Většina provozovatelů vinoték se domnívá, že změny budou nahrávat pouze velkým vinařským podnikům. Stejného názoru je i majitel mladoboleslavské vinotéky Jan Haleš, který situaci kolem novely zákona sledoval řadu měsíců. Obrátil se dokonce i na několik senátorů, aby se s návrhem novely pokusili něco udělat. Marně.

„Nahrává to pochopitelně do karet velkým výrobcům a prodejcům vína, kterým díky konkurenci sudových vín klesá v marketech prodej lahvového vína," vysvětlil podnikatel, který má ve své vinotéce třicet kohoutů se sudovým vínem, aby měli jeho zákazníci z čeho vybírat.

Omezení pančování vína

Novela vinařského zákona, jejímž cílem je prý především omezit pančování vína, nebude podle dalšího provozovatele vinotéky Jana Banýra znamenat žádnou výhru ani pro zákazníky. „Kdo chce prodávat pančované víno, ten si cestu vždycky najde. A pak to skončí tím, že všichni budou pít eurovíno z krabic, které ve Španělsku neprodají ani za padesát centů," tvrdí Jan Banýr.

Víno se bude nově moci prodávat pouze v provozovnách výrobců vína nebo dovozců nebaleného vína. Výrobce se podle mluvčího ministerstva zemědělství Hynka Jordána může stát i subjekt, který si víno nechá zpracovat za účelem jeho uvádění na trh. „V praxi si tedy vinotéka může objednat výrobu vína přímo u konkrétního vinaře," upozornil mluvčí.

Jen další papírování

Takový postup však podle kralupského vinárníka Richarda Alberovského přinese jen další papírování.

„Teoreticky si mohu nechat víno vyrobit u vinaře, ale budu se kvůli tomu muset registrovat ve vinařském svazu, u zemědělské inspekce a na celní správě. Zadávat údaje přitom nebudeme jen jednou, ale opakovaně, takže nám to zabere nejméně patnáct hodin měsíčně navíc," připomněl Richard Alberovský, podle něhož je většina vinoték závislá právě na prodeji sudového vína.

Kvůli změnám, které prodejce vína čekají, se už rozhodla skončit Hana Křenková z Poděbrad. Několik let ve svém domě provozovala krámek, ale pod tíhou nových legislativních úprav, včetně elektronické evidence tržeb, se rozhodla od ledna obchod zavřít.

PROŠtěpán Weitosch, hospodář Cechu českých vinařů, Mělník
Novelu zákona vítám, protože falšování vína je po medu nejhorší v republice. Poctiví prodejci se udrží a ti, kteří prodávají pochybné víno ve večerkách, snad padnou. Víno je kulturní nápoj, takže by měl mít i jeho prodej nějakou kulturu.

PROTIHana Křenková, bývalá majitelka vinotéky, Poděbrady
Prodávala jsem víno z Moravy, lidi sem rádi chodili a nikdy nebyl žádný problém. Ale pak jsem se dozvěděla, že když budu chtít prodávat stáčené víno, musela bych se nějakým způsobem registrovat jako výrobce. Těmto novinkám nerozumím a už se mi je nechtělo řešit, tak jsem se rozhodla skončit.

Čtěte také: Trikolóry na lahvích, vyšší pokuty. Podmínky prodeje vína budou přísnější