VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze skříně ve třídě spadl net server. Potrestali učitelku

Čerčany - Při běžné školní výuce češtiny žáci deváté třídy Základní školy v Čerčanech na Benešovsku předváděli dramatizaci. Do divadelní scénky se tak vžili, že se při nástinu rozverného objetí při rozloučení opřeli o skříň, která se otřásla a spadl z ní, z dvoumetrové výšky, záložní zdroj.

20.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Přitom došlo k poškození nejen záložního zdroje, ale i elektroinstalace, čímž nastal výpadek elektrického proudu v celé škole. Ke zranění žáků nedošlo. Vyučující Martina Bočková událost oznámila vedení školy a vysvětlení přidali i aktéři poškození net serveru.

Druhý den byla ředitelem školy Miroslavem Králem udělená učitelce českého jazyka výtka pro porušování povinnosti vyplývající z pracovně právních předpisů. „Měla jsem prý situaci předvídat a ohrozila jsem svým jednáním zdraví a bezpečnost dětí," konstatovala se slzami v očích Martina Bočková. 

Kdo, kdy a proč záložní zdroj školní počítačové sítě na vratkou nezajištěnou skříň v deváté třídě dal, pedagožka netuší. „K podobné události mohlo dojít kdykoliv, například během přestávek," podotkla učitelka.

„Považuji za velmi nezodpovědné nechat volně přístupný záložní zdroj na nestabilní skříni v učebně, která se, na rozdíl od učebny informatiky, kde mohou být žáci jen s pedagogem, nezamyká a v níž se střídá celý druhý stupeň," konstatovala Martina Bočková.

Faktem zůstává, že náhradní přístroj byl poté umístěný jinam.

Další šok

Učitelka českého jazyka v Základní škole Čerčany Martina Bočková byla měsíc a půl nemocná. Po návratu do zaměstnání jí čekalo pozvání k osobnímu jednání s ředitelem Miroslavem Králem.

„V místnosti na mě čekal ještě zástupce ředitele Josef Prchal a vyučující na prvním stupni Olga Jelínková. Pan ředitel mi předal druhou pracovní výtku, kterou mi udělil za období, kdy jsem byla v pracovní neschopnosti," nastínila učitelka.

„Bylo mi řečeno, že výuka českého jazyka neodpovídá očekávaným výstupům žáka devátého ročníku a také se žáky dostatečně neprocvičuje učivo a nepíšeme písemné práce," uvedla pedagožka, která v čerčanské základní škole končí.

„Nařčení, že mnou vyučované děti údajně nic neumí, se mě velmi dotklo, neboť je pokládám za velmi šikovné a bystré, se smyslem pro intuici a vlastní názor," ohradila se češtinářka, neboť všichni žáci devátých tříd se dostali na střední školy i prestižní gymnázia.

V přijímacích řízeních z českého jazyka byli úspěšní, někteří nadprůměrně. Umísťovali se také v literárních soutěžích. V celostátních srovnávacích SCIO testech žáci 9. ročníků získali 51 a 56 procent, což je běžný republikový výsledek.

Účelová šikana?

„Celá kauza je silně dehonestující a jedná se o účelovou šikanu ze strany vedení školy," tvrdí Martina Bočková, která původně nastoupila do Čerčan jako zástup za mateřskou dovolenou na dobu určitou.

Po dvou letech jí byla smlouva změněná na dobu neurčitou. „S vyjádřením, že je moje práce hodnocená kladně a jsem potřebným členem pedagogického sboru," připomněla trpce češtinářka.

Ukončením pracovního poměru na základě výtek totiž zaniká nárok na odstupné, na nějž by mladá žena měla nárok. Ředitel školy na zaslané otázky neopověděl.

Čtěte také: Dětskou stížnost na učitele v Čerčanech přetavují na politický boj

Autor: Ladislav Jerie

20.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení