Jen v Praze sledují lékaři 35 tisíc pacientů, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu. Mrtvici. Tihle lidé potřebují pomoc. A proto přichází na pěší zónu k metru Anděl Polívková smršť.

I vy si můžete dát „polívku", kterou uvařil špičkový pražský i český šéfkuchař. Bude stát pouhých 55 korun. Že je to hodně? Ale kdeže. Za takovou cenu takovou „polívku" od takového šéfkuchaře nikde nekoupíte. A tady vás kromě „polívky" uvnitř těla bude hřát i dobrý pocit, že jste pomohli.

Tihle lidé po cévní mozkové příhodě potřebují terapeuty, rehabilitaci. Potřebují znát smysl života. Potřebují vidět světlo v tunelu. V Praze existuje centrum moderní rehabilitace pro osoby s poškozením mozku. Jmenuje se Ergo Aktiv, provozuje denní stacionář a zajišťuje mnoha lidem terapeutické a rehabilitační služby.

V současné době pečuje o čtyři desítky klientů. A na toto všechno jsou potřeba peníze. Právě kvůli tomu se na mnoha gastronomických akcích v Praze objevuje od ledna stánek obecně prospěšné společnosti Ergo Aktiv, kde prodávají „polívku". Obyčejnou „polívku". „Od ledna jsme prodali na čtyři tisíce „polívek", a získali tak čtvrt milionu korun," uvedla Olga Pekárková z Ergo Aktivu.

Polívková smršť:těšte se na…
- Pondělí 5. října
Roman Paulus, Hotel Radisson Blu Alcron Dýňový krém
- Úterý 6. října
Jan Wiesner, Hotel Marriot Cizrnová polévka
- Středa 7. října
Ondřej Mrva, Secret of Raw francouzská pórková Vichyssoise
- Čtvrtek 8. října
Patrik Šandor, Umami Sushi Tom Yum s kokosovým mlékem, kuřecím masem a skleněnými nudlemi
- Pátek 9. října
Tomáš Kalina překvapení domácí kuchyně

Dvě stě litrů polévky

A Polívková smršť nyní míří na další místa. Už od pondělí 5. října do pátku 9. října bude stánek s nabídkou „polívkové" porce za 55 korun umístěn na pěší zóně u metra Anděl. „Polívku" navaří věhlasní šéfkuchaři Roman Paulus, Tomáš Kalina, Jan Wiesner, Ondřej Mrva a Patrik Šandor.

„Vždy dvě stě litrů „polívky" navaří šéfkuchař ve své domovské restaurací, ve stánku bude „polívka" udržována ve správné teplotě, servírována a prodávána. Šéfkuchař se během dne objeví u stánku a bude možno si s ním i popovídat a vyměnit zkušenosti," uvedl Jan König z Ergo Aktivu.

Polévky budou servírovat zaměstnanci a klienti centra Ergo Aktiv a pomocníci z řad firemních dobrovolníků. Těšit se lze například na cizrnovou polévku, dýňový krém i francouzskou pórkovou polévku.

Problémy s pamětí

Z každé polévky podle pořadatelů, po odečtení nutných režijních nákladů, bude na zmíněné služby pro osoby postižené cévní mozkovou příhodou směřovat minimálně 40 korun. Polívková smršť bude pokračovat. Od Anděla zamíří od 12. do 16. října do pražských business center, vše se odehraje z pojízdného Food Trucku.

„Po mrtvici jsem začal být okamžitě závislý na okolí především na rodině a terapeutech v Ergo Aktivu. Všichni mi neskutečně pomohli, proto jsem se hodně zlepšil. Mým cílem je vrátit se do práce a dělat podobnou činnost jako dříve. Problémem zatím zůstává, že zapomínám," dodává Jiří.

„Zatímco si Jirka vše do oné příhody pamatuje detailně, to, co se dělo po příhodě, mu z mozku vypadává. Krátkodobá paměť prostě nefunguje. Proto se s ním ani nemohu domluvit, co přesně třeba před lidmi řekne, protože za pár minut stejně řekne něco jiného. Jinak se ale neskutečně zlepšil a co je nejdůležitější, je optimista a srší humorem. To, bohužel, dokáže z takto nemocných lidí málokdo. A právě pozitivní přístup je tím, co může v rehabilitaci neskutečně pomoci k návratu do běžného života," podotkl Jan König.

Zkvalitnění života po mrtvici

Ergo Aktiv má v současné době kolem čtyř desítek klientů po cévní mozkové příhodě. Ti navštěvují denní stacionář, kde je čekají terapie, rehabilitace, denně jde u každého klienta bezmála o šest hodin náročné činnosti vedoucí ke zkvalitnění jejich života.

K tomu, aby si postupně plnili své cíle, které si společně dají. „Může to být třeba návrat do práce. Může to být jízda tramvají po Praze bez asistence," dodala Olga Pekárková.

Více informací lze získat na www.polivkovasmrst.cz a na www.ergoaktiv.cz.

Miloš Rozkošný: Jako dítě jsem polévky neměl příliš v lásce

Šéfkuchař Miloš Rozkošný

I když na Andělu, kde se příští týden právě akce Polívková smršť uskuteční, bude chybět, s prodejem „polívek" v rámci obecně prospěšné společnosti Ergo Aktiv je letos spojen účastí na mnoha akcích.

Vaření polévek je pro šéfkuchaře restaurace Mezzo v pražském hotelu Panorama Miloše Rozkošného každodenní činností. Tvrdí, že jako většina dětí na polévku neměl ani pomyšlení.

„Pocházím z Podblanicka, kde je nádherná příroda. Jako dítě jsme byli pořád v polích. A když jsem se přiřítil domů, vypil jsem půllitr šťávy a chuť na cokoliv jiného byla pryč. Natož na polévku. Jenže od rodičů jsem často slyšel, že polévka je grunt, kdo ji nejí, je špunt. Pořád to do mne „hustili", a tak jsem se polévky jíst naučil. A dnes je dělám každý den."

Každodenní experimentování

V hotelu, kde šéfuje kuchyni, se střídají návštěvníci ze všech koutů světa. A je to prý znát na zájmu o polévku. „Extrémní zájem o polévky mají Španělé, stejně jako polévky milují Asiaté. Němci se jich zase ani nedotknou. A Češi? Ti také moc zájem nemají." K polévkám má jasný názor: „Každá polévka každý den je jiná. Cokoliv přidáte, už ji měníte. Každá ingredience je znát. V tom je krása polévek."

Miloš Rozkošný přiznává, že v kuchyni experimentuje takřka neustále. A k experimentování vede i kuchaře kolem sebe. „Experimentuji téměř každý den. Každý den je totiž o kompromisech. Máte receptury, ale ty jsou dané jako základ. Od sebe i od kuchařů vyžaduji, aby následně do základu dali své ingredience, a tím i své srdíčko. Samozřejmě ale nejde z bramboračky udělat pórkovou polévku."

Šéfkuchař z Panoramy považuje za svoji oblíbenou surovinu zeleninu. A z ní má v současné době oblíbený pórek. „Zelenina je zdravá, a je v kuchyni základ. Rád mám pórek, je to fantastická věc, dávám ji do spousty jídel, hodí se do spousty pokrmů." Miloš Rozkošný rád v kuchyni používá badyán i kurkumu. Příliš neuznává kořenící směsi. Naopak preferuje čerstvé bylinky, například majoránku, rozmarýn, tymián.

Prospěšný projekt

Když má odpovědět, na co by mne nalákal k návštěvě restaurace, neváhá: hovězí tournedos s růžičkovou kapustou a gratinovanými brambory což je plátek hovězí severoamerické svíčkové."

Svoji účast v projektu Polívková smršť převádí na účast hotelu. „Já se za hotel účastním velmi rád. Spolupracovali jsme s jedním dětským domovem, ale spolupráce se nevydařila. Hledali jsme projekt, kde bychom mohli být prospěšní. Polívková smršť je něco odlišného od generování peněz pro hotel, což je náš úkol. Kromě toho ale chceme také tvořit kolem nás dobro. A tohle je prospěšný projekt," podotkl šéfkuchař z hotelu Panorama Miloš Rozkošný.

Ten do pražského hotelu dojíždí z Pravětic na Podblanicku. Tam žije s přítelkyní a přiznává, že doma vaří převážně právě žena, která pracuje v logistice. „Zaplať Pán Bůh, že není z branže. Doma vaří především přítelkyně. Pochopitelně ji do vaření hodně fušuji a mám veliký problém s tím, že mne v kuchyni nechce respektovat jako šéfkuchaře. Do všeho mi neustále mluví. Nebo že bych mluvil neustále já? V každém případě to máme doma dané jasně. Vaří buď ona, nebo já. Dohromady to u nás v kuchyni nefunguje," dodal Miloš Rozkošný.

Recepty pro vás

Dršťková polévka z hlívy ústřičné s chipsy z jeruzalémských artyčoků
Recept od šéfkuchaře Miloše Rozkošného z hotelu Panorama
Potřebujeme: 2 polévkové lžíce másla, 1 cibule, 1 mrkev, 250 g hlívy ústřičné, 2 litry zeleninového vývaru, 3 stroužky česneku, mletá paprika, majoránka, sůl, pepř, nové koření, bobkový list, petrželka, ovesné vločky na zahuštění, Jeruzalémské artyčoky na chipsy, rostlinný olej, uzená sůl.

- Nakrájíme cibuli nadrobno, mrkev na malé kostičky a hlívu na nudličky. V kastrolu rozehřejeme máslo, na které nasypeme nakrájenou cibuli. Restujeme asi 2 minuty, přidáme mrkev a hlívu. Zamícháme a opět zlehka restujeme. Přisypeme polévkovou lžíci sladké papriky, zamícháme a zalijeme zeleninovým vývarem. Osolíme, opepříme, přidáme nové koření, bobkový list a vaříme. Přidáme nakrájený česnek na malé kostičky (nebo prolisovaný) a čerstvou nasekanou petrželku.
- Polévku zahustíme rozmixovanými ovesnými vločkami a povaříme. Kudrnku nasekáme najemno a přidáme do hotové polévky.
- Polévka je velmi sytá a přitom dietní. Můžeme s ní nahradit i hlavní jídlo.
- Jeruzalémské artyčoky omyjeme a nastrouháme na velmi jemné plátky. Pokapeme rostlinným olejem, posypeme uzenou solí a vyrovnáme na plech na pečící papír. Dáme zapéct do trouby na 180 stupňů Celsia do zlaté barvy. Pozor, velmi rychle se spálí!

Dýňový krémRecept od šéfkuchaře Romana Pauluse z restaurace Radisso Blue 
Potřebujeme: 1 kg dýně, 100 g bílého z pórku, 1 ks šalotky, 100 g másla, 2 litry kuřecího vývaru, 250 ml kokosového mléka, 100 ml smetany, 250 g pomerančové šťávy, celý koriandr, kardamon, med, olivový olej, mořská sůl, zázvor. 

- Dýni očistíme, pokapeme olivovým olejem, okořeníme solí, kardamonem, koriandrem a medem a pečeme v troubě při 150 stupních Celsia 35 až 40 minut. Bílé z pórku a zázvor si krátce orestujeme na olivovém oleji, přidáme upečenou dýni, kuřecí vývar a vaříme 50 až 60 minut.
- Poté přidáme kokosové mléko a mixujeme kuchyňským mixérem, propasírujeme a nakonec zamixujeme studené máslo. 
- Ochutíme solí, pepřem a podáváme.

Cizrnová polévkaRecept od šéfkuchaře Jana Wiesnera z restaurace Marriott 
Potřebujeme: 1 cibuli, česnek, 0,5 kg cizrny, 2 mrkve, celer, řapíkatý celer (4 stonky), zeleninový vývar, lžíci másla, 1 lžičku rajčatového protlaku, lžičku kari pasty, tymián, oregano podle chuti 

- Cizrnu necháme namočit 4 až 5 hodin ve vodě, ve které ji poté uvaříme.
- Na rozpuštěném másle orestujeme cibuli, na kostičky nakrájenou zeleninu, česnek, kari pastu a zalijeme zeleninovým vývarem. 2/3 uvařené zeleniny rozmixujeme do hladkého krému s 2/3 cizrny a vodou, ve které jsme cirznu vařili.  
- Zbytek cizrny a zeleniny vmícháme do krému a dochutíme podle potřeby.