Když radnice s žádostmi neuspějí, nic tím neztratí, vyplynulo z vyjádření zástupců měst a kraje. Například v Kutné Hoře vypsali tendr na rekonstrukci Kudrnovy a Jarošovy ulice za 7,4 milionu korun, příslib dotace přitom nemají.

„Regionální operační program (ROP) nás požádal o zrychlený průběh. Ještě od nich nemáme přiklepnutou dotaci, ale vyzvali nás, ať začneme soutěžit, protože je snaha rychle čerpat peníze z evropských fondů," uvedl místostarosta Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu).

Podle něj město nic neriskuje. Smlouva s vítězem bude uzavřena jen v případě získání dotace. Projektová dokumentace je hotová a obě ulice, které jsou v dezolátním stavu, bude stejně nutné opravit.

Končící období vyžaduje výjimky

„Byla by škoda peníze do Bruselu vracet. Pro města a obce je každá dotace dobrá," komentuje situaci Petr Kořínek, starosta města Černošic, kde se bez jistého příslibu o dotaci opravuje v současné době jedna ulice.

I v Černošicích byli zastupitelé z časového důvodu vyzváni Regionálním operačním programem, aby vypsali výběrové řízení, i přesto, že nemají jisté, že peníze z fondu dostanou. „Běžně tímto způsobem nepostupujeme," vysvětluje Kořínek a doplňuje: „Teď je ale situace výjimečná. My ROP chápeme, protože se snaží, aby vyčerpaly všechny dostupné prostředky."

„Tento postup nebyl dříve prakticky uplatňován. Nyní je ale tato otázka aktuální, protože je konec programového období 2007 2013," potvrzuje výjimečný stav Jaroslava Poláková, vedoucí oddělení dotací Města Příbram, kde mají s s postupem, vyhlášení výběrového řízení před přidělením dotace, své zkušenosti.

Podle ní je v podstatě nutné tento působ využívat, a to z důvodu urychlení procesu zahájení realizace a následného čerpání dotace co nejdříve po přidělení dotace.

Na konec programovacího období upozorňuje i nymburský starosta a hejtmanův náměstek pro dopravu Miloš Petera. Podle něj musí být vše vyúčtováno k určitému datu. 

Kraj se přihlašuje k řadě menších zakázek

Podobně se podle něj chová i Středočeský kraj, který se nyní přihlašuje k řadě menších zakázek. „Máme zájem, aby se to stihlo. Je tady trend, aby kraj i obce byly připraveny a mohly začít hned stavět," podotkl Petera.

Podle benešovského místostarosty a místopředsedy krajského výboru pro dopravu Romana Tichovského (ODS) ale není vše tak jednoduché, jak se může zdát. Kraji podle něj chybějí prostředky na spoluúčast, a proto připravuje hlavně menší stavby. Větší projekty podle Tichovského stojí.

Česká republika je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU. Loni nedočerpala až 10 miliard korun. Letos hrozí, že přijde o dalších 24 miliard korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které je koordinátorem dotačních programů, odhaduje, že za končící programové období Česká republika nedokáže vyčerpat až 62,8 miliardy korun. Různými opatřeními se nyní snaží, aby se tato částka alespoň snížila.

Anketa: Spěcháte s tendry?

Luděk Jeništa, starosta Vlašimi: „Jak u které akce, ale někdy postupujeme tak, že vypisujeme výběrové řízení ještě před schválením dotace. Většinou je důvodem čas, hlavně pokud jde o akci většího rozsahu. Tam potom výběrové řízení trvá třeba tři měsíce. Z poslední doby mě napadá příklad zateplení a výměna oken na základní škole, kdy jsme nejdříve vypsali řízení a pak až dostali dotaci."

Jiří Havelka, starosta Lysé nad Labem: „My to neděláme. Dotace, o které jsme žádali, tak máme schválené, takže nebylo ani tak postupovat. Teď chceme žádat ještě o dvě dotace a samozřejmě ještě nevíme, jestli budeme úspěšní, takže výběrové řízení zatím nevypisujeme. Cestou, že bychom to udělali naopak, zatím nejdeme."

Zdeněk Nejdl, starosta Rakovníka: „Ano, děláme to. V současné době tímto způsobem rekonstruujeme rezervaci památkové zóny v Rakovníku. Realizace by měla být hotová letos na podzim. Zatím není jisté, zda na tuto stavbu dostaneme dotaci, ale už máme podanou žádost. Dotace by měla činit asi čtyři miliony. Předpokládáme ale, že bychom to byli schopni zafinancovat i bez ní."

Vít Rakušan, starosta Kolína: „My to tak neděláme. Investiční akce, ve chvíli, kdy je vypisována, musí být rozpočtově kryta. Vypisujeme výběrové řízení na akci, kterou v případě, že dotaci nedostaneme, budeme přesto realizovat z vlastních zdrojů."

Josef Řihák, hejtman Středočeského kraje: „Myslím, že je dobře, že obce vyhlašují výběrová řízení v předstihu, protože se tím šetří čas, ale nese to samozřejmě i svá rizika. Je nezbytné vše smluvně ošetřit pro případ, že by obec nakonec dotaci nezískala, jinak staví na vlastní riziko."

Jaroslava Poláková, vedoucí Samostatného oddělení dotací, Příbram: „Děláme to výjimečně. Tento postup jsme uplatnili v roce 2013 u projektu rekonstrukce místních komunikací, na který byla dotace následně schválena z Regionálního operačního programu Střední Čechy. U rekonstrukce ulice 28. října již také bylo vyhlášeno výběrové řízení, přestože zatím neznáme výsledek o přidělení dotace. Při tomto postupu je vždy uvedena podmínka, že objednatel si vyhrazuje právo jednostranně odstoupit od smlouvy v případě, že mu nebude poskytnuta dotace."

ANDREA KARLÍKOVÁ