že pokud by můj klient měl světlejší barvu pleti, pak by to veřejnost posuzovala jinak. To nesmíme dopustit.
Kdo odpovídá za to, že takto mladý člověk v policejní uniformě vyběhl s pistolí, sám si posoudil, kdo je nebezpečný a pak na něj střílel? Vždyť policie věděla, kdo to je, znají ho, mluvili s ním. Copak byl důvod střílet? Dopadlo to tragicky, protože podle lékařů není naděje, že by můj klient ještě někdy viděl, byť jen stíny.“ Alena Horčicová, zmocněnkyně poškozeného
Nebylo provedeno takové dokazování, které by mohlo věc dostatečně objasnit. Před soudem byl obžalovaný služebně velmi dobře hodnocen. Pokud by tomu tak bylo, byl by u policie jistě potřeba. Není ale potřeba policista horlivý. Zákroky je nutné provádět s rozvahou a k tomu v tomto případě nedošlo. Ze strany obžalovaného to byl hazard.“ Květoslava Eimanová, žalobkyně.
Výpověď Venturova nadřízeného Miloslava Čiháka čtěte ZDE


S celou kauzou se můžete seznámit v souvisejících článcích vpravo.

Autor: Dana Zářecká

25.3.2009
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Voda v rybnících je stále dobrá

Středověk na tvrzi, Nebovidy červen 2015

Třetí ročník Fesťáku na tvrzi odstartuje v sobotu

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Tatecká fošna láká na soutěže na vodě i hudbu

Tatce – Další ročník úspěšné Tatecké fošny je naplánovaný na sobotu 26. srpna. Přichystaný je zábava pro děti i dospělé. Akce začíná v pravé poledne, hlavní soutěže začnou hodinu po poledni. Lidé se stejně jako každoročně mohou těšit na přejezd fošny na kole i trakaři nebo na klasickou jízdu v neckách. 

AKTUALIZOVÁNO

Vítězem prvního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral

Kolín - Vítězem prvního podzimního kola Tip ligy se stal Jaroslav Vedral ze Žabonos, který jako jediný získal 16 bodů.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení